Növényvédelem

A lisztharmat jelent új kihívást az őszi káposztarepcében

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce vetésterülete az elmúlt években folyamatosan csökkent. Magyarországon a termesztés csúcspontja 2018-ban volt, amikor 331 ezer hektáron termeltünk repcét, azonban 2023-ra ez a terület közel felére zsugorodott.

A visszaesés mögött több tényező is áll, mint például a kedvezőtlen időjárási viszonyok, a növekvő termelési költségek, valamint a kórokozók és kártevők fokozódó jelenléte. Szántóföldi növényeink közül a repce különösen szigorú növényvédelmi technológiát igényel, mivel számos kártevő és kórokozó támadja meg, ami a termesztéstechnológia szigorú betartását követeli meg.

Emellett a növényvédő szerek hatóanyagainak kivonása különösen a rovarölő szerek alkalmazását érinti hátrányosan. Az elmúlt pár esztendő enyhe téli időjárása és csapadékszegény tavaszi periódusa egy ismert, de kevésbé jelentős kórokozó számára nyújtott kedvező életfelételeket.

A genetikai fajmeghatározás ugyan még folyamatban van, de minden bizonnyal az őszi káposztarepce lisztharmatával (Erysiphe cruciferarum) állunk szemben, mely az ország számos régiójában tömegesen megjelent az idei évjáratban.

A szakirodalmi adatokat vizsgálva számos kutató eredményei rámutattak, hogy a környezeti feltételek megfelelő alakulása esetén számolnunk kell a kártételével ennek a kórokozónak is. Az időjárási tényezők közül a globális felmelegedés hatása a téli fagyos napok számának csökkenése által már ősszel kedvező helyzetet teremt a lisztharmat számára.

Mindemellett a fagyok egyre később érkeznek ősszel és tél elején, valamint a fagyos napok száma is folyamatosan csökken, ami a lisztharmat gombákat előnyös helyzetbe hozza tavasszal.

A védekezés lehetőségei

A lisztharmatgombák áttelelése kazmotéciumokkal és vegetatív micéliumokkal történik, ezért is van nagy jelentősége az enyhe teleknek. A kazmotéciumokból kiszabaduló aszkospórák indítják el a fertőzést, majd a vegetációs ciklus során a gomba ivartalan úton, úgynevezett oidiumokkal vagy oidiumkonidiumokkal szaporodik, amelyeket a szél terjeszt a gazdanövényekre.

Nyár elején a repcenövényeken kialakulnak az apró, tűhegynyi fekete pontok a hifatömegben, ezek már az ivaros egyesülés eredményeként létrejövő kazmotéciumok. Az idei enyhe tél és száraz tavasz különleges körülményeket teremtett, amelyek a kultúrnövény fejlődési stádiumát az optimálistól eltérő irányba mozdították.

A környezeti stresszek hatására a virágzás 7-14 nappal hamarabb kezdődött és a kényszervirágzás állapota a szokásosnál rövidebb idő alatt lezajlott. A virágzás elején elvégzett gombaölő szeres kezelések egy később berobbanó fertőzés ellen hatástalannak bizonyultak.

Csapadékszegény tavasz

A csapadékszegény március, április, május eleji időszak elősegítette a konídiumok terjedését.  Többek között ezek a környezeti és agrotechnológiai tényezők is közrejátszhattak abban, hogy a lisztharmat ilyen mértékű fertőzést tudott kialakítani.

Az időjárásunk változásával számítanunk kell arra, hogy a lisztharmat a repcében is periodikusan megjelenő kórokozó lesz, mely ellen a védekezési stratégiákat ki kell alakítani. A védekezés kémiai termékekkel ez ellen a betegség ellen jogszabály alapján kérdéses, ugyanis az engedélyokiratok nem terjednek ki erre a kórokozóra.

Továbbá, amennyiben a hatóanyaguk alapján alkalmas is lenne a termék a lisztharmatra, a korai (virágzáskori) kijuttatás miatt a gombaölő szer perzisztenciája nem biztosít elegendő védelmet a későbbi fertőzések ellen. Amennyiben meg kitoljuk a védekezést, akkor az élelmezés-egészségügyi várakozási időből csúszhat ki a termék.

A már felfutott fertőzéssel szemben védtelenek leszünk, tűzoltásszerű védekezésre nem lesz lehetőség. A becők védelmére szánt gombaölő szerek kijuttatásával egy menetben képesek vagyunk ezt a kórokozót is féken tartani, ehhez viszont a virágzás elején elvégzett kezelések kevésnek bizonyulnak, így a hajlamosító tényezők kialakulása esetén az engedélyokiratban meghatározott utolsó fejlődési időpontban érdemes a termékeket kipermetezni.

A növénytermesztési technológia kialakításánál figyelembe kell venni továbbá a keresztesvirágú termesztett növényeink eltérő mértékű lisztharmat-fogékonyságát, így a zöldítéskor vetendő növények esetén érdemes tájékozódni, nehogy meglepetés érjen bennünket az utónövény vetését követően.

A növényvédelmi előrejelzés hangsúlyossága felértékelődni látszik az ehhez hasonló járványok megfékezésében. A védekezés pontos időzítésében, a termék kiválasztásában, a dózis megválasztásában a növényvédelmi stratégiánkat ismét át kell gondolni a jövőben.

Kecskés István fejlesztőmérnök

Nagy László fejlesztőmérnök

Cikkünk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2024/08-as számában olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Kritikus időszak a repcében: így előzze meg a fénybogár okozta károkat!

2025. március 24. 16:10

Ha a hazánkban csökkenő területen ma repcetermesztésre vállalkozik valaki, akkor növényét nehezített pályán kell megvédenie.

Ősszel érkeznek a legújabb bőtermő búzák, és szójában is tovább erősít a Karintia Kft.

2018. június 21. 07:25

20 faj, 100 fajta, 300 parcella és 2500 vendég. Így harangozta be Közép-Európa legnagyobb fajtabemutatóját a magyar gazdáknak a Karintia Kft.

Növénytermesztés Képgaléria Videó

Hatékony védekezés a repceszár-ormányos ellen

2019. február 11. 08:58

Az őszi káposztarepce tavaszi rovarvédelme a szárormányosok elleni kezeléssel kezdődik. Amikor 4-5 napon keresztül 9-10 °C fölé emelkedik a nappali hőmérséklet, megindul a szárormányosok betelepülése féltett kultúránkba.

Hatékony növényvédelmi kezelés repce-fénybogarak ellen

2020. május 7. 10:11

Amikor a sárgatálas előrejelzés indokolttá teszi és virágzatonként 1-3 repce-fénybogarat észlelünk, a jól időzített, zöldbimbós állapotban történő permetezés kiemelten fontos.