Növényvédelem

Lisztharmatok adnak feladatot

Agrofórum Online

Az idő enyhülése talán fellélegzést hoz a hosszú szárazság, és égető napos időjárás után. De milyen növényvédelmi problémák ütik fel a fejüket, és mire kell figyelnünk most? Zsigó György növényorvos a lisztharmatok, valamint a gyapottok-bagolylepke jelenlétére hívja fel a figyelmet, nem kevésbé a nyugati dióburok-fúrólégyre.

Továbbra is a hőség és a szárazság nehezíti a növényeink életét. Hullanak az almák, a melegtől megfő, barnul a szilva húsa a mag körül és már az invazív, mindenhol vadul terjedő japán keserűfűnek is perzselődik a levele, de szerencsére hétfőtől változott a helyzet.

A mindent kibíró lisztharmatok

A mindent kibíró lisztharmatokról már többször is írtam, főleg a szőlővel kapcsolatban. A csökkenő UV sugárzás és az enyhén harmatos hajnalok miatt most még terjed is, a legfiatalabb leveleken is megtalálható.

Az égető Nap után talán az idő lehűlése hozhat némi enyhülést (Fotó: Zsigó György)
Az égető Nap után talán az idő lehűlése hozhat némi enyhülést (Fotó: Zsigó György)

Lassan elkezdi kialakítani az áttelelő képleteit (kazmotéciumokat). Közvetlenül a szüret után olajos + kénes lomblemosással még leszáríthatóak ezek az apró sárga göbök. Amennyiben elhalasztjuk ezt a kezelést, akkor a feketévé keményedő gombaképletek lemosódnak a kordonkarra, a támberendezésre és így közvetlenül az én növényemen indul tavasszal az első ún. primer fertőzés. Innen már nehéz megfogni a terjedését, virágzásig felszaporodhat és nagy pusztítást okozhat!

Sok borvidékünkön is így zárják az idei növényvédelmi szezont. Ezzel már a jövő évi termést védik. Tehát ahol felszaporodott a gomba és most is a leveleken, vesszőkön található, ott érdemes valamelyik kénes-olajos készítmény nyári dózisával permetezni pl. Olajos Rézkén, Nevikén Extra, Vegesol eReS, stb. Olaj és kén házi kombinációjával is el lehet végezni a lomblemosást.

Hasonlóan telel át a lisztharmat pl. az orgonán és a mogyorón is. Elvileg ezeknél a növényeknél is permetezhetnénk, de a fertőzött lomb eltávolításával is csökkenthetjük a jövő évi fertőzést. A fotó 2023. november 21-én készült, a már lehullott mogyorólevél fonákján láthatják a beérett kazmotéciumokat.

A mogyoró lisztharmata egy korábbi felvételen.
A mogyoró lisztharmata egy korábbi felvételen. A kazmotéciumok már készen is vannak! (Fotó: Zsigó György)

Poloskák és a gyapottok-bagolylepke hernyói

Poloskák és a gyapottok-bagolylepke hernyói tizedelik meg – vagy inkább felezik meg – a paradicsom és a paprika termést. Soktápnövényűek, tehát a dísznövényeken és a gyümölcsökön is megtalálhatóak. Még mindig rajzanak, párzanak és fejlődnek a lárváik. Sajnos szűkösek a kémiai alapú védekezés lehetőségei.

A poloskákkal kapcsolatban számtalan YouTube videóval találkozhatunk az interneten, az egyiken a fiatal kolléganő a Neemazal T/S-sel dolgozik. A rovarölő szer engedélyében ugyan nem szerepelnek a poloskák, de ettől még beválhat a szer. Természetesen ekkor is be kell tartani az előírásokat: milyen növényt, milyen dózissal permetezhetnek le és milyen várakozási idővel kell számolni. Szóba jöhet még pl. a Prev-Gold (Garden), a Biosol káliszappan, vagy a Tiosol lombtrágya is.

Házi tippek

Ujhelyy Károly győri kertbarát egy csokor friss csalánt áztat be egy vödör vízbe. Egy-másfél nap után az elkészült alapléből kb. két liternyit hígít fel 10 literre. Ezt még kiegészíti a már előre oldott állapotba vitt púpozott evőkanálnyi szódabikarbónával és kb. ugyanennyi Vektafid A olajjal. Ezzel minden növényt lepermetez. Tavaly és az idén is hatásos volt a poloskák mellett a lisztharmat és egyéb gombabetegségek ellen is. Hét-tíz naponta ismétli a kezelést. Eső után ismételni kell, mert kontakt módon hat a keverék.

Dióburok-fúrólégy

A pomázi csapdaponton egy hét alatt, keddtől-keddig 64 db nyugati dióburok-fúrólégy ragadt fel a sárgalapra: a_tablazat_2024. Még rajzik, károsít. A fotó augusztus 27-én készült egy pesti parkban, a feketedió nyüves terméséről. Tehát a közterületi Juglans nigráról is visszarepülhet a házi diófákra.

Dióburok-fúrólégy lárvái (Fotó: Zsigó György)
Dióburok-fúrólégy lárvái (Fotó: Zsigó György)

Köszönjük Zsigó György hozzájárulását a cikkhez!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Gombaölő szeres védekezés kalászosokban

2023. május 19. 08:34

Tazer Kombi csomagunk kétféle hatóanyaga erős védelmet biztosít, a zöldítő hatás pedig a „ráadás”.

Május utolsó napjaiban sem csökkent a fertőzési nyomás

2024. június 3. 13:10

Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok. Növekvő fertőzési nyomásról, teendőkról Zsigó György növényorvos növényvédelmi felhívását olvashatják.

Lehet még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

2022. július 9. 04:36

Szeretném megtudni, hogy nyár közepén lehet-e még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

UV-C fénnyel dolgozó robot: megbízható harcos a lisztharmat ellen

2023. július 18. 17:10

Nagyon messziről érkeztek azok a szamócatermesztők, akik szerették volna megérteni az UV-C fény lisztharmat elleni védekezésben betöltött szerepét.