Tápanyag-utánpótlás

4 takarékos tipp az őszi nitrogénkijuttatáshoz

Agrofórum Online

A nitrogén (N) őszi kijuttatásának előnyei közé tartozik, hogy a tavaszi munkaterhelés egy részét át lehet tenni az őszre, és a nitrogént kedvezőbb talajviszonyok mellett lehet kijuttatni. Egy szakértő szerint azonban mostanában kevesebbszer kerül sor őszi nitrogénkijuttatásra, mint az elmúlt években.

Ennek egyik oka az, hogy egyre melegebb az időjárás. A gazdák azt látják, hogy az őszi kijuttatások már nem olyan hatékonyak, mint korábban. Ráadásul egyre gyakoribbá válik a tavaszi vetés és műtrágyázás. Azonban ha megfelelőek a körülmények, a javasolt négy módszer segít a legtöbbet kihozni az őszi nitrogén-műtrágyázásból.

1. Mit használjon? Vízmentes ammóniát, nitrifikációgátlóval

Az egyetlen forrás, amelyet az őszi kijuttatáshoz a szakértő ajánl, a vízmentes ammónia. A vízmentes ammónia az a N-forrás, amelynek a legjobb esélye van arra, hogy tavaszig a talajban maradjon, ha nitrifikációgátlóval együtt alkalmazzák. A nitrifikációgátló ugyanis késlelteti a talajban lévő ammónium nitrogénjének nitráttá történő átalakulását azáltal, hogy ideiglenesen elnyomja a Nitrosomonas ssp. talajbaktériumok ammónium-monooxigenáz enzimjének a hatását, amely felelős a nitrifikációs folyamat első lépéséért (az ammónium nitritté alakítása).

A szakértő szerint elővigyázatossággal kell kezelni a biológiai termékeket, amelyekről azt állítják, hogy lehetővé teszik a gazdálkodók számára a kijuttatandó N-mennyiségek csökkentését. Ugyanis a biológiai termékek hatékonysága még mindig nem bizonyított, különösen az őszi kijuttatások esetében.

A vízmentes ammónia gazdaságos megoldás, mivel jellemzően olcsóbb, mint más N-források, és a szakértő egy tanulmányt is idéz, amely szerint nagyobb terméseredményt ad, mint a karbamid. A tanulmány egy része kizárólag a karbamid kijuttatásával foglalkozott. Ebben megállapították, hogy a tavaszi kijuttatása jobb termést ad, mint az őszi, így nem ajánlják a karbamid őszi használatát.

2. Hol használja? Csak ott, ahol a nitrogénveszteség várhatóan kismértékű

Ha a nitrogénveszteség lehetősége magas – meleg a tél, az ősz és a tavasz, valamint várhatóan sok csapadék esik –, nem éri meg az őszi műtrágyázás. Az északi területeken az alacsonyabb hőmérséklet miatt az őszi N-kijuttatás jobb eredményt ad. A nagyobb részecskéket (például kavicsot) tartalmazó vagy gyorsan vizet vesztő talajokon se alkalmazzo  ősszel nitrogént. Ne feledje, hogy csak akkor éri meg az őszi kijuttatás, ha a veszteség mértéke alacsony.

3. Mikor használja? 10 °C-os, csökkenő talajhőmérsékletnél

Általában akkor használjuk a vízmentes ammóniát, amikor a talaj hőmérséklete a felszín alatti 10 cm mélységben 10 °C, és további lehűlés várható. Fontos, hogy a lehető legtovább várjon a vízmentes ammónia őszi kijuttatásával. A nitrifikáció ugyanis addig folytatódik, amíg a hőmérséklet el nem éri a 0 °C-ot. 10 °C-nál a nitrifikáció már jelentősen lelassul, de a talaj még megmunkálható, mert nem fagyott.

Ahogy a talaj 10 foknál hidegebb lesz, a nitrifikáció mértéke csökken, de előfordulhat, hogy egy felmelegedés csökkenti a kijuttatás hatékonyságát. Ezért figyelje az időjárás-előrejelzést akkor is, ha a talaj hőmérséklete már csak 10 fokos. Ha a hőmérséklet folyamatosan csökken, akkor érdemes a munkát elkezdeni.

4. Milyen talajnedvességnél használja? Se nem túl száraz, se nem túl nedves

Vízmentes ammónia használata esetén a kijuttatáskor nitrogént veszíthet akkor is, ha a talaj túl nedves, és akkor is, ha túl száraz. Ha túl nedves, előfordulhat, hogy nem zárható le a talaj a műtrágya fölött, és az ammónia elszökik. Ha túl száraz, és a kijuttatás mélységében nincs nedvesség, akkor az ammónia egy része szintén kiszökhet a légkörbe.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

2024. november 19. 14:40

A növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, ezért az intenzív termesztésben érdemes a trágyakijuttatás tápoldatos formáját választani.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

2022. augusztus 8. 15:37

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását.

Miért sárgulnak a csemegeszőlő alsó levelei?

2022. június 20. 04:38

Áprilisban növényi eredetű trágyával (levágott fű, faág nyesedékek, szőlő metszési anyagok) dúsítottam a szőlőm talaját. A növényi hulladék azonban még csak részlegesen bomlott le. Júniusban a szőlő alsó levelein sárgulást, és levélhullást figyeltem meg. A levelek levélnyél nélkül esnek le a tőkéről. Lehet a pentozán hatás következménye ez a jelenség?

Tavaszi talajvizsgálat fontossága

2023. március 17. 05:39

A tavaszi talajvizsgálat elmaradása könnyen vezethet nem megfelelő tápanyag-utánpótláshoz, aminek következménye lehet a jelentős terméskiesés is.

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.