A legtöbb gazda a betakarítás után fellélegzik, pedig a munka java még csak ezután következik. Szárítással, tisztítással meg kell őrizni a learatott termény minőségét az értékesítésig. A szakszerűségben segíthet egy nemrég kifejlesztett, hasznos robot.
A szakszerű gabonatárolás része, hogy meg kell tisztítani a terményt a szármaradványoktól, gyommagvaktól és törtszemektől. Erősen ajánlott leszárítani a javasolt nedvességtartalomra, utána pedig a szellőztetésről, forgatásról sem szabad megfeledkezni, hogy a javasolt hőmérsékletet megtartsuk, és ezzel elkerüljük a kórokozók, mikroorganizmusok, rovarok és más problémák megjelenését.
A szakszerű gabonatárolás minimalizálja a minőségi és mennyiségi veszteséget, ezáltal maximalizálja a gazdálkodó hasznát. Változó, hogy egy adott termény meddig tárolható, ez elsősorban a nedvességtartalomtól és a hőmérséklettől függ.
A raktározás eredményességében segíthet a Crover nevű skót robot, amely nem csupán egy gépet takar, hanem egy komplex gabonatárolási menedzsmentet. Irányítható módon képes folyamatosan „feltúrni” a raktározott anyagot (legyen az szemes vagy őrölt), és miközben átmozgatja és szellőzteti, értékes adatokat is gyűjt arról.
A statikus megoldású, bizonyos pontokon elhelyezett szenzorokkal dolgozó felügyeleti rendszerekhez képest ez sokkal eredményesebb, hiszen nagyobb felbontást, illetve több ellenőrzési pontot biztosít a gazdák számára, akik így a terményeik állapotáról is hitelesebb képet kaphatnak.
A Crover-technológia lényege, hogy a robot szinte „úszkál” a terményben, amint az a lenti videóban is látszik. A szondája segítségével egészen a tároló legaljáig képes hatolni, onnan is értékes hőmérsékleti és nedvességadatokat gyűjtve.
A gyártó szerint a robotot búzában, árpában, rizsben, olajos magvakban, babban és különféle aprómagvakban is sikerrel tesztelték. Kialakításánál figyelembe vették a reológia legfrissebb eredményeit, ez a tudományág foglalkozik az egyes anyagok (jelen esetben a magvak) folyási tulajdonságainak vizsgálatával.