Növénytermesztés

20 érdekesség a burgonyáról

Agrofórum Online

A burgonya magas keményítőtartalmának köszönhetően világszerte kedvelt növény. Most vele kapcsolatban osztunk meg 20 érdekességet.

1. A burgonya a burgonyafélék családjába tartozik, ez talán nem meglepő. De ide soroljuk a paradicsomot, a paprikát és a dohányt is.

2. A növénynek a gumók az egyedüli ehető részei, minden egyéb túl sok szolanint tartalmaz. A csírában, öreg burgonya héjában több a szolanin, ezért ezeket el kell távolítani. Ez a mérgező anyag lokálisan a nyálkahártyát izgatja. Felszívódva a központi idegrendszert megtámadva agyödémát, kómát és görcsöket okoz.

3. A burgonya a dél-amerikai Andok hegységből származik.

4. A kultúrnövény akár 4000 méteres magasságig termeszthető.

5. Az Andokban a burgonyát már 10 ezer évvel ezelőtt is termesztették, de az első burgonyagumó-maradványokat Kr. e. 2500-ból találták.

6. Az inkák fizetőeszközként is használták, sőt még egy istennője is volt a burgonyának, akit Axomammának hívtak.

7. A spanyol konkvisztádorok (gyarmatosító spanyol és portugál felfedezők és hódítók) hozták a burgonyát Európába – 1567-ben már szállították a Kanári-szigetekről Antwerpenbe.

8. A krumpli hétszer jobban hasznosítja a vizet, mint a gabonafélék.

9. 2023-ban Magyarországon 7570 hektáron 209 954 tonna burgonyát termesztettünk, 23 960 kg/ha termésátlaggal.

10. A világ legnagyobb burgonyafogyasztója Belarusz, ahol fejenként 185 kg-ot esznek évente.

11. Magyarországon átlagosan több mint 60 kg burgonyát fogyasztunk fejenként.

12. A burgonya nagy mennyiségű B6-vitamint és káliumot is tartalmaz, ami kedvező a szívnek.

13. Május 30. a burgonya nemzetközi napja.

14. A burgonya volt az első zöldségféle, amelynek termesztésével megpróbálkoztak a világűrben.

15. Az édesburgonya, bár szintén Amerikából származik, a szulákfélék családjába tartozik, csak rendszinten van rokonságban a krumplival.

16. A burgonyát sokáig mérgezőnek tartották (valószínűleg a gumója helyett a növényt próbálták megenni). Állítólag II. Frigyes császár úgy vette rá alattvalóit a krumplitermesztésre, hogy létrehozott egy krumpliföldet, amit őriztetett. A parasztok azt gondolták, valami nagyon értékeset vetett, emiatt ellopták a krumplit és termeszteni kezdték.

17. A fitoftóra tette tönkre Írországban a burgonyatermést, ami miatt 1845-től 1851-ig olyan súlyos éhínség alakult ki, hogy egymillióan egyszerűen éhen haltak, kétmillióan pedig kivándoroltak Amerikába.

18.  A burgonya szó etimológiai eredete tisztázatlan. Van olyan vélekedés, mely szerint Burgundia (olaszul: Borgogna, aminek kiejtése kb. „borgonya”) lehetett a névadó. Ennek ellentmond, hogy a burgonya eredetileg maga is tájszó, csupán Baranya megye egy részén használták – a köznyelvben ma sem általános. (További információ: https://www.nyest.hu/hirek/honnan-ered-valojaban-a-burgonya-szo)

19. Tájszóval hívják még kolompérnak, pityókának vagy földialmának. Ezenkívül 19 nevet sorol fel Dr. Csapody Vera – Dr. Priszter Szaniszló Magyar növénynevek szótára: bandurka, bolyóka, csicsóka, földialma, grulya, gurulya, india, kartifli, kolompér, krumpér, krumpli, kukulyó, péra, piskó, pityere, pityóka, svábtök, tojórépa. De további elnevezésekről is vannak feljegyzések.

20. És hogy ki találta fel minden trashfood legismertebbjét, sokunk kedvencét, esti tévézések elmaradhatatlan kiegészítőjét, a burgonyachipset? Erre a kérdésre sajnos még mi sem tudjuk a választ.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

„Kukoricázz velünk!” – termelési verseny 2025

2025. április 23. 13:10

A Kukorica Kör Egyesület idén is meghirdette a „Kukoricázz velünk!” termelési versenyt! Az eddigi évekhez hasonlóan a 2025-ös versenyben sem a legnagyobb terméseredményt díjazzák.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Miért nem csírázott még ki a március közepén ültetett burgonyagumó?

2023. május 1. 04:39

Március közepén ültettem el a burgonyagumókat. Miért nem csíráztak még ki? Kezdek aggódni, hogy idén nem lesz krumplitermésünk.

Érdemes a burgonyát már előcsíráztatni?

2024. március 7. 04:36

Idén szeretnék megpróbálkozni a burgonyatermesztéssel is. Érdemes a burgonyát már előcsíráztatni?

Így kell táplálni a burgonyát!

2018. június 25. 10:27

A burgonya tápanyagigény szempontjából az igényes növények közé tartozik. Egy tonna gumóban 5 kg nitrogén, 2 kg foszfor, 9 kg kálium hatóanyag található meg.

Ne ültessünk ellenőrizetlen vetőburgonyát!

2020. március 24. 12:04

Nem érdemes takarékoskodni az ültetési anyag költségeivel, sokkal többet veszíthet egy bekövetkező fertőzéssel vagy terméskieséssel.