Állattenyésztés

Kína vizsgálatot indít az európai uniós sertéshús ellen

Agrofórum Online

A vámadatok szerint az EU-ból származik a 2023-ban Kínába importált mintegy 1,2 millió tonna sertéshús több mint fele. Ennek mintegy negyedét pedig Spanyolországból szállítják.

A kínai kereskedelmi minisztérium vizsgálatát a Kínai Állattenyésztési Szövetség által június 6-án a belföldi sertéshúsipar nevében benyújtott panasza indította el.  A pekingi kereskedelmi minisztérium szerint a vizsgálat 2025. június 17-ig le fog zárulni, de szükség esetén további hat hónappal meghosszabbítható lesz. Amíg a vizsgálat folyamatban van, az európai sertéshústermelők továbbra is vámmentesen tudnak Kínába exportálni – hívta fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt.

Az Európai Unió szerint a Kínai Kereskedelmi Kamara EU-s sertéshúsvizsgálata Peking válaszlépése a kínai elektromos járművekre nemrégiben kivetett vámok miatt. „Nem ez lesz az első alkalom, hogy egy adott területen bejelentett vizsgálatra ilyen módon reagálnak, így az EU szempontjából ez nem meglepő” – közölték az unió képviseletében.

Hivatalos panasz

Kérdésekre válaszolva a kínai kereskedelmi minisztérium egyik illetékese elmondta, hogy a vizsgálatot először egy belföldi élelmiszeripari csoport, a Kínai Állattenyésztési Szövetség hivatalos panasza indította el. A nyomozó hatóság megállapította, hogy a kérelem megfelel a vizsgálat megindítása feltételeinek a kínai és a Kereskedelmi Világszervezet törvényei szerint – tette hozzá az illetékes.

A Kereskedelmi Minisztérium által megosztott egyik panaszban azzal vádolták az EU sertéshúsiparát, hogy többletkapacitást teremtett, és jelentős támogatásokból részesült, ami a kínai sertéshúsiparra is hatással volt – számolt be a CNBC.

38 százalékos vám a kínai autókra

A múlt héten az Európai Bizottság bejelentette, hogy egy vizsgálatot követően további, akár 38%-os szubvencióellenes vámot vet ki az importált kínai autókra.

Májusban az Egyesült Államok 100%-os vámot vetett ki a kínai elektromos járművek importjára, a korábbi 25%-os vám helyett. A kínai napelemek behozatali adója megduplázódott – 25%-ról 50%-ra, míg a kínai acél és alumínium vámja háromszorosára emelkedett.

Sertéshúsipari aggodalmak

Peking bírálta az EU lépését. A kínai külügyminisztérium szóvivője pedig csütörtökön azt mondta, hogy Peking „minden szükséges intézkedést” megtesz kereskedelmi érdekei, valamint a WTO-szabályok és piaci elvek védelmében.

Eközben a vizsgálat bejelentése aggodalmat váltott ki az EU sertéshúsiparában, mivel Kína a világ egyik legnagyobb piaca. A Dán Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Tanács azt mondta a Reutersnek, hogy iparágát súlyosan érintené, ha Kína korlátozná az európai hús importját.

Eközben Spanyolország – az EU legnagyobb sertéshúsexportőre Kínába – felszólította az uniós tisztviselőket, hogy találjanak gyors megoldást a káros vámok elkerülésére.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Tizenhat éves mélypontra süllyedt a globális búzakínálat

2023. május 21. 05:37

Továbbra is nagy a bizonytalanság a globális búzatermelés és -kereskedelem körül, különösen a Fekete-tengeren, mivel a 2023-2024-es gabonatermés sorsa még korántsem rendeződött.

Az ukrán gabonatermelés és -export csökkenése várható

2023. október 19. 11:40

A magyar mezőgazdaság szempontjából kulcsfontosságúak az ukrán szántóföldi növénytermesztés helyzetével kapcsolatos információk, tekintettel az ukrán termények vámmentes exportálási lehetőségére az Európai Unióba.

Spanyol szőlőt ehetnek a kínaiak

2019. január 21. 11:33

Az ázsiai országban egyre népszerűbb ajándék a gyümölcs, és a fogyasztók a szőlő esetében a nagy bogyókból álló hatalmas fürtöket, a szép színeket és a magas cukorfokot részesítenek előnyben.

Oroszország megfenyegette a Nyugatot

2023. április 11. 10:41

Oroszország pénteken azzal fenyegetőzött, hogy megkerüli az ENSZ-közvetítéssel létrejött gabonával kapcsolatos megállapodást, hacsak nem szüntetik meg a mezőgazdasági exportjának akadályait.