Növényvédelem

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

Agrofórum Online

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) lárváinak kártétele olyan mértéket ölthet, hogy kérdésessé válik: megmenthetjük-e még buxusunkat. Most még elkaphatjuk a kártevőt, de nem mindegy, hogyan közelítünk a problémához!

A múlt, és helyenként napjaink kedvelt dísznövénye a puszpáng, vagy buxus, ám ennek a dekoratív, dús zöldtömeget adó, a parkokat szimbolizáló növénynek jelentős kártevője a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis). Ha a kertész idejében nem korlátozza a növényen szaporodó, falánk lepkehernyók állományát, sajnos a növény megmentésére csekély reményünk marad.

A selyemfényű puszpángmoly hernyójának bábozódás előtti lárvastádiuma (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A selyemfényű puszpángmoly hernyójának bábozódás előtti lárvastádiuma (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A puszpángmoly életmenete…

A kicsi, kezdeti fejlődési stádiumban járó L1, L2 lárvák ellen a védekezés megkezdése már indokolt. A kártevő ebben az életszakaszában telel át. A tavaszt már az apró hernyók kártételével indítja, a szövedékkel összeszőtt friss puszpánglevélkék között. A lárvák bábozódás után az időjárási körülményektől függően kelnek, majd újra párosodás, tojásrakás következik és a második nemzedék kelésével tovább sújtja dísznövényünket.

A kártevő molyok kívülről is berepülhetnek, de faiskolai csemetékkel is behurcolhatjuk kertünkbe, a parkokba. Gyakorlatilag folyamatos védekezést igényel a növény, ha emellett a faj mellett döntünk.

Ebben a videónkban a rovar életciklusáról, a kártevő előrejelzésének, a védekezés lehetőségeiről, és alternatív dísznövényekről beszélgetünk Zsigó György növényorvossal, és reméljük, hogy sikerül segítséget nyújtanunk nézőinknek.

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Mi bántja a mandula termését?

2020. augusztus 3. 06:22

F. Klára kérdése. Mézgásodást figyeltem meg mandulám termésein, melyek sajnos idő előtt le is hullanak. Mi bánthatja a terméseket?

Mi károsíthatja a mogyoró levelét?

2022. június 13. 04:36

Mi károsíthatja a mogyoró levelét? Barna foltokat és rágásnyomokat is találtam a levelein.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Mi lehet a barna, szőrös csomó az almafa törzsén?

2023. március 10. 04:38

Almafám törzsén barna színű, szőrös csomókat találtam. Mi okozhatja ezt a jelenséget?