Zöldség

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, I. rész – Fóliák elhelyezése

Agrofórum Online

Az ország területének döntő része a jó éghajlati és talajadottságai miatt alkalmas a primőrök termesztésére, zöldségfélék egyszerű fólia alatti hajtatására.

Elsősorban az Alföld, annak is déli megyéi rendelkeznek kiváló földrajzi és klimatikus adottságokkal, de vannak olyan kertek, amelyek fekvésüknél, lejtésüknél, szélkitettségüknél, valamint talajadottságaiknál fogva kevésbé alkalmasak ilyen célra.

A fóliák helyének kijelölésénél, a sátrak elhelyezésénél körültekintően kell eljárni, mert a termesztőberendezés építése hosszabb távú döntést igényel, esetenként jelentős összeg befektetésével!

Mivel a primőrtermesztés alapja a napenergia, azaz a fény és a hő forrása, olyan területet kell választani, amelyet sokáig ér a nap, és épület, fa nem árnyékol. A primőrök termesztésére kedvezők lehetnek az egészen enyhe déli lejtők, azonban meredekebb domboldalakon az eróziós hatások és a nehéz művelhetőség miatt nem javasolt a fóliák létesítése.

Paprikahajtatás kis légterű fólia alatt
1. kép: Paprikahajtatás kis légterű fólia alatt

Lejtős területeken mindig a rétegvonalakkal párhuzamosan kell a fóliasátrakat és a sátron belül a növénysorokat elhelyezni, ezzel csökkenthető az öntözővíz lefutása és a tápanyag-kimosódás.

Kerüljük a szikes talajt

Középkötött vagy kötött talajokon nem számolhatunk olyan koraisággal, mint homokon, ennek ellenére érdemes megpróbálni, ugyanakkor szikes vagy szikesedésre hajlamos, továbbá olyan területen, ahol magas a talajvíz (0,5-1,0 m), még akkor se próbálkozzunk zöldséghajtatással, ha az egyéb termesztési feltételek kedvezőek lennének. Ez utóbbi területen legfeljebb a talajtól izolált edényekben (műanyag konténerekben, zsákokban, vödrökben) történő termesztési mód jöhet számításba.

A fólia telepítése előtt célszerű egy alapos talajvizsgálatot végeztetni, amely kiterjed a termőtalaj legfontosabb fizikai és kémiai tulajdonságaira (kötöttség, humusztartalom, mésztartalom, kémhatás, sótartalom, tápanyagtartalom stb.).

Korai káposzta termesztése fólia alatt
2. kép: Korai káposzta termesztése fólia alatt

A fóliasátor helyének kiválasztásakor a tápanyag-ellátottság mértéke nem mérvadó, az a talajtulajdonság, amelyet a legkönnyebben és leggyorsabban – viszonylag olcsón – a szerves trágyák és műtrágyák segítségével a kívánt szintre lehet beállítani.

Öntözővíz

Csak olyan helyen szabad fóliát építeni, ahol az öntözővíz megfelelő minőségben és mennyiségben áll rendelkezésre. Döntés előtt érdemes a vizet is megvizsgáltatni. Nincs szükség minden fizikai és kémiai tulajdonságra kiterjedő analízisre, de a pH-t és a sótartalmat (EC-t) mint az alkalmatlanság gyakori okát tanácsos megméretni.

Zöldségfélék öntözésére a semleges (7 pH) vagy enyhén savas (7,1-7,5 pH) kémhatású vizek alkalmasak, összessó (EC) vonatkozásában az alábbi kategóriákat különböztetjük meg:

  • öntözésre kiváló minőségű víz (pl. összegyűjtött esővíz):               < 0,5 mS/cm,
  • öntözésre alkalmas (legtöbb ásott és fúrt kút vize ide tartozik):    0,5-1,5 mS/cm
  • öntözésre még alkalmas víz (határeset):                                        1,5-2,0 mS/cm
  • öntözésre alkalmatlan:                                                                          2 < mS/cm

A kút kapacitásának meghatározásakor a maximális vízigényéből kell kiindulni, ami a zöldségfélék esetében a legmelegebb nyári hónapokban (paprika, paradicsom, uborka, padlizsán) elérheti növényenkénti 2-3 liter/nap értéket, azaz 10-20 liter/m2-t is.

Lehetőleg szélnek erősen kitett helyekre ne építsük a fóliasátrat, bár a jól kifeszített fólia 100-120 km/h szélsebességnek is ellenáll. Gyakran adódnak abból hibák, hogy a fóliasátrakon rossz a szellőző vagy az ajtó, nincs megfelelően zárva, illetve laza a fóliapalást, ilyen esetek már gyengébb szélnél is a sátort takaró fólia meghibásodását, leszakadását okozhatják.

Amennyiben a kert alakja, fekvése, lejtése, talajminősége nem indokol mást, a fóliasátrakat a jobb és egyenletesebb fénykihasználás miatt kelet-nyugat irányba építsük.

A fóliasátrak eredményesen csak akkor hasznosíthatóak jól, ha azok nyitása, zárása a növények hőmérsékleti és páratartalom-igényének megfelelően történhet. Ebből adódóan csak olyan helyen javasolt sátort építeni, ahol a reggeli nyitás és a délutáni zárás, illetve a napközi felügyelet megoldható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Gyökérzöldségek termésminősége és a tápanyagellátás összefüggése

2024. november 28. 16:10

A korszerű trágyaigényszámítás alapja a mérlegszemléletű, fajlagos tápanyagigényre és talaj-tápanyagellátottságára épülő trágyakijuttatás.

Agroökológiai szemléletű biointenzív zöldségtermesztés

2024. november 27. 15:10

A kis területen megvalósítható biointenzív zöldségtermesztés olyan mennyiségű kiváló minőségű élelmiszer megtermelésére ad lehetőséget, amely példaértékű.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, I. rész

2024. november 18. 12:40

A trágyázás ideje és a trágyamegosztás szorosan összefüggő két tényező, nehezen választhatók el egymástól, amelyeket számos környezeti tényező és technológiai elem módosíthat.

Fóliasátrak gazdaságos hasznosítása zöldségprimőrökkel, II.

2024. február 5. 10:10

A legkorábban vethető hajtatott primőr: a hónapos retek.

Már nem csak fólia alá lehet veteményezni – áprilisi kertészeti teendők

2019. április 17. 08:40

Már bőségesen benne vagyunk az április hónapban, az évnek azon szakaszában, amikor megkezdődnek a szabadföldi munkálatok a veteményesekben is. Persze már hetekkel ezelőtt el lehetett vetni például a borsót is szabadföldbe, de a munka dandárja csak most kezdődik.

Bőséges termés várható szamócából

2018. április 20. 10:42

Kedvező idényben bízhatnak az idén a hazai szamócatermesztők, sem a fagy, sem az eső nem károsította a termést.

Hogyan lehet javítani a fóliasátor hőtartó képességét?

2024. december 2. 04:36

Idén először próbálkoztam fóliasátras termesztéssel, az eredmény egész jó volt, de azt gondolom, hogy még lehet fokozni. Hogyan lehetne javítani egy fóliasátor hőtartó képességét? Köszönöm a választ!