Jól halad a szüret a boglári borvidéken. Harminchét dél-balatoni település összesen 3200 hektár szőlőskertjében folyik a betakarítás ezekben a hetekben - írja a Magyar Idők.
A legkorábban érő szőlőfajta, a Csabagyöngye feldolgozása hamarosan befejeződik, és az Irsai Olivéré is jó tempóban halad, így hamarosan leemelhetjük az áruházak polcairól az első dél-balatoni borokat. Az idei szüretelésű Csabagyöngyéből készülő bor akár már e hónap közepén kereskedelmi forgalomba kerülhet, míg az első Irsai Olivér-termékek október végén várhatók.
Kéthelytől Kőröshegyig több mint 2800 családnak biztosít kizárólagos vagy részbeni megélhetési forrást a szőlőművelés. Az ültetvények és a pincészetek között ingázó szőlészektől megtudtuk: jó minőségű szőlő termett idén a Dél-Balatonnál. Az Irsai Olivér mustfoka a boglári borvidéken 18, a zenité 19, a sauvignon blanc-é 18-20 lett, és a savtartalmuk is megfelelő.
A tehetősebb szőlősgazdák korszerű kombájnnal takaríttatják be a termés gépi úton szedhető részét, a kisebb területen gazdálkodók helyi munkaerő híján jórészt az Alföldről a Balatonhoz érkező, húsz-harminc fős szőlőmunkás brigádokat fogadnak fel a munkálatok elvégzésére.
A boglári borvidéken gazdálkodók és az agrárkamara somogyi vezetői is közösségi szőlőfeldolgozó üzem létrehozását szorgalmazzák. Az érintettek ugyanis megengedhetetlennek tartják, hogy a dél-balatoni szőlő 70-75 százalékát kivigyék a megyéből és másutt dolgozzák fel – gyakran silány minőségű itallá.
A borászok szerint helyi feldolgozó létesítésére volna szükség, amelyhez természetesen kormánytámogatásra is pályázni kellene. Egy ilyen üzem a balatonboglári szakközépiskola kertész-borász szakán tanuló diákok gyakorlóhelyeként is hasznos szerepet kapna.