A 2019-es év is a szélsőségek éve szőlőtermesztési szempontból. Több tényező is befolyásolja, hogy a szezon végén milyen szüret lesz. Időjárás, gazdasági tényezők, meglévő borkészletek kedvezőtlenül hatnak mind az árakra, mind a pénzügyi eredményekre.
Ha a kezdetektől nézzük, az év korai részében 1/3 mennyiségű csapadék esett márciusig 2018-hoz hasonlítva. Utána a természet próbált kompenzálni, és 10 év tekintetében rekord mennyiségű csapadék hullott az ezt követő hónapokban. A csapadék egyenetlen évszaki és területi alakulása helyenként jelentősen rányomta a bélyegét a szőlő fenológiai fejlődésére.
Az április eleji fakadás nagyon heterogén volt. A hideg május nagyon visszafogta a szőlőt a fejlődésben, és a fakadás és a virágzás között eltelt idő „visszaállt” az átlag 60 napra. A virágzás környéki meleg időjárás szintén rányomta a bélyegét a termékenyülésre. A fürtökön belül a bogyók eltérő módon fejlődtek, így nem csak a szüret, de a növényvédelem is komoly kihívások elé nézett. Július közepén elkezdődött a fürtzáródás, tehát a növényvédelem az utolsó nem kevésbé jelentős célegyenesébe fordult.
Ha a kórokozókat, kártevőket nézzük az idei évben elsősorban a peronoszpórát érdemes kiemelni. A lisztharmat májusban „jelentkezett” először lombon, júniusban lehetett először fürtön megtalálni elsősorban olyan ültetvényekben ahol megcsúsztak a kezelésekkel. Ahol megjelent, főleg a hűvös július okán villámgyorsan felszaporodott lombon és fürtön is.
Ha a peronoszpóráról beszélünk, sokaknak a 2010 juthat eszébe. A csapadékos május okán a védekezések legnagyobb akadálya az volt, hogy nem tudtak bemenni a területekre. Sok esetben a légi védekezés volt az egyetlen lehetséges megoldás.
Kártevőkkel kapcsolatban molykártétellel lokálisan lehetett találkozni, egyre jobban megjelenik a gubacsatka és a filoxéra levéllakó alakjának tünete a lombon.
Ahogy korábban említettük a növényvédelmi szezon a „célegyenesbe” fordult. A szürkepenész elleni védekezések már fürtzáródás előtt elkezdődtek, de az időjárás előrejelzés alapján fontos a megfelelő fürthigiénia fenntartása és a megfelelő zöldmunka elvégzése. A hajtásnövekedés folyamatos, és a zöldmunka jelentősége azért is hatványozott, mert a szellős lombfal, és a fürtök környékének mikroklímája jelentősen befolyásolja a szürkepenész elleni védekezések hatékonyságát. A Syngenta ajánlatában Switch, és Chorus javasolt a szürkepenész elleni programba.