Növényvédelem

Szántóföldi védekezés a meztelencsigák ellen

Agrofórum Online

Már 2023 második fele sok csapadékot hozott, aminek az aszályos évek után örültünk, viszont a nedvesség a csigáknak is örömhírt és jó szaporodási feltételeket jelent. 2024 első fele pedig hasonlóan folytatódott.

Bár a nyár közepétől már inkább a hőségtől és aszálytól szenvedtünk, még nem lehet tudni, milyen lesz csigaszempontból az ősz. A fiatal repce különösen érzékeny a falánk csigák károsítására.

Ahogy a többi kártevőt, a csigák jelenlétét is monitorozni kell

A csigák száma a helyi körülményektől függően változik, így nem lehet előre megmondani, mi várható az adott évben. Hogy a kelő növények védelmére időben felkészülhessünk, már a nyár végétől érdemes figyelemmel kísérni a helyi csigaállományt. Ehhez megfelelő körülményeket és csalétket kell biztosítani számukra. A megfigyeléshez

  • helyezzen el csalétket a szántóföldön, legalább egyenként kb. 5 négyzetméteres helyen;
  • vagy biztosítson mesterséges búvóhelyeket, például ponyvák, silófólia, deszkák vagy nedves jutazsákok alatt.

A meztelencsigák esetében nincs pontos védekezési küszöbérték. Minél fiatalabb a növény, annál nagyobb károkat tudnak okozni, 2-4 leveles korban egy-egy állat megfigyelése esetén is érdemes védekezni.

Egyes helyeken, mint Németország vagy Franciaország, már országos monitorozó rendszer létezik a csigák terjedésének nyomon követésére, ami szintén nagy segítséget jelent, hogy a várható helyzetre felkészüljenek a gazdák.

Milyen hatóanyagokkal lehet védekezni?

A csigapellet kétféle hatóanyagot tartalmazhat, az egyik a metaldehid, amely kiszárítja a csigákat a másik pedig a vas-foszfát, amely egyes országokban biotermesztésben is engedélyezett. Ezenkívül próbálkoznak illóolajokat tartalmazó granulátumokkal is. A biopelletek gyakran tartalmaznak növényi kivonatokat, amelyek természetes repellensként tartják távol a csigákat.

A legtöbb szer olyan vonzó anyagokat is tartalmaz, amelyeket a csigák szívesen fogyasztanak. A nedves csigapellet általában drágább, de tartósabb is, mint a szárazon préselt csigaölő szerek, mivel ez utóbbiak eső esetén hajlamos feldagadni.

A meszezés is jó hatékonyságú megoldás lehet, mert szintén kiszárítja a csigákat, de ha nagyon sok van belőlük, nem lesz kielégítő a hatása.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Érdemes talajfertőtlenítő készítményt használni a veteményesben?

2023. március 20. 04:38

Érdemes-e a kártevők ellen talajfertőtlenítő készítményt használni a veteményesben?

Mi okozza a kis körték hullását a fákról?

2023. július 1. 04:36

Mi okozza a kis körték lehullását a fákról? A képen látható tüneteknek köze lehet hozzá?

Virágzás idején is fertőzhet a monília?

2020. március 18. 04:36

G. Vilmosné kérdése: Virágzás idején is fertőzhet a monília? Mely gyümölcsfákat érinti a betegség? Hogyan védekezzünk?

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?