A szélsőséges időjárás okozta természeti csapások gyakorisága Európában, beleértve az Egyesült Királyságot is, jelentősen megnőtt: az elmúlt két évben közel 50%-kal több ilyen káresemény fordult elő, mint a korábbi években.
Ez az eszkalálódás a kontinens mezőgazdaságára nézve súlyos következményekkel jár. Az Egyesült Királyság mezőgazdasági ágazata, amely már most is az éghajlati változások okozta kihívásokkal küszködik, bizonytalan jövő elé néz.
A skót mezőgazdaság 2018-ban több mint 161 millió fontot meghaladó veszteséget szenvedett el a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Ez a tendencia rávilágít arra, hogy az ágazatnak sürgősen alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez.
Két év alatt 48%-kal nőtt a szélsőséges időjárási események száma
Egy új tanulmány rávilágít az egyre súlyosbodó válságra és arra, hogy a 2022 februárját megelőző évtől kezdve egészen 2024 februárjáig 48%-kal növekedett a szélsőséges időjárási események száma. A tanulmány szerint ugyanebben az időszakban a jelentős jégesők száma 72%-kal emelkedett.
A szerzők rámutattak arra, hogy a vállalkozásoknak robusztus kockázatkezeléssel és az ellátási források diverzifikálásával fel kell készülniük a jövőben várható eseményekre.
Hogyan enyhíthetők a negatív hatások?
A szélsőséges időjárás azonban nemcsak az élelmiszer-ellátási láncokat zavarja meg, de az európai és globális élelmiszer-termelésre is hatással van, ami élelmiszerhiányhoz és áremelkedéshez vezet. Egyetlen jégeső például 40 millió euró értékű kárt okozott a termésben a spanyolországi Valencia régióban. Olaszország, amely az EU rizstermelésének felét adja, 2023-ban jelentős hiányt szenvedett az aszályok és áradások miatt, ami az észak-európai burgonyatermelést is érintette.
A kutatók azt tanácsolják, hogy a termesztők vizsgálják meg az olyan lehetőségeket, amelyekkel enyhíthetik az éghajlati katasztrófák hatásait. Ilyenek például az előre hozott betakarítás és az olyan védőanyagok használata, mint a jégesőnek ellenálló hálók vagy a többrétegű alagutak. Ezek az intézkedések kulcsfontosságúak az élelmiszer-ellátás stabilitásának biztosításához az egyre kiszámíthatatlanabbá váló globális éghajlati viszonyok közepette.