4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növényvédelem

A mezei pocok télen sem lazsál

Agrofórum Online

A mezei pocok a téli időszakban sem kíméli növényeinket. Soron következő esettanulmányunkban, melyet hosszabb, téli kihagyás után ,,énekelt meg" videóban az Agrofórum csapata, a szélsőségesen polifág kártevő tevékenységével foglalkozunk, és a megoldásoknak is időt szentelünk. Szakértőnk a már megszokott módon Hertelendy Péter növényorvos.

Egy Verseg melletti repcetábla növényzete igen heterogén, helyenként elszíneződik az állomány, és nem ok nélkül. Az év e korai szakaszában már beindult a mezei pocok károkozása – nem a gazda örömére.

A pocok igen ,,gondos” házigazda

A pocokvárnál érdemes körbetekinteni, a dúsan járatokkal beszőtt terület felszínén a növényzet jelentősen sérült, rágásnyomok tarkítják a levélzetet. Hivatalosan a populáció méretének feltérképezéséhez 100 nm-en be kellene taposnunk az összes járatot, amelyet találunk. A pocok igen ,,gondos” házigazda lévén, egyből megkezdi a járatok kitisztítását. Ahol morzsalékos talaj jelentkezik, ott biztos, hogy lakó is van.

A pocok jelenlétének hátrányai

A kártevő jelenlétéből adódó sérülésekből a növények ugyan képesek regenerálódni, de jelentős késéssel, és nem is biztos, hogy képesek lesznek lekövetni az összállomány növekedését. Amikor a növények zöme már zöldbecős állpotban van, a meggyötört növények még csak akkor fognak virágozni.

Ha pedig megkésett virágzók vannak, akkor a méhek is jelen vannak, és ez a méhvédelmi technológia szempontjából sokkal nagyobb növényvédelmi körültekintést igényel. A repcetermesztők átka a heterogén állomány: ha a pocok nem ,,kavar be”, akkor is garantált, hogy heterogén lesz az állományunk. De nem mindegy milyen mértékben.

A mezei pockok birodalma akár fél méter mélységig is terjedhet a föld alatt, a generációk pedig rendkívül gyorsan váltják egymást…

Pocoksztrádák, sérült növények, ez bizony egy aktív telep lesz. Mit tegyünk? A növényorvos válaszol, további részletekért tekintsd meg videónkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A vetésidő hatása a napraforgó betegségeinek megjelenésére

2025. február 20. 16:10

Bizonyos kórokozók nektrotrófok, az öregedő szöveteket támadják meg. Minél idősebb a levél, annál könnyebben jön létre rajtuk a fertőzés.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

Kiskerti növényvédelmi teendők februárban

2025. február 19. 13:10

Hamarosan jön a tavasz, és ez magával hozza a házikerti növényvédelmi teendőket is.

Talajból támadó kórokozók elleni védekezés

2025. február 19. 09:40

Szinte mindegyik szántóföldi növényünknek van olyan betegsége, amely kialakulásáért felelős kórokozók a talajból kiindulva betegítenek.

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Tömeges őzelhullástól tartanak a vadászok a rágcsálóirtó szer engedélyezése miatt

2018. október 26. 10:36

A rágcsálóirtó szer leginkább az őzre és a mezei nyúlra jelent veszélyt ezen fajok táplálkozásbiológiája miatt.

Idén is problémát okozhatnak a mezei pockok

2018. február 19. 11:42

Bár a védekezés nem egyszerű, számos praktika áll a termelők rendelkezésére, amivel megelőzhető a szántóföldeken és a gyümölcsösökben okozott kár.

Milyen állat csinál lyukakat a kertben?

2022. október 21. 04:37

Tudnának nekem abban segíteni, hogy milyen állat csinálja a képen látható lyukat a földbe? Annyi mindent olvastam, és már nem tudom pontosan, hogy mivel állok szemben, és mivel irtsam ki?