18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Állattenyésztés

Sertésben mutatták ki a H5N1 madárinfluenza-vírust

Agrofórum Online

A sertésekkel sok közös betegsége van az embernek, ezért különösen ijesztő, hogy most pont ebben a haszonállatfajban ütötte fel a fejét a vírus.

Az eset egy kisebb oregoni gazdaságban történt, ahol az állatorvosok kimutatták egy sertésben a vírust, amely eredetileg fertőzött csirkéktől származott. Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) megerősítette az esetet.

Az állatokat a biztonság kedvéért levágták

Bár összesen öt sertés volt kitéve a vírusnak, nem mutatták a betegség tüneteit. Két állatban azonban kimutatták a vírust. Az érintett sertéseket elővigyázatosságból levágták, és részletes tudományos vizsgálatnak vetették alá. A főállatorvos az esetről szóló nyilatkozatában arról is beszélt, hogy a vírus a sertések minden részében kimutatható volt.

Az Egyesült Államokban a H5N1 vírus tejelő tehenekre való átterjedése már jól ismert jelenség. A vírussal való fertőzöttséget 14 állam több mint 200 gazdaságában mutatták ki. Az oregoni sertésekben talált vírusváltozat közvetlenül vadmadarakból származik, és különbözik a korábban tejelő tehenekben talált törzsektől.

A betegség terjedésétől tartanak

A szakértők nagyon aggódnak a madárinfluenza más állatfajokra, például sertésekre való esetleges átterjedése miatt. A sertések fertőződésének azért is van kiemelt jelentősége, mert a sertések az emberi influenzavírusokat is elkaphatják. Vagy fordítva, és ezért ez különösen félő, hogy a vírus mutációja az embereket is veszélyeztetheti.

A kutatásokban most arra összpontosítanak, hogy részletesen elemezzék, hogyan változott meg a vírus. A jelentések szerint az USDA már megkezdte a vírus genomjának szekvenálását. Egy szakértő figyelmeztetett arra is, hogy potenciálisan milyen súlyos következményekkel járna, ha a vírus képes lenne hatékonyan a sertések között továbbterjedni és járványt okozni. Ezt a szakemberek szerint katasztrofális következménnyel járna az Egyesült Államok sertéstenyésztésére – és mivel majdnem biztosan nem lehetne ott megállítani, az egész világéra.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Száj- és körömfájás: lezárások és kényszervágások jönnek

2025. március 27. 11:10

Újabb hazai szarvasmarhatelepen igazolta a Nébih a rendkívül fertőző száj- és körömfájás jelenlétét, ezúttal Győr-Moson-Sopron vármegyében.

Ukrajna lazított a magyar sertéshús beviteli tilalmon

2018. július 27. 13:15

A rendelkezés visszavonásával, illetve a fertőzött magyarországi megyék területére való módosításával újra megnyílt a lehetőség az érdekelt magyar vállalkozások előtt az ukrán export szállításokra.

A beszállítók felkutatása sem egyszerű feladat

2021. november 13. 05:36

Széles Zoltánnal, a Széles Húsüzem tulajdonosával a biotermékek forgalmazásának lehetséges buktatóiról, tapasztalatairól beszélgettünk, no meg arról, hogy miért van az, hogy osztrák biocsirke kerül a magyar asztalra.

Soha ne legyen rosszabb évünk! - A magyar mezőgazdaság 2018. évi teljesítményének elemzése

2019. március 29. 13:46

Előzetes adatok alapján a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátásának volumene a 2017. évi 4 százalékos csökkenés után 2018-ban 3 százalékkal emelkedett. Ezen belül a növényi termékek kibocsátásának volumene 2, az állatok és állati termékeké pedig 6 százalékkal bővült.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.