Növényvédelmi előrejelzés

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

Agrofórum Online

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

A talajok nem voltak átfagyva, így a bőséges nedvesség akadálytalanul képes volt beszivárogni a talaj mélyebb rétegeibe. Február utolsó napjaira a talaj felszíne kellőképpen kiszáradt, így a kerti munkáknak nincs akadálya, legfeljebb az időnként lehullott csapadék akasztja meg a kerti tevékenységet.

Az ősz és a tél folyamán felásott talajt a kiszáradás és a nedvesség elpárolgásának elkerülése érdekében minél előbb egyengessük el. Szerves trágyát csak abban az esetben szórjunk ki, ha az földdé érett állapotban van, máskülönben több kárt teszünk vele, mint hasznot. A komposztálóban megérett komposztot szintén csak ilyen állapotban szórjuk ki a kert talajára, és dolgozzuk be a talajba.

A tápanyag visszapótlás másik eszközeként most még kiszórhatóak a komplex műtrágyák, lehetőleg klórmentes változatban, mert a növények többsége érzékeny a felszabaduló klórra. Sok kerttulajdonos használ tápanyag visszapótlás gyanánt és a talaj mikrobiális életének serkentésére, szerves anyag bontásra baktérium trágyákat. A gyors talajélet serkentés beindulásához meg kell várni amíg a talajhőmérséklet 5 centiméteres mélységben meghaladja a 8-10 Celsius fokot, valamint a műtrágya kiszórása és a talajélet serkentésére szolgáló készítmények kijuttatása között legalább két hétnek el kell telnie.

Az ősszel elvetett és áttelelt növények (fokhagyma, vöröshagyma, saláta, spenót) talaját a téli csapadék összeiszapolta, ezért a talaj levegőztetése érdekében minél előbb lazítsuk fel. Egyúttal a telet átvészelő gyomnövényeket ( veronika, árvacsalán, egynyári perje, aggófű) távolítsuk el a sorokból. A megtisztított veteményre most szórjuk ki az első fejtrágyát, lehetőleg a talajba bedolgozva, máskülönben nagyok lesznek a nitrogén párolgási veszteségek.

A március első napjaiban lehullott eső miatt az őszibarack tafrinás levélfodrosodás számára rendkívül kedvező feltételek alakultak ki. A rügypikkelyek közé a kórokozó szaporító képleteit ilyenkor könnyedén bemossa az eső. A kórokozó számára kimondottan kedvező a hűvös és csapadékos idő, pont olyan, amilyen most van. Nem véletlenül hívják a betegséget népies nevén dérgombának.

Az őszbarack rügyei jelenleg már gyapjas állapotban vannak, ami azt jelenti, hogy fokozottan fogékony a fertőzésre. Az őszibarack fajták között nagy a különbség az egyes fajták között, a Champion például eléggé tolerálja a tafrinát, a nektarin és sárgahúsú típusok viszont fokozottan érzékenyek a kórokozóra. Ha még nem történt meg az őszibarack metszése, akkor is permetezzük le a fákat réz tartalmú gombaölő készítménnyel, bőséges lémennyiséggel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Egyre nagyobb tömegben támad az amerikai lepkekabóca

2018. június 28. 06:04

A kertészeti kultúrák közül a meggytermesztés értékesítési gondjai mellé néhány térségben növényvédelmi probléma is társult.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

A korán kiszórt szilárd fejtrágyák hasznosulásával gond van

2021. március 25. 07:53

Március utolsó dekádjában tovább folytatódott az átlagoshoz képest hűvösebb és szárazabb időjárás. A lehullott néhány milliméter esőt, időnként hózáport a rendszeresen feltámadó viharos erejű szél hamar felszárította.

Eső után erősebb a moníliás fertőzés

2021. szeptember 29. 09:36

A gyümölcs-és zöldségfélék betakarítása nagy erőkkel folyik, de a termés mennyiségén és minőségén látszik az idei esztendő extrém időjárásának néhány negatív hatása.