21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Zöldség

Sóska termesztése: teljes útmutató vetéstől a betakarításig

Agrofórum Online

A sóska egy sokoldalúan felhasználható, évelő zöld leveles növény. Különleges, savanykás ízével egyre népszerűbb nemcsak a hagyományos konyhában, hanem a modern gasztronómiában is. Leggyakrabban levesek, főzelékek és mártások alapanyagaként jelenik meg, de salátákban, vagy akár turmixokban is frissítően üde ízt ad.

Magas C-vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően nemcsak ízletes, hanem tápláló is, ezért kiváló választás azoknak, akik természetes módon szeretnék erősíteni az immunrendszerüket.

A sóska különlegessége, hogy már a tavasz legelején megjelenik, amikor még kevés friss zöldség érhető el a kertből vagy a piacról – így értékes vitaminforrás lehet a tél végi időszakban.

Emellett dísznövényként is mutatós lehet az ágyásokban, mivel szép, élénkzöld levelei harmonikusan illeszkednek más konyhakerti növények közé. 

Vetés és ültetés ideje és módja

A sóska (Rumex acetosa) vetését kora tavasszal, közvetlenül a fagyok elmúltával érdemes megkezdeni. A magokat körülbelül 0,5-1 cm mélyre vessük el, egymástól 4-6 cm távolságra. A sorok között hagyjunk 30 cm távolságot, hogy a növények megfelelően fejlődhessenek.

A napos vagy félárnyékos helyeket kedveli, és a jó vízelvezetésű, termékeny talajban érzi jól magát. A magok 7-14 nap alatt csíráznak ki, és a palántákat akkor ültessük ki végleges helyükre, amikor már elég erősek a kezeléshez.

Milyen öntözést igényel a sóska?

A sóska kedveli a nedves talajt, de nem tűri a pangó vizet. Különösen száraz, meleg időben fontos, hogy rendszeresen öntözze – a levelek így zsengék és ízletesek maradnak.

Sóska gyomirtása: óvatosan a gyökerekkel!

A fiatal növények körül gyakran megjelennek gyomok, amelyek elnyomhatják a fejlődő sóskát. Érdemes kézzel vagy sekély kapálással rendszeresen eltávolítani ezeket, különösen a növekedés első heteiben. Ügyeljen arra, hogy a gyomlálást óvatosan végezze, nehogy megsértse a sóska sekélyen futó gyökérzetét! A gyommentesítés a sóska egészséges fejlődésének egyik alapfeltétele.

Virágzás visszaszorítása a sóska jobb ízéért

Amint megjelennek a virágszárak, ajánlott azokat levágni. Ez serkenti a levélképződést és javítja az ízminőséget, mivel a virágzás után a sóska levelei gyakran kesernyéssé válnak.

Amint megjelennek a virágszárak, ajánlott azokat levágni
Amint megjelennek a virágszárak, ajánlott azokat levágni

Tápanyagpótlás

Tavasszal komposzttal vagy enyhe, természetes eredetű trágyával javíthatja a növények kondícióját. A sóska különösen meghálálja az enyhén humuszos, tápanyagdús talajt.

Mikor érett a betakarításra?

A sóskát akkor érdemes betakarítani, amikor levelei 10-15 cm hosszúak, élénkzöldek és még zsengék – ekkor a legkellemesebb az enyhén savanykás ízük. A legjobb, ha a reggeli órákban, a harmat felszáradása után gyűjti be őket, amikor a növény még friss és lédús. A túl nagy vagy öreg levelek már savasabbak, rostosabbak lehetnek.

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zöld marad a paradicsom? Nem mindig a napfény hibás

2025. július 4. 14:10

A napfény nem minden – ha nem érnek be a paradicsomok, több ok is lehet a háttérben. Íme a leggyakoribb hibák és megoldások!

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Szaporítási módok a szabadföldi zöldségtermesztésben

2025. június 27. 14:10

A zöldségpalánták szaporításának módja alapvetően meghatározza a termesztés sikerét – tudatos választással hozam is nyerhető.

Megkóstolták, megmérték – ez a retek lett a győztes

2025. június 26. 08:10

A Nébih kísérletében nemcsak vetőmagként, hanem konyhakertben és laborban is vizsgálták a hónapos retkeket – meglepő eredmények születtek.

Hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek őszi talaj-előkészítése és trágyázása I.

2021. szeptember 21. 07:37

A hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek közül az ipari, illetve tárolási sárgarépa és petrezselyem talajigényével kapcsolatosan osztunk meg néhány hasznos gondolatot.

A 10 legfinomabb befőzésre és tartósításra alkalmas zöldségféle

2022. augusztus 20. 08:24

Fedezze fel a befőzésre és tartósításra leginkább alkalmas zöldségeket, hogy a szezonon kívül is bármikor élvezhesse az ízüket!

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Termesztett növényeink népi elnevezései

2023. március 21. 05:38

Mi fán terem a majombarack? Melyik gyümölcsünk a Boldogasszony csipkéje? Melyik fűszernövényre gondol az, aki Szent Antal füvéről beszél? A földialmának melyik részét fogyasztjuk, és kell-e a lestyános tyúkhúslevesbe löböstököt tenni?