A globális hamuzsírkínálat visszatér az oroszok ukrajnai inváziója előtt látott szintre, mivel Oroszország és Fehéroroszország megkerüli a nyugati szankciókat, és növeli az Ázsiába és Dél-Amerikába irányuló szállítmányokat, nyomást gyakorolva a termelőkre a termelés csökkentésére és a túlkínálat elkerülésére.
A hamuzsír termelése idén várhatóan eléri a 73 millió tonnát, az orosz export a 12-13 millió tonnát, a fehéroroszországi export pedig körülbelül a 10 millió tonnát – mondta Julia Campbell, az Argus nyersanyagár-ügynökség hamuzsír-árképzési szolgálatának vezetője.
A hamuzsír árai normalizálódni kezdtek az ukrajnai orosz inváziót követő ingadozások időszakát követően. „Az orosz export jelentősen visszaesett az ukrajnai háború kezdete után a pénzügyi és logisztikai kihívások miatt. De ezek a problémák azóta enyhültek” – tette hozzá Campbell.
Bőséges globális kínálat
Kanada, Jordánia és Laosz megnövekedett exportja szintén növelte a globális kínálatot, és csökkentette az árakat, növelve az esetleges túlkínálattól való félelmet, a kereslet enyhe javulása csak 2025-ben várható.
Féléves eredményjelentésük során a nagy hamuzsírgyártók, például a német K+S optimistán hangoztatták a növekvő keresletet és az árak stabilizálását.
Az elemzők azonban azóta arra figyelmeztettek, hogy a bőséges globális kínálat korlátozza az árazást, rontva a vállalatok bevételi kilátásait.
Nem várnak prémium árazást
„Nem hiszem, hogy a globális kínálat és a globális kereskedelem eltolódása következtében bármiféle prémium árazás vagy valódi árazási haszon lenne. Ezt leginkább 2022-ben és 2023-ban láttuk, amikor az árak még mérséklődtek” – mondta a Morningstar elemzője, Seth Goldstein a Reuters hírügynökségnek.
1000-ről 300-ra
Így Kanada részesedése a globális hamuzsír-kereskedelemben jelentősen nőtt 2022-ben, míg Fehéroroszországé és Oroszországé csökkent. Az Argus adatai szerint az árak azóta 300 dollár alá csökkentek tonnánként a 2022 közepén elért 1000 dolláros csúcsról a gyenge kereslet miatt.
Paul Joules, a Rabobank elemzője szerint „valószínűleg közeledünk a termelés működési költségeihez, ami néhány vállalatot a termelés visszafogására kényszeríthet.”
Felfüggesztés
A kanadai Nutrien, a főként műtrágyákban használt ásványi anyagok legnagyobb gyártója a világon augusztusban felfüggesztette hamuzsírtermelésének növelési tervét a piaci körülményekre hivatkozva.
Vasúti szállítások
„Az orosz termelők növelték a Kínába és Indiába irányuló szállításokat új vasúti útvonalakon, amióta Oroszország tavaly kilépett a fekete-tengeri gabonaüzletből. Ez növelte a keresletet Délkelet-Ázsiában és Dél-Amerikában” – mondta Seth Goldstein, a Morningstar munkatársa.
„A fehérorosz exportőrök árukat helyeztek át a balti kikötőkből az orosz kikötőkbe, és a szankciókat megkerülve kedvezményesen kínálják a hamuzsírt ezeken az új útvonalakon” – tette hozzá.
Eközben a svájci székhelyű Eurochem bővíti létesítményeit az oroszországi Usolskiy és Volgakaliy telephelyein.
Egyesült Államok és Brazília
„A hamuzsír árának csökkenése javította egyes gabonafélék és olajos magvak megfizethetőségét” – mondta Delphine Leconte-Demarsy, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének műtrágya-tanácsadója.
„Az Egyesült Államokban a hamuzsír továbbra is drágább, mint az áremelés előtt volt, de ezt kompenzálják a viszonylag magasabb terményárak” – mondta Leconte-Demarsy.
Brazíliában, amely a mezőgazdasági termékek jelentős exportőre, a hamuzsír ára visszaállt a 2019-es szintre, ami növeli a magasabb árfekvésű termények, például a szójabab és a kukorica termelésében a felhasználását.
Mi a hamuzsír?
A hamuzsír (más néven kálium-karbonát, K₂CO₃) egy fehér színű, vízben jól oldódó só, amelyet történelmileg a fa hamujából állítottak elő. Nevét is innen kapta, mivel a fa elégetése után keletkező hamuból lehetett kinyerni.
Az egyik legrégebbi ismert vegyi anyag, amelyet számos területen használtak és használnak ma is. A mezőgazdaságban talajkondicionálóként is alkalmazzák, mivel káliumot biztosít a talajnak, ami fontos tápanyag a növények számára.
A hamuzsír fontos műtrágya-alapanyag. A kálium fontos szerepet játszik a növények vízháztartásának szabályozásában, a fotoszintézis folyamatában, valamint a növények ellenálló képességében a betegségekkel és stresszel szemben.
(Kép: Pixabay)