A FAO adatai szerint világszinten a kukorica, a rizs és a búza adja a kalóriabevitel 51%-át. Emberek milliárdjainak léte függ e növényektől, így, ha bármi zavar támad a termesztésük során beláthatatlan következményekkel kell számolni. A nagy-britanniai Met Office által kiadott tanulmányban a legújabb klímamodell-vizsgálatok eredményeiről számolnak be a kutatók.
Az 1400 időjárási szimulációs modell elemzése során kirajzolódott, hogy sokkal nagyobb lesz a komoly aszályok előfordulásának valószínűsége, mint ahogy az csupán a múltbéli időjárási megfigyelésekből következne. A jelenlegi hivatalos állásfoglalások – e tanulmány megállapításai alapján – nagy mértékben alábecsülik a kukoricatermesztés és az élelmiszerellátás időjárás okozta kockázatait.
A jelentésben a kutatócsoport hangsúlyozza, hogy különösen veszélyes lehet az a helyzet, amikor Kínát és az USA-t egyszerre sújtja katasztrofális időjárás a kukorica vegetációs idejében. A világtermelés 1 milliárd tonna volt 2014-ben e növényből, amelyből 360 millió tonna az Egyesült Államokban, 215 millió tonna pedig Kínában termett. Ha e két régiót egyszerre sújtaná szélsőséges időjárás, az a globális hozam kb. 60%-át érintené. E helyzet esetleges kialakulásának hátterében legnagyobb valószínűséggel az aszály állhat. Eddig még szerencsére nem volt erre példa, de a klímamodell-vizsgálatok arra világítanak rá, hogy ennek bekövetkezése már nem elhanyagolható mértékű, egy évtizedre vonatkozó valószínűsége 6%. Mindez az éhezés nagy arányú terjedéséhez vezetne a világnak azon a részén – főként Afrikában és Dél-Ázsiában –, ahol a kukoricát alapélelmiszerként használják.
Az aszály pusztító erejéről tavaly ízelítőt kapott a világ, amikor a tartós szárazság miatt kialakult kukoricahiány sújtotta Zambia, Kongó, Zimbabwe, Mozambik és Madagaszkár lakosságát. A kutatócsoport a klímaváltozásból eredő kockázatelemzést kiterjeszti a többi alapélelmiszerre is, így a rizsre, búzára és a szójára – olvasható a www.bbc.com oldalon.
Fordította: Polgárné Balogh Eszter
(Agrofórum Online)