Növényvédelmi előrejelzés

Több hetes előnyben az őszi árpa fejlettsége

Agrofórum Online

A növények figyelmen kívül hagyják az időjárásban tapasztalható némi lehűlést, folyamatosan fejlődnek, ami elsősorban a gyümölcstermő növényeken látszik, de a szántóföldi növények növekedésén is látszik a tavaszodás.

Az elmúlt napok időjárását a kettősség jellemezte. A nappali hőmérséklet, még a borús napokon is rendre 10 Celsius fok fölé emelkedett, ugyanakkor éjszakánként több alkalommal is fagypont alá süllyedt a hőmérő higanyszála. Csapadék most alig esett, a tavaszias szelek viszont szárítják a talaj felszínét.

A növények figyelmen kívül hagyják az időjárásban tapasztalható némi lehűlést, folyamatosan fejlődnek, ami elsősorban a gyümölcstermő növényeken látszik, de a szántóföldi növények növekedésén is látszik a tavaszodás. Az éjszakai hidegebb órák ellenére több kártevő és betegség is tartósan jelen van gazdanövényein, a károsítás folyamata nem állt le, legfeljebb lassúbb az üteme.

Jól példázza ezt az őszi árpa, mely átlépett a szárba indulás kezdeti stádiumán, már kitapinthatók az első szárcsomók. Az állományok fejlődése több hetes előnyben vannak az ilyenkor megszokotthoz képest. A kissé buja növekedés elősegíti az alsó, idősebb leveleken, már az ősz folyamán megjelent levélfoltosságot okozó kórokozók és a gabonalisztharmat lassú, de folyamatos terjedését.

A rozsdabetegségek közül a növényállományok fejlettsége, az éjszakai erős harmatképződés elsősorban a sárgarozsdának kedvez, nem tipikus tünetekkel, de néhány tájegységben jelen van. Ilyenkor érdemes elővenni a kézi nagyítót és a mikroszkópot, a pontos fajmeghatározás érdekében.

A kalászos gabonák gyomviszonyait még elsősorban az áttelelt, T1-T2-es gyomnövények határozzák meg, virágzik a tyúkhúr, a különböző Veronika fajok, már kellőképpen megerősödött a ragadós galaj. Ahol még eddig elodázták a gyomirtást, itt az ideje. A napraforgó árvakelés még nem jelent meg, de ha az időjárás tendenciája nem változik, a talajok felmelegedése ezt is lehetővé teszi majd.

Az őszi káposztarepce növekedése is töretlen, nem zavarja az éjszakai fagy, itt-ott megkezdődött a szárba indulás folyamata. A növényállományok többsége jó beállottságú, kevés a téli fagykárosodás, helyenként inkább bujának tekinthető.

A repce korai kártevői közül, a repce szárormányos kisebb-nagyobb rajzásingadozásai ellenére folyamatosan jelen van, párosodnak, rakják petéiket, van ahol már az első lárvakelés is megkezdődött, annak ellenére, hogy csak most indul be igazából a növények szárnövekedése. A folyamatos jelenlétet legjobban a ragacsos sárgalapok fogásai bizonyítják legjobban, ezért folyamatosan vizsgálni kell azokat.

Ragacsos sárgalap repce szárormányosokkal

A reális fogási eredményekhez mindig a növényállomány fölötti magasságban kell elhelyezni a fogólapokat, máskülönben nem kapunk reális képet a fertőzöttség alakulásáról.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A hat tonnát is meghaladja az őszi búza termésátlaga Tolna megyében

2019. július 19. 08:03

Az idei termésátlag országos összehasonlításban Tolna megyében a legjobb, az aszályos ősz és tél után a májusi csapadék segítette a kalászosok fejlődését.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Itt vannak a legjobb magyarországi kukorica-, búza- és repcefajták

2024. június 18. 08:40

A NAK a kísérletben szereplő fajtasorra ajánlati fajtalistaként tekint, hangsúlyozva, hogy azokon kívül is számos kiváló fajta áll a termelők rendelkezésére.

DEKALB repcehibridek - Az első választások fontossága

2022. május 5. 10:36

Nem szabad félvállról venni a hibridválasztást, hiszen a terméspotenciálon kívül sokat adhat a termésvédelemhez is!