11. Kalászos gabonák
A kalászos gabonák termesztésében az időjárás változatos helyzetet teremtett 2019-ben, de már a 2018-as szezonkezdet sem bíztatott túl sok jóval az őszi kalászosok számára. Az akkori száraz ősz miatt már a talajok és vetőágyak előkészítése is nehézségeket okozott. Emiatt a vetések nehezen indultak meg, az esetek többségében egyenetlen növényállományok vonultak telelőre. Csapadék tekintetében a száraz, többségében hó nélküli télben nem fejlődtek a vetések, pedig a téli átlaghőmérséklet kedvezett volna a növekedésnek. Az extrém időjárási viszonyok miatt növény-egészségügyi szempontból kórokozóktól és kártevőktől mentes állományok teleltek át.
2019 tavasza viszonylag korán beköszöntött, sajnos az előző őszi és téli szárazság tovább folytatódott, mely eltartott égészen április végéig. Az addig felhalmozódott csapadékhiányon az utolsó utáni pillanatban érkezett bőségesnek mondható májusi és némileg a júniusi esőzések enyhítettek.
A májusi esők beköszöntéig kórokozók alig fertőzték a növényeket, levélfoltosság betegségeket és lisztharmatot ugyan mindenütt lehetett látni a növényeken, de a megbetegedés szintje alacsony maradt, sárgarozsda csak szórványosan fordult elő, nem kedvezett a száraz és meleg időjárás fellépésének.
A vörösrozsda fertőzés kialakulásának viszont a májusi esőzések és a meleg rendkívül kedvező feltételeket teremtett. Emellett a kalászfuzáriózis járványos terjedésének lehettünk tanúi. A kórokozó a kiterjedt védekezések ellenére nagy területen okozott növény-egészségügyi problémát, amit az aratás utáni toxinvizsgálatok is igazoltak.
A kártevők korai megjelenésének kedvezett az átlagosnál melegebb és szárazabb március és április. Levéltetűből ugyan kevesebb volt, de a vetésfehérítő bogarak nagy tömegben jelentek meg az őszi búza és a tavaszi kalászosok táblaszegélyeiben. Érési táplálkozásuk után sok tojást raktak le, és országszerte láthattunk foltszerű kártételeket, annak ellenére, hogy a májusi esők tetemes lárvapusztulást okoztak.
A gabonapoloskák és a gabonaszipolyok folyamatosan erősödő kártételét 2019-ben is megfigyelhettük, szaporodásuknak ugyanis kedvez a szárazság, de mivel évente csak egy nemzedékes fajok, több év szükséges gradációjukhoz.
2019 őszén a hosszúra nyúlt ősz és a vetési időszakban tapasztalt szárazabb periódus miatt november elején még heterogén növényállományokat lehetett látni, amit csak az év végéig kitartó enyhe és csapadékosabb idő hozott helyre. A levéltetvek és kabócák igen korán, már 1-2 leveles korban betelepedtek a vetésekbe, bőven volt idejük felszaporodni és károsítani, beleértve a vírusátvitelt is. Ennek következményeit azonban csak 2020 tavaszán fogjuk érzékelni.
A levélfoltosságot előidéző kórokozók és a gabonalisztharmat megjelent ugyan a búza és árpa vetéseken, de a növények az alacsony fertőzési szint miatt egészségesek. Sárgarozsdát nagyobb tömegben láthattunk, de szórványosan. Ha tavasszal tartósan csapadékos és az átlagosnál hűvösebb idő lesz, fokozottan figyelni kell a kórokozóra.