Zöldség

Az édesburgonya fóliatakarásos termesztése

Agrofórum Online

Az édesburgonya vagy batáta az utóbbi évtized során a hazai zöldségkereskedések, élelmiszerüzletek és piacok szinte korlátlanul elérhető termékévé vált. A folyamatosan növekedő fogyasztói igény gyorsan magával vonta a termelők napjainkban is megfigyelhető fokozott érdeklődését a növény iránt.

A magas fogyasztói árak többek között annak köszönhetők, hogy a hazai földben termett batáta – a jelentősen megnövekedett termőterület ellenére is – ősztől legfeljebb fél évig képes kielégíteni a belföldi igényeket, utána felváltja az import.

Már szinte minden élelmiszerboltban fellelhető a narancssárga húsú fajta, amely a legelterjedtebb és legkeresettebb fajta. Az édesburgonya termesztése is egyre népszerűbb hazánkban, igaz, a kiskerti termesztők vannak nagyobb létszámban.

Az édesburgonya nemcsak ízletes, de nagyon egészséges is. A batáta üzemi termesztése Magyarországon a Dél-Alföldre korlátozódik. 2023-as adat alapján a regisztrált édesburgonya terület körülbelül 120 ha.

A batátatermelők száma csökkent, mivel az egyre olcsóbb külföldi import, elsősorban Egyiptomból, jelentős versenyhelyzetet jelent a hazai termelők számára. A megnövekedett kereslet ellenére az importőrök által behozott nagy mennyiségű zöldség miatt egyes termelőknek nehézségei adódtak az értékesítésben. Ennek ellenére a magyar batáta iránt továbbra is van kereslet, ami a hazai termelés versenyképességét bizonyítja.

A klímaváltozás hatására jelentősen megnő a növények párolgási vesztesége, ami számos kihívást jelent a mezőgazdaság számára. A magasabb hőmérséklet és a gyakori szárazság miatt a növények több vizet veszítenek, ami csökkenti a terméshozamot és a növények stressztűrő képességét. Emellett a változó körülmények kedveznek a kártevők és betegségek elszaporodásának, tovább rontva a helyzetet.

A párolgási veszteség csökkentésére számos megoldás létezik, amelyek közül kiemelkedő a fóliatakarás. A fólia hatékonyan csökkenti a párolgást, megőrizve a talaj nedvességét és javítva a mikroklímát. Emellett védelmet nyújt a szélsőséges időjárási körülmények, mint például az erős napsugárzás ellen. A fóliatakarás alkalmazásával a növények egészségesebben fejlődnek, és a terméshozam is jelentősen növelhető.

A fóliatakarás előnyei

A fóliatakarás megakadályozza, hogy a napfény elérje a talajt, így a gyommagvak nem tudnak kicsírázni és a meglévő gyomnövények elpusztulnak. Ez jelentősen csökkenti a gyomirtási munkálatok szükségességét.

Mivel az édesburgonyában nincs engedélyezve gyomirtó szer, így a fóliatakarás előnyös, ugyanis gyommentesen tudjuk tartani a sorokat. Ha nem védekezünk a gyomok ellen, akkor mennyiségi és minőségi kárunk lesz.

A fólia alatt a talaj nedvessége sokkal hosszabb ideig megmarad, csökkentve az öntözési igényt. Ez különösen száraz időszakokban jelentős előnyt jelent. A fólia alatt a talaj hőmérséklete magasabb, ami elősegíti a növények gyorsabb növekedését és fejlődését, különösen a tavaszi időszakban.

A fóliatakarás csökkenti a talaj erózióját, megóvja a talaj szerkezetét és javítja a talajéletet. A fóliatakarás a párolgási veszteség csökkentésében nyújt megoldást, a talaj kipárolgásának megakadályozásával csökkenti a baktériumos, gombás betegségek fellépésének és terjedésének veszélyét.

A fekete fólia alkalmazásával kapcsolatban már sok kutatás zajlott, több zöldségfélénél, beleértve az édesburgonyát is. Azonban teljes fóliatakarás alkalmazása – beleértve a sorközöket is – még nem volt kísérletként beállítva.

Mivel édesburgonyában a termesztés során nincs engedélyezve gyomirtó szer, így nagyon fontos, hogy a gyomok elleni védekezést a fóliatakarással biztosítani tudjuk, amivel megoldható a gyomok elleni védelem. A fólia alkalmazása a talajtakaráshoz nemcsak a gyomosodást akadályozza meg, hanem jelentős munkaerő-megtakarítást is eredményez.

dr. Szarvas Adrienn

SZTE, MGK, Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet, Hódmezővásárhely

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2025. januári számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új tájfajta a kínálatban: megérkezett a Herencsényi paradicsom

2025. április 25. 13:10

A hazai tájfajta paradicsomok népszerűsítésében úttörő szerepet vállaló Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) idén új fajtával bővíti palettáját.

Téli Parázs: a nagydobosi sütőtök újjászületése

2025. április 17. 08:10

Egy házaspár húsz éve dolgozik azon, hogy a legendás nagydobosi sütőtök újra méltó helyére kerüljön a magyar gasztronómiában.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

A magyar dinnyetermesztők átálltak a vöröshagymára is

2025. február 24. 08:10

A vöröshagyma termesztése csak profi termelés, és korszerű, magas hozamú fajták használata mellett jövedelmező.

Szaporítóanyagban is megjelent az édesburgonya törpülésvírusa

2024. június 27. 16:10

A klorotikus törpülést okozó vírus (SPVSV) jelenlegi előfordulása amiatt különösen jelentős, mert a szaporítóanyag-előállításban mutatták ki.

Miért érdemes édesburgonyát termeszteni?

2024. augusztus 30. 13:10

Akkor finomak a levelei, amikor még zsengék. Sokak szerint a spenót leveleinek ízét idézik, bár édeskésebb, földesebb ízűek.

A hazai batátatermesztésben rejlő lehetőségek

2023. október 31. 17:10

,,Nem értem mi a pláne benne, olyan mint a sütőtök...” – hallani gyakran a dilettáns vélekedőt batáta, vagyis édesburgonya ügyben... Valóban, a színben a sütőtökével valamelyest átfedést mutató termés egyelőre még mindig újnak, mondhatni egzotikumnak számít hazánkban.

Milyen betegség támadta meg a batátapalánta szárát és leveleit?

2023. április 19. 04:38

Édesburgonya-palántát nevelek májusi kiültetésre a lakásban az ablak előtt, és a palántákon eddig még nem látott elváltozások nőttek, kis kiemelkedések, mint a kiütések (képet mellékelek). Leveleken és a száron is vannak. Milyen betegség ez? Meggyógyíthatók és kiültethetők lesznek?