Növényvédelmi előrejelzés

Támad a monília, a tafrina – veszélyben a gyümölcsösök

Agrofórum Online

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.

Nem csökken a csonthéjasok moníliás megbetegedésének a veszélye, most is sorra jelennek meg a frissen elhalt vesszők és hajtások a meggyen, cseresznyén, őszibarackon és kajszin. Az elhalt részeket a fákban történő terjedés megakadályozása érdekében le kell vágni és meg kell semmisíteni. Kajszin látványosan előretört a sztigminás levéllikasztó betegség, a megbetegedés veszélye egyúttal érinti a többi csonthéjas növényt is. Ha tartósan fennáll a párás, nedves időjárási periódus, megbetegedhetnek a terméskezdemények is.

A hűvös idő ismét előhozta az őszibarack tafrinás levélfodrosodás friss fertőzésének tüneteit, főként a sárgahúsú és nektarin fajtákon. A betegség megfertőzheti a gyümölcskezdeményeket is. A betegségek mellett folyamatosan repül a feromon csapdákba a keleti gyümölcsmoly, de megjelentek a barackmoly imágók is. Mindezt figyelembe kell venni az aktuális védekezési teendőknél.

Erősen rajzik az almamoly. A korábbi mérsékelt repülés most igen intenzívvé vált, a napi fogás helyenként eléri az 50 db-t is.

A fénycsapdák fogási anyagában megjelentek az idei első amerikai fehér szövőlepke imágók. Már évek óta feltűnően megszaporodott a hernyók által fertőzött „hernyófészkes”fák száma, pedig korábban erre alig volt példa a gyümölcsösökben és az útmenti fákon. Figyeljünk az első hernyófészkekre.

A korábbi hűvös időjárás miatt eléggé heterogén a szőlő fejlettsége. A leveleken gyakori a szőlő levél-és gubacsatka fertőzés tünete. Az atkás tünetek mellett feltűntek a kígyóaknás szőlőmoly kárképei is, illetve a feromon csapdák fogják a szőlőiloncát is. A betegségek közül egyaránt időszerű a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkerothadás elleni kombinált védelem.

Dión a már korábban megjelent szemölcsös és nemezes gubacsatka mellett a leveleken levélbarkók rágásnyomai figyelhetők meg. Az erős almamoly rajzás immár a dió terméskezdeményeit is veszélyezteti.

A melegedő idővel ismét aktivizálták magukat a zöld-és az ázsiai márványos poloskák. Tojásrakásukat hamarosan követi majd az első lárvák megjelenése és károsításuk kezdete.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Jót tett a bőséges őszi-téli csapadék az almaültetvényeknek

2023. január 25. 11:07

Ha nem kellene számolni rendkívüli időjárással a következő hónapokban, a tavalyi gyenge termés után legalább átlagos mennyiségre lehetne számítani az idén.

Mit csináljunk a földre hulló, éretlen almákkal?

2024. július 26. 09:10

Néha érdemes eltávolítani a gyümölcsök egy részét, ha egy ág különösen nagy terhelésnek van kitéve.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni

Hogyan védjem meg almafáimat a tűzelhalástól?

2018. szeptember 20. 07:59

B. Anna kérdése: Almafáimon többször figyeltem meg, hogy elszáradnak a hajtásvégek. Mi lehet ez? Hogyan tudok védekezni ellene?