Talajélet

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

Sustainable Agriculture

A gazdag talajélet, amelynek egyik mutatója a földigiliszták száma és fajgazdagsága, hozzájárul termesztett növényeink fejlődéséhez is. Tehát ami jó a talajlakóknak, az közvetve jó a gazdálkodónak is.

Tanulmányokban már korábban kimutatták, hogy az évelő virágokkal beültetett földsávok a szántóföldek szegélyén jótékonyan hatnak és elősegítik a föld feletti biológiai sokféleséget. A virágzó sávok táplálékot és telelőhelyet biztosítanak a hasznos rovarok számára, amelyek viszont segítenek a kártevők kordában tartásában. Most a kutatók bizonyították, hogy a virágos sávok a föld alatt is elősegítik a biodiverzitást.

Hogyan profitálnak a földigiliszták a virágos sávokból?

A Julius Kühn Intézet (JKI) kutatói kimutatták, hogy a föld alatti faji sokféleség hogyan profitál az évelő virágos sávokból mint élőhelyből. Összehasonlították a gabonafélék és a repce talajában megtalálható földigilisztákat azokkal, amelyek a szomszédos évelő virágsávokban élnek. 

Több német tartománybeli 46 szántóföldről összesen 7526 földigilisztát gyűjtöttek be, amelyeket mustárolajos oldattal vontak ki a talajból, megszámolták, lemérték és fajszintig azonosították őket. A gilisztákat ezután szabadon engedték, hogy továbbra is hozzájárulhassanak a talaj termékenységéhez.

Miért szeretik a földigiliszták az évelő virágos sávokat?

A kutatókat már a terepen is meglepte, hogy a virágos sávokban mennyi földigiliszta él. A kutatók átlagosan több mint háromszor annyit találtak bennük, mint a szomszédos szántóföldeken. A virágos sávokban több földigilisztafaj is élt. Ezek számos fontos funkciót töltenek be a talaj ökoszisztémájában. Az eredmény bizonyítja, hogy az évelő virágos sávokban rengeteg lehetőség lakozik a biológiai sokféleség megőrzésére.

A földigiliszták mozgásuk közben gyakorlatilag egy csőrendszert készítenek a talajban, amelynek révén elősegítik a víz beszivárgását és megakadályozzák az eróziót. Mivel a klímaváltozás következtében egyre gyakoribb a rendkívül erős, erózióval járó csapadék, ezek az állatok hozzájárulnak a talaj védelméhez.

Háromszoros haszon

A földigiliszták a humuszképződésben is döntő szerepet játszanak. Hozzájárulnak a növények jobb tápanyagellátásához. Közösségeik a termékenység szempontjából is fontosak, és a talaj általános egészségi állapotának mutatói. A következő lépésben a tudósok azt szeretnék megvizsgálni, hogy a virágos sávok pozitív hatásai mennyire terjednek ki a szántóföldre. Azt is tisztázni kívánják, hogy ezeket a sávokat hogyan lehet tovább optimalizálni adott termőföldre adaptált növénykeverékekkel, hogy a különböző talajok ökoszisztémáját a lehető legjobban elősegítsék.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Termőföldjeink minőségromlásának főbb tényezői

2025. január 20. 16:10

A talajvédelem lényegében a vízzel kapcsolatos széleskörű tevékenységre és a termőföldek talajidegen, szennyező anyagoktól való megóvására irányul.

A salak mint talajjavító

2024. december 31. 09:10

Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A vas- és acélipari salakok megfelelők lehetnek.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajélet: algák vagy moszatok

2021. november 2. 04:36

Az algák vagy moszatok a magasabb rendű talajélet úttörői. Az első növények, amelyek a nyers váztalajokon megtelepednek.

A nagytányéros technológia napraforgóban 2+2 pontot ér az AÖP-ben

2023. április 20. 06:36

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker, legyen szó a vetésről vagy a gyomirtásról.

Téli talajtakarás

2022. december 14. 05:37

A téli talajtakarás fő célja az, hogy megóvja a növényeket a téli fagyoktól, olvadásoktól, illetve a jeges szelektől. Továbbá megvédje a befagyott talajt a napsugaraktól, megakadályozva ezzel annak idő előtti felolvadását.

A szárbontás a kulcsa a talajerő megőrzésének – a szabályozott szárbontással alapozhatjuk meg a jövő évi termést

2021. október 7. 08:51

A termőföld csak akkor képes megtartani a növények fejlődéséhez szükséges értékeit, ha a belőle kivett anyagokat folyamatosan visszajuttatjuk. Nem elég azonban az, ha a talaj tartalmazza a szükséges anyagokat, a haszonnövények ideális fejlődéséhez arra is szükség van, hogy ezekhez a legmegfelelőbb időben és a formában juthassanak hozzá. Ebben döntő szerepe van a betakarítás utáni szárbontásnak, aminek az okos és folyamatos szabályozásával nagyon sokat tehetünk a következő évek terméséért – állítja Takács József, a Malagrow Kft. szakmai vezetője, aki szerint így őrizhetjük meg tartósan a talajunk életerejét.