Növényvédelem

Trichoderma készítmények a növényápolásban

Agrofórum Online

A gazdálkodók egy jelentős része erős fenntartásokkal van a biológiai növényvédő szerekkel és biostimulátorokkal szemben, holott azok esetenként jobb hatásfokkal rendelkeznek kémiai versenytársaiknál.

Egy biológiai ágens engedélyezését vizsgálatok sora előzi meg, annak hatásmódjait, biztonságosságát és hatékonyságát illetően. A nemzetközi piacon az egyik legnagyobb részarányt a széles gazdakörű, hiperparazita gombanemzetségbe tartozó Trichoderma fajok képviselik.

A mikrobiológiai ágensek jelentősége a növényvédelemben

A szigorodó élelmiszer-biztonsági követelmények és a jóléti államokban jellemző fogyasztói igények mellett immár a politikai nyomás is egyre inkább a kémiai növényvédelem részarányának csökkentése felé hat.

Az európai zöld megállapodás (European Green Deal) és annak „termelőtől a fogyasztóig” (farm to fork) programja az organikus gazdálkodás súlyának növelését, továbbá a kémiai növényvédőszer-felhasználás felére csökkentését tűzi ki célul.

Sok károsító ellen rendelkezünk olyan természetes ellenségekkel, melyek hatékonyságukban megközelítik vagy felülmúlják a kémiai technológiát. Ezek jelenthetik az új tendenciáknak való megfelelés egyik lehetőségét.

Mind a hagyományos, mind a biológiai készítményekkel szemben támasztott fő feltétel, hogy legyen hatékony a célszervezet ellen, előállítása legyen költséghatékony, valamint teljesítse a biztonsági követelményeket, azaz ne legyen patogén vagy bármilyen módon toxikus a kultúrnövényre, az emberre, illetve bármely más, nem kórokozó/kártevő szervezetre.

A biokontroll ágensek és a biostimulátorok fogalmában is a stressz a kulcsszó.

Az előbbiek valamilyen biotikus stresszt mérsékelnek a patogén pusztításával vagy a növény felkészítésével a károsító elleni védekezésre, míg az utóbbiak az abiotikus stressz elleni toleranciát javítják, a növény biokémiai folyamatainak megváltoztatásával. Hatásmódjaik sokfélesége miatt mindkét csoportba beillenek a Trichoderma fajok.

A Trichoderma fajok hatásmechanizmusai

A Trichoderma nemzetséget régóta ismerjük mint a gombatermesztésben jelentős patogéneket, azonban csak közel száz éve írták le a hatékonyságukat Fusarium oxysporum és fakárosító gombák ellen.

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani, így tenyésztésük is igen költséghatékony. Ipari és mezőgazdasági melléktermékeken, hulladékokon is könnyen és gyorsan növekednek, ezért fenntartható módon, a körforgásos gazdálkodás irányelveinek megfelelően is szaporíthatóak, tehát megfizethető termék állítható elő belőlük.

Biológiai talajfertőtlenítésre is alkalmasak, hiszen a talajban könnyen és gyorsan növekednek, így csökkenthető velük egyes kórokozók életképes fertőző anyagának mennyisége a talajban. Egyes fajaik és törzseik képesek a növényi szállítónyalábok kolonizálására, így a kémiai anyagokkal korlátozottan elérhető helyeken is megvalósítható velük preventív, akár eradikatív védekezés.

Gombák elleni hatásuk rendkívül sokrétű. Egyrészt a Trichodermák által termelt kémiai agyagok képesek gátolni a kórokozó gombák spóráinak csírázását, illetve azok gombafonalait is közvetlenül megtámadják és károsítják. Ezen felül hiperparazita szervezetként a Trichoderma rátekeredik a tápgombája fonalaira, majd a termelt enzimeivel kilyukasztja a sejtfalát, hogy beltartalmukat és bomlástermékeiket felszívhassa.

Csótó András

Debreceni Egyetem, MÉK, Növényvédelmi Intézet

Dr. Kovács Csilla

Debreceni Egyetem, AKIT, Újfehértói Kutatóintézet

Dr. Karaffa Erzsébet

Debreceni Egyetem, MÉK, Élelmiszertudományi Intézet

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2022. szeptemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hamuszínű szárkorhadás kártétele szemes cirokban

2024. november 22. 14:40

A hamuszínű szárkorhadást előidéző Macrophomina phaseolina veszélyes polifág kórokozó, a kártételi potenciálja a cirokban is jelentős.

Téli kártevőket vonzanak a lábon álló kukoricák

2024. november 22. 09:40

Sok olyan kukoricaállomány van az országban, amelynek termése szinte minimális. Ráadásul a környék nagyvadjai már meg is találták ezeket.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Biológiai készítmény oldhatja meg az Aflatoxin problémát kukoricában

2024. október 25. 12:20

A Trichoderma a növényekkel szimbiózisban élő egyik leghasznosabb gomba, használata kukoricában gyakran 10% terméstöbbletet is eredményez.

Fajtahasználat a gombatermesztésben

2018. november 4. 15:43

A gombatermesztésben a ’90-es évek óta visszajáró probléma a zöldpenész betegség. A zöldpenész betegséget okozó Trichoderma nemzetség fajai talajlakó, fonalas gombák, amelyek igen jelentős terméskiesést okoznak a kétspórás csiperke, a laskagomba és shiitake termesztésben egyaránt. A zöldpenész okozta tünetekről és a betegség terjedéséről, valamint a higiéniai kérdések mellett a megelőzés fontosságáról közöl ismereteket a szerző.

Trichoderma-készítmények alkalmazása a szőlő metszési sebeinek védelmére

2019. január 30. 04:39

A WINETWORK az Európai Unió Horizon 2020 kutatási keretprogramjában támogatást nyert projekt. A célja egy nemzetközi kutatóhálózat létrehozása, amely az európai bortermelő vidékek közötti innovatív tudás cseréjét és átadását teszi lehetővé szem előtt tartva a termelékenység és a fenntarthatóság kritériumait is. Az elmúlt két év együttműködésének eredményeként elméleti és gyakorlati ismeretek, valamint jó gyakorlatok gyűltek össze a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatosan. A tőkebetegségekkel szembeni védekezés egyik sarkalatos pontja a metszési sebek kezelése.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.