Állattenyésztés

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

Agrofórum Online

Az elmúlt években a sertésállomány folyamatos csökkenése volt megfigyelhető, és ez a tendencia az idei nyári felmérések során is folytatódott.

A legutóbbi adatok szerint az EU-ban a sertések száma 1,6%-kal 134,1 millió állatra csökkent. Az állományok különösen a nagyobb állattenyésztő országokban csökkennek. Spanyolországban, a legnagyobb sertéslétszámmal rendelkező országban 3,7%-os csökkenést regisztráltak. Az afrikai sertéspestis egyes országokban jelentős veszteségeket okozott.

A kocák száma emelkedett

Az általános csökkenő tendencia ellenére vannak pozitív fejlemények is: Németországban a sertésállomány 1,1%-kal, Dániában pedig 2,3%-kal nőtt. Az EU egészében azonban a sertések összlétszáma továbbra is csökken.

Reménykedésre ad okot, hogy a kocák száma enyhén, 1,4%-kal emelkedett. Ez arra utal, hogy a tendencia középtávon stabilizálódhat. A jelenleg jövedelmező, megfelelő bevételt hozó sertéstenyésztés az állományok stabil vagy növekvő fejlődéséhez vezet, mivel a sertéstenyésztésbe történő beruházások folytatódnak.

Szarvasmarha: kevés a takarmány és drága

Az EU-ban a szarvasmarhák száma is csökken. Az európai állomány az előző évhez képest 1,9%-kal, 73,5 millió állatra esett. Ez a tendencia minden jelentős szarvasmarha-tenyésztő országban megfigyelhető. A legtöbb szarvasmarhával rendelkező ország 2024-ben is Franciaország, amelyet Németország és Írország követ, ahol szintén csökkenő állományt regisztrálnak.

A szarvasmarha-állomány csökkenésének okai a magasabb takarmányköltségek és egyes esetekben a takarmányozáshoz szükséges alapanyagok és termények rendelkezésre állásának bizonytalansága, amit az aszályos időszakok súlyosbítottak. Különösen a dél-európai országokat sújtotta súlyosan az aszály az elmúlt években.

Bezzeg Ausztráliában a néhány évvel ezelőtti mélypontot követően feltörőben van az állatlétszám, az erről szóló cikkünket itt olvashatja el.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Tojótyúkok ketreces tartása: Csehország uniós tilalmat sürget

2025. március 16. 11:10

Csehország 2027-től betiltja ezt a tartási formát, ezért a cseh tojástermelők egyenlő versenyfeltételeket szeretnének az uniós piacon.

Madárinfluenza Csongrád-Csanádban: új gócpontot találtak

2025. március 14. 08:10

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében.

Segítség a hízottbika-tartóknak

2024. január 22. 09:10

Pénteken megkezdődött a húsmarha ágazatban a hízottbika-tartáshoz kapcsolódó, nemzeti költségvetésből finanszírozott támogatására elkülönített több, mint egymilliárd forint kifizetése.

NAV árverésen vehetünk szarvasmarhákat

2022. június 19. 08:12

A szarvasmarhákra fajtánként lehet licitálni, közöttük előfordul aberdeen angus és hereford is. Az állatok átlagosan 1-1,5 évesek.

Növekszik a hazai szarvasmarha állomány

2019. június 21. 09:33

A hazai tejágazat növekedő pályán van, a korábbi évek piaci nehézségeit veszteség nélkül átélő s nemcsak túlélő ágazat mára stabil alapon működik.

Minőségi javulás szükséges a hazai húsmarhaállományban

2018. július 4. 07:02

A gyepterület a jelenlegi húsmarha- és kiskérődző-állomány dupláját lenne képes eltartani, ha szakszerű lenne a gyepgazdálkodás és a legeltetés.