Növénytermesztés

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

VSZT

A 2024-es évben összesen 40 kukoricahibrid teljesítményét vizsgálták az ország 9 pontján a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérletében.

Egy sikeres mezőgazdasági szezon megalapozásának első lépése a megfelelő fajta megválasztása. Ebben nyújtanak a gazdálkodók számára hasznos, objektív segítséget a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérletei már 18 éve. A kísérletek felügyeletét és a lebonyolítással kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látja el. 

A 2024-es kukorica-fajtakísérletben tíz fajtatulajdonostól a FAO 200, 300, 400 és 500 éréscsoportba tartozó 40 hibridet vizsgáltak. A hibrideket a vetést megelőzően kódolták, így a kísérlet kivitelezői és értékelői teljes mértékben függetleníteni tudták magukat minden olyan körülménytől, amely akaratlanul is befolyásolhatta volna őket munkájukban.

A kísérleteket 9 helyszínen állították be: Bólyban, Gyulatanyán (öntözött), Hajdúböszörményben, Iregszemcsén, Kisbábolnán (öntözött), Muronyban, Püskiben (öntözött), Szegeden és Szombathelyen.

A kísérleti helyszíneket évről évre bővítik, hogy az ország minden régiójából érkezzenek adatok a kísérletbe. A kiértékelést az összes helyszín adatainak beérkezését követően a VSZT végezte. A szegedi kísérletet az előző évhez hasonló súlyos aszály károsította, ennek következtében az egész kísérletet kizárták. Szintén nem került be az értékelésbe viharkár miatt az igen korai éréscsoport Püskiben.

„Az éghajlatváltozás miatt egyre gyakoribbak lettek az időjárási szélsőségek, megszaporodtak a stresszhelyzetek, amelyek minden mezőgazdasági vállalkozót érintenek. A stratégiai jelentőségű kukorica szegmens érzi talán leginkább a változásokat, és az elmúlt években az ország több területén nagy kihívást jelentett a kultúra eredményes termesztése.

Az országos fajtakísérletünk immár 18. éve segíti a termelőket objektív információkkal, és ad visszajelzést a nemesítők számára a fajtáik teljesítményéről. Ez idő alatt csaknem 700 kukoricahibridet vizsgáltunk, több mint 30 ezer kísérleti parcellán. A kísérletek módszertanát is folyamatosan fejlesztjük, sok-sok éve napirenden van az öntözés kérdése, így 2022 óta már öntözött körülmények között is vizsgáltuk a hibrideket” – ismertette Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.

Papp Zsolt, a NAK elnöke elmondta: a köztestület 2018-ban csatlakozott a GOSZ és a VSZT által működtetett posztregisztrációs kísérletekhez. Ezekre alapozva a NAK – jogszabályi felhatalmazás alapján – ajánlati fajtalistát állít össze, hozzájárulva ezzel tagjai eredményes gazdálkodásához, versenyképességük javításához. Azért, hogy a kísérleti eredmények minél több gazdához eljussanak, a hibridek legfontosabb mutatóit a NAKlapban is közzéteszik.

Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke szerint a posztregisztrációs kísérlet legfontosabb célja, hogy a termelőknek átadja azt a tudást, ami segíti őket a legjobb hibrid kiválasztásában. Ezt szolgálja az is, hogy az ország különböző pontjain állítják be a kísérletet, így minden gazdálkodó megismerheti, milyen eredményeket értek el az egyes kukoricahibridek a saját termőhelyi adottságaikhoz legközelebb eső területeken. 

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei a 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet. Utóbbiak kiértékelése az aratást és az adatok feldolgozását követően, nyáron várható. 

A kukorica posztregisztrációs kísérletek eredményei elérhetőek a Vetőmag Szövetség honlapján: KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Kína újabb génszerkesztett növényeket hagyott jóvá

2025. január 31. 09:40

17 új GMO fajtát hagytak jóvá, ami várhatóan ellenállóbb, tehát nagyobb termőképességű, kisebb inputanyagigényű növényeket jelent.

Ha hiányosan kelt a kukorica: hogyan találjuk meg az okát?

2025. január 30. 11:10

A termelők sokszor maguk sem értik, hogy mi okozza a kukoricaállományukban a hiányos, foltos kelést. Pedig kis keresgéléssel feltárhatók az okok.

A kukorica felépítése határozza meg, hol teljesít a legjobban

2025. január 27. 14:40

Így maximalizálhatja a hozamot: a hibridek levélszerkezete és csőtípusa befolyásolja, hogy intenzív vagy stressznek kitett területen vethetők-e.

„Nem a legerősebb éli túl …, hanem az, aki jól tud alkalmazkodni.” – Charles Darwin

2018. december 19. 15:32

A termésmennyiség maximalizálása mellett ma a legnagyobb kihívás, a legrugalmasabban alkalmazkodó hibridek ajánlása azoké, amelyek minden körülmény között kiszámítható termést és jövedelmet biztosítanak. A Caussade a 2019. évi kukorica kínálatát ennek a gondolatnak a mentén állította össze.

Magellan – Hármas hatóanyag-kombinációval a sikeres gyomirtásért

2024. május 8. 15:10

A KITE a kukorica évelő és a magról kelő kétszikű gyomnövényei ellen a Magellant javasolja önmagában és kombinációs partnerként egyaránt.

Tovább erősödött a gyapottok bagolylepke hernyó fertőzöttség

2020. augusztus 9. 08:02

A kedvező időjárási viszonyok hatására a szója területeken, mint ahogy más növénykultúrákban is erőteljesen felszaporodtak a takácsatkák.

A száraz májusi idő miatt kisebb lehet a romániai búzatermés

2023. június 15. 08:03

Az őszi árpát és a repcét Romániában várhatóan nem fogja jelentősen befolyásolni a közelmúltban tapasztalható szárazság, mivel ezek korábban fejlődnek, mint a búza.