Terményárak

Emelkedőben a termesztett gomba ára – Oroszország megsokszorozta exportját

Agrárgazdasági Kutató Intézet

A gomba termelői ára 2018 első negyvenegy hetében emelkedett az előző évihez képest: a csiperkegombát 6 százalékkal magasabb, 485 forint/kilogramm, a laskagombát 1 százalékkal magasabb, 630 forint/kilogramm áron kínálták.

A termesztett gomba piaca

 

Európai Unió

A világ legnagyobb gombaimportőre az Egyesült Királyság (106 ezer tonna) volt 2017-ben, majd Németország (72 ezer tonna) és az Egyesült Államok (50 ezer tonna) következett a sorban. Világszinten a legjelentősebb exportőr Lengyelország és Hollandia volt.

A csiperkegomba tekintetében a tagországok közül Hollandia, Spanyolország és Lengyelország rendelkezik a legnagyobb termesztési potenciállal. Az EU csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív. A harmadik országokba elsősorban Lengyelország szállít csiperkegombát, jelentős exportőr még Litvánia és Hollandia is. Lengyelország 2017-ben több csiperkegombát exportált a harmadik országokba, mint egy évvel korábban. A legnagyobb mennyiséget Fehéroroszországban értékesítették.

Ukrajnában 50 ezer tonna gombát termesztettek 2017-ben, ennek 90 százaléka csiperkegomba volt. Az ország gombaexportja több mint tizenháromszorosára, 530 tonnára nőtt 2017-ben a 2016. évihez képest. Oroszország szentpétervári régiójában egy gombatermesztő komplexum építésébe kezdenek még ebben az évben, ami várhatóan 2019-ben fejeződik be. A beruházás két nagy részből áll: egy 40 ezer tonna éves kapacitású komposztüzem, továbbá egy 10 ezer tonna termelési kapacitású gombatermesztő létesítmény.

Az Európai Bizottság adatai szerint a csiperkegomba nettó termelői ára a tagországok átlagát tekintve kilogrammonként 1,94-ről 1,77 euróra csökkent 2018 szeptemberében az előző év azonos hónapjához képest. A csiperkegomba termelői ára Lengyelországban volt a legalacsonyabb (1,14 euró/kilogramm), míg Írországban a legmagasabb (2,82 euró/kilogramm).

Magyarország

A hazai gombatermelés az utóbbi években növekedett: a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet adatai szerint 32,7 ezer tonna volt a termesztett gombafélék mennyisége 2017-ben, ebből a csiperkegomba 29,5 ezer tonna, a laskagomba 3 ezer tonna és az egyéb termesztett gomba 0,2 ezer tonna.

Az egészségtudatosság, az egészséges életmód fontosságára idén hetedik éve a GoPink! promócióval hívják fel a figyelmet. A mellrák elleni küzdelemhez csatlakozva a Bio-Fungi Kft. októberben rózsaszín tálcákba csomagolja a csiperke- és laskagombát, ezzel támogatva az érintett betegek gyógyulását és mihamarabbi felépülését. Magyarország csiperkegomba-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt az elmúlt években, 2017-ben 8,29 ezer tonna csiperkegomba került a külpiacokra, szemben a 290 tonna importtal.

A Budapesti Nagybani Piacon a gomba termelői ára 2018 első negyvenegy hetében emelkedett az előző évihez képest: a csiperkegombát 6 százalékkal magasabb, 485 forint/kilogramm, a laskagombát 1 százalékkal magasabb, 630 forint/kilogramm áron kínálták.

A bécsi nagybani piacon Magyarországról és Lengyelországból származó csiperkegomba szerepelt a kínálatban 2018 40. hetében: a magyarországi nettó 1,7- 2,8 euró/kilogramm, a lengyelországi 1,84-2,47 euró/kilogramm áron.

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes piaci jelentésének letöltése >>>

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyre óvatosabbak a terménypiaci kereskedők

2025. április 26. 14:10

Európában a malmi búza 0,8 százalékkal, a kukorica 1,2 százalékkal, a repce 3,1 százalékkal, a takarmánybúza pedig 5,7 százalékkal került kevesebbe a héten.

Esőzést várnak egyes európai búzatermelő vidékeken

2025. április 19. 11:10

Európában a malmi búza 3,5 százalékkal, a kukorica 1,6 százalékkal került kevesebbe, és a repce 5,8 százalékkal, a takarmánybúza kurzusa 0,7 százalékkal emelkedett a héten.

Drágul a búza a gyengébb dollár miatt

2025. április 12. 11:10

Európában a malmi búza, a kukorica és a repce ára gyakorlatilag stagnált. A takarmánybúza kurzusa azonban 0,3 százalékkal emelkedett.

A kínai vámtarifák miatt zuhant a szójabab ára

2025. április 5. 11:10

Chicagóban a búza 0,1, a kukorica 1,5, a repce 1,4 százalékkal drágult, ám a szójabab 4,5 százalékkal került kevesebbe, mint a múlt héten.

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.

Mi támadta meg a krizantém dugványokat?

2019. január 9. 08:37

Sz. Zsigmondné kérdése: Krizantém dugványokat gyökereztettem, a dugványok elfeketedtek, és világosszürke színű sűrű bevonat nőtt rajtuk. Mi lehet az, tudom orvosolni a bajt?

Milyen kórokozó támadta meg a pünkösdi rózsa leveleit?

2019. október 14. 13:05

K. Teréz kérdése: Nyár végétől sötét színű nagy foltok terjednek a pünkösdi rózsáim levelein. Minden évben visszatérő betegség. Tudok védekezni ellene?

Elkerülhető a paradicsomvész - hamarosan kezdődik a paradicsombetegségek elleni védekezés

2019. április 23. 07:55

Az egyik legrettegettebb, paradicsomokat is sújtó betegség a paradicsomvész, mellette komoly károkat okozhat a szeptóriás levélfoltosság és a vírusos sárga levélsodródás is. Cikkünkből kiderül, hogy mit érdemes tudni ezekről a betegségekről, és hogyan védekezhetünk ellenük.