Chicagóban a szójabab 0,4 százalékkal drágult, azonban a búza 0,4, a kukorica pedig 1 százalékkal is olcsóbb lett. Európában a malmi búza enyhén drágult, a takarmánybúza ára azonban csökkent. Feljebb ment a repce és a kukorica.
A szójabab kurzusa a tonnánkénti 329,18 dollárnak megfelelő szintig drágult a chicagói árutőzsdén, ez 0,4 százalékos pluszt jelentett. Napokon belül hatályba lép a januárban aláírt kereskedelmi megállapodás, amely alapján a kereskedők arra számítanak, hogy Peking vásárol majd az amerikai készletekből. Az alapanyag piacon jelenleg a nettó long pozíciók vannak túlsúlyban, ez azt jelenti, hogy a kereskedők az árak emelkedésére számítanak hosszabb távon.
„Bonyolítja a helyzetet, hogy az amerikai piacok jövő hétfőn zárva lesznek az Elnökök napja miatt. Így a piacon a legtöbben már most megpróbálnak beállani azokba a pozíciókba, amelyek a kínai piacok jövő hét eleji nyitáskor megfelelőek lehetnek. Ha Peking hirtelen nagyobb mennyiségben ad ki exportengedélyeket vagy esetleg csökkenti a vámtarifákat, akkor senki sem akar short, azaz az árfolyam csökkenésére spekuláló pozícióban lenni a piac zárva tartása alatt” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Dan Basse, a chicagói AgResource Co. elnöke.
„A szójabab iránti igény nagyon erős, mind az exportpiacon, mind a háztartási felhasználók körében” – tette hozzá Terry Reilly, a szintén chicagói Futures International szenior elemzője.
Közben azonban többen is figyelmeztettek, hogy az elmúlt napokban Peking nagyon sok brazil szójababot vásárolt, kihasználva a brazil reál gyengülését.
A búza és a kukorica árának csökkenéséhez viszont hozzájárult a dollár erősödése a koronavírustól való félelem, illetve a a várhatóan nagy dél-amerikai termésekkel kapcsolatos hírek.
A párizsi árutőzsdén közben a malmi búza ára 25 eurócenttel 192,75 euróra emelkedett tonnánként, míg a takarmánybúza 25 eurócenttel olcsóbb lett és 150 euró/tonnán hagyta el a parkettet. A kukorica kurzusa 75 eurócenttel 168,25 euróra, míg a repcéé 2 euróval 399,25 euróra csökkent tonnánként.