24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelem

Kalászosok védelme: kulcsszerepben a búza és az árpa

Agrofórum Online

Az időszerű növényvédelmi teendők között jelenleg a kalászos gabonák védelme élvez abszolút elsőbbséget. Közülük is a kenyérgabona védelme a kalászfuzáriózis ellen az a probléma, amely jelenleg a legtöbb gazdálkodót foglalkoztatja.

A kalászfuzáriózist előidéző Fusarium fajok fertőzéséhez most ideálisak a feltételek. Az elmúlt hetek csapadékos időjárása már a kalászolás időszakában is veszélyeztette mind a kenyérbúzát, mind a tritikálét, mind pedig a többi fajnál a fertőzésre jóval fogékonyabb durumállományokat. A veszély a gabonák virágzásának beköszöntével csak erősödött.

A virágzási időszak különösen kritikus

A búzafajok alapvetően a kikalászolástól egészen a tejes érés végéig fogékonyak a Fusarium fajok fertőzésére. Ugyanakkor ezen a hosszú időszakon belül is van egy kisebb fogékonysági csúcspont a virágzás idején. Sajnálatos módon ez az időszak az idei évben egybeesett egy meglehetősen csapadékos periódussal. Ez a szerencsétlen együttállás pedig hatalmasra növelte a gabonák fuzáriózisának veszélyét.

Kevés csapadék, mégis ideális körülmények

Ráadásul igen sok esetben a csapadék csak enyhe szitálás, sokszor műszerekkel nem is mérhető mennyiségek formájában érkezett meg. Ahhoz kevés volt, hogy a talajokban még most is fennálló vízhiányt csökkentse, de a kalászok felületének huzamosabb ideig tartó nedvesen tartásával a fertőzésre alkalmas állapotokat idézett elő.

A fuzáriózishoz alapvetően nem milliméterekben mérhető nagy csapadékok kellenek, hanem csak minél hosszabb ideig fennálló felületi vízborítás. Ehhez szerencsétlen eloszlásban (mint idén is) szinte minimális mennyiségű csapadék is elegendő lehet.

A fungicides kezelés halasztása komoly veszélyt rejt

Sajnálatos módon az idei időjárásban előfordulhatnak olyan esetek is, mint pl. 2011-ben vagy 2019-ben, amikor is egyszerűen nincs lehetőségük a gazdálkodóknak a gabonák hatékony megvédésére. Azok a búzaállományok, amelyek a mostani, korábban kezdődött csapadékos periódus elején még nem voltak kikalászolva, nem kaphatták meg a fungicides kezelést a csapadékos időszak előtt.

Ugyanakkor előfordulhat, hogy a kalászolás óta a folyamatos csapadék, időnként a szél, illetve a táblák esetleges megközelíthetetlensége okán a védekezésre eddig még nem kerülhetett sor, és a közeljövőben sem látszik esély rá. Viszont ahol lehet, és még nem történt meg a kalászfuzáriózis elleni fungicides védekezés, azt most minél hamarabb végre kell hajtani!

Lisztharmat: az árpában már korán támadott

Az árpa, különösen az őszi árpa meglehetősen sok növénykórtani jellegű kihívással nézett szembe az idei évben, és a megpróbáltatásoknak még egyáltalán nincs vége. Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) különösen meghálálta a szokásosnál melegebb és napsütéses áprilisi időjárást, és helyenként igen durva fertőzéseket idézett elő a fungicides védelem nélkül maradt állományokban.

Erős lisztharmat-fertőzés búzában
Erős lisztharmat-fertőzés búzában

Ráadásul a lisztharmat további terjedésére is számítani lehet, amely a még aktív, fotoszintetizáló felső levélszintek tönkretételével további terméscsökkenést eredményezhet.

A nedves május kedvezett a nekrotróf kórokozóknak

A májusban beköszöntött, immáron kb. két hete tartó hűvösebb, csapadékosabb időjárás ugyanakkor a különféle nekrotróf, nedvességkedvelő kórokozókat segítette. Így ezek legveszedelmesebbike, a hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) meglehetősen erős felszaporodásba kezdett. A fungicides védelmet még nem kapott állományokban akár teljes lombveszteséget is előidézhet, annak minden negatív következményével együtt.

A hálózatos levélfoltosság fertőzésének erősödése várható az árpákban
A hálózatos levélfoltosság fertőzésének erősödése várható az árpákban

Ramulária: a rejtőzködő veszély

Az idei év érdekessége az egyébként nem túl gyakori, bár azért terjedőben lévő ramuláriás levélfoltosság (Ramularia collo-cygni) eléggé kiterjedt körű megjelenése szerte az országban. Ez a nekrotróf kórokozó rendkívül szereti az idősebb növények lombozatát pusztítani.

Ramuláriás fertőzés őszi árpában
Ramuláriás fertőzés őszi árpában

A jelenlegi fertőzések – figyelembe véve a fertőzés további terjedését nagymértékben segítő várható felmelegedést is – lehetővé tehetik a kórokozó számára az árpa megmaradt, még ép leveleinek is a kolonizálását. Éppen ezért ez ellen a kórokozó ellen még akkor is érdemes fungicides védelmet bevetni, ha azt az árpa egyébként az optimális időszakban, azaz a szárba indulás elején már megkapta.

Alattomos, de nagyon nagy pusztítóerővel bíró kórokozóról van szó, amely – hasonlóan a vele összetéveszthető hálózatos levélfoltossággal – csak az engedélyezett készítmények legmagasabb dózisával állítható meg.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Már a rózsákat is támadja a lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. május 16. 07:10

Díszkertekben néhány fokozottan érzékeny rózsafajtán erős lisztharmatos megbetegedés alakult ki, ezért halaszthatatlan védekezést igényel.

Erősödött a lisztharmat terjedése és megjelent a varasodás is

2020. május 12. 15:09

A kisebb esők elegendők voltak a varasodás első tüneteinek a megjelenéséhez. Ha csapadékosabb idő lenne, a fertőzés további terjedése rohamosabbá válna.