Életmód, gasztronómia

A denevérek mezőgazdasági haszna

Agrofórum Online

A Facebookon terjedt egy bejegyzés, amely szerint valaki csak azután kért segítséget, hogy a lakásába véletlenül betévedt denevért félelmében leütötte. Kiderült, hogy egy denevéranyáról van szó, szoptatós korú kölyökkel.

Az illetőt a bejegyzés alatt olvasható kommentekben sokan elítélték a tettéért, de érdemes lenne ítélkezés helyett a felvilágosításra helyezni a hangsúlyt. Beszéljünk róla, osszuk meg az információt, hogy a denevérek nem „vámpírok” vagy repülő „egerek”, és nem terjesztenek betegségeket. Épp ellenkezőleg: a hazai fajok rovarevők, és rendkívül fontos szerepet játszanak a szúnyogok, legyek és más kellemetlenkedő vagy kártevő rovarok gyérítésében. Ráadásul éppen akkor kezdenek bele áldásos tevékenységükbe, amikor a madarak elvonulnak pihenni. Így naplementétől egészen hajnalig repülnek, vadásznak.

Rovarevők és beporzók is vannak köztük

A denevérek – az Antarktisz kivételével – valamennyi kontinensen előfordulnak. Mintegy 1400 fajuk ismert. Európában 46 fajuk őshonos, ebből 28 Magyarországon is előfordul. Az ismert fajokból kétszáznál is több, vagyis átlagosan minden hetedik faj számít fenyegetettnek. A magyarországi fajok mindegyike természetvédelmi oltalom alatt áll.

A denevérek kiemelkedően fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában. Egyrészt a rovarok gyérítésével segítenek a természetes egyensúly fenntartásában, másrészt a gyümölcsökön, virágporon és nektárokon élő denevérfajok számtalan növény beporzásáért felelnek. A kutatások szerint 67 növénycsalád van, melynek fő vagy kizárólagos beporzói a denevérek közül kerülnek ki, és háromezernél is több olyan növényfaj ismeretes, amelynek magjait elsősorban denevérek hordják szét.

Nem csupán a bioszféra, hanem az ember saját közvetlen szempontjai miatt is fontosak a denevérek. Az általuk fogyasztott rovarok között bőven akadnak mezőgazdasági kártevők és olyanok is, amelyek az emberre is veszélyes betegségeket terjesztenek. A számítások szerint a denevérek évente világszerte több mint 23 milliárd dollárnyi, pénzben kifejezhető hasznot jelentenek a mezőgazdaságnak és az egészségügynek.

Hazánkban minden faj veszélyeztetett és védett

Sok érdekesség található a hazai denevérekről a https://www.hunbat.hu/ oldalon. Itt azt írják, hogy az elmúlt évszázadban a denevérek száma Európa-szerte erősen megfogyatkozott, ma már sok fajuk veszélyeztetett. Mindennek oka elsősorban szálláshelyeik és vadászterületeik eltűnése. Magyarországon jelenleg minden denevérfaj védett, a nyolc legveszélyeztetettebb pedig fokozottan védett.

Néhány faj sikeresen alkalmazkodott az ember által teremtett környezethez, a rőt koraidenevérek (Nyctalus noctula) például sokszor választják szálláshelyül az épületek padlásait vagy a panelházak hézagait. Ám az érzékenyebb denevérfajok – amelyek ragaszkodnak természetes szállásaikhoz (faodúkhoz, barlangokhoz) – egyre nehezebb körülmények között élnek.

Az 1960-as években még gyakori barlanglakó fajunk, a hosszúszárnyú denevér (Miniopterus schreibersii) napjainkban nálunk már csak néhány helyen találja meg a számára megfelelő, zavartalan élőhelyet. Az odúlakó denevérek létét az intenzív erdőgazdálkodás fenyegeti, mivel a nagymértékű fakitermelések következtében egyre kevesebb olyan öreg erdő marad, ahol megfelelő szálláshely és vadászterületet áll rendelkezésükre. Így vált veszélyeztetetté idős tölgyeseink, bükköseink denevére, a fokozottan védett nyugati piszedenevér (Barbastella barbastellus).

A veszélyeztetett fajok megóvására több lehetőség is kínálkozik, ezek közül a legkézenfekvőbb természetes búvóhelyeik megőrzése, zavartalanná tétele. Kiegészítő megoldásként új szállásokat is készíthetünk számukra: az egy-egy parkban, fiatal erdőben kihelyezett mesterséges odúk alkalmasak egyes denevérfajok megtelepítésére – a módszer hatékonysága mellett igen népszerű is. Sajnos az épületlakó denevérek szálláshelyei szintén megfogyatkoztak, így ezek a fajok nagyobb odafigyelést igényelnek. A veszélyeztetett fajok fennmaradását az élőhelyvédelem mellett egyéb denevérmentő programok szervezésével is segíthetjük.

Járuljunk mi is hozzá a denevérek fennmaradásához, legalább azzal, hogy nem bántjuk őket. Kicsit több figyelmet fordítunk az élőhelyeire, és cserébe élvezzük, hogy rovarölő szerek helyett többek között ezek a kifejezetten izgalmas kis állatok tartják elfogadható szinten a kártékony rovarpopulációt. Ha mentendő denevért találunk, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület útmutatója segít, hogy mit kell tennünk. Ha pedig aktívan hozzá szeretnénk járulni a túlélésükhöz, így készíthetünk számukra odút.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Hány gazda választja majd önkéntesen a biodiverzitás védelmét?

2021. október 27. 14:23

A biodiverzitás, vagyis biológiai sokféleség fontosságát jól mutatja, hogy az EU által már bemutatott uniós előirányzás alapján készülőben van a magyar Nemzeti Biodiverzitás Stratégia. Erről az Agrárminisztérium támogatásával a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) rendezett szakmai fórumot.

Mit kell tudni a természetvédelmi státuszokról? - II. rész

2024. január 28. 05:40

Sok esetben nagyon hosszú folyamat vezet el a kihalásig, és még megmenthető egy faj, más esetben ötven éven belül addig fajul a helyzet, hogy elkerülhetetlen a faj eltűnése. Milyen természetvédelmi státuszokba sorolják súlyos esetben a fajokat, és mit jelentenek a státuszok pontosan?

Zöldítő szórakozás - Újabb öko-edukáló társasjátékok az ünnepek idejére

2022. december 5. 11:06

Az alábbi társasok kiválóak lehetnek arra, hogy az ünnepek alatt ne csak jól érezzük magunkat, de tanuljunk is, és felhívjuk a figyelmet a környezetünk összetettségére, sérülékenységére, apró és kevésbé apró csodáira.

Mostantól a tagországokon múlik a biodiverzitás védelme

2021. július 12. 09:56

A kérdés, hogy a hazai döntéshozók képesek lesznek-e felülemelkedni az ipari agrárium elvárásain, és a gazdák, a lakosság és a környezet érdekében inkább a zöldebb utat választják, megvédve az agrártájat és annak természeti sokféleségét a jövő generációi számára: a mezők madárfajait, az apróvad-fajokat és a beporzókat, és velük együtt az egészséges élelmiszert.