Zöldség-Gyümölcs

FruitVeB: gyorsítani kell a támogatások kifizetését

Agrofórum Online

„A jelen intézkedési javaslatok alapvetően nem akkut problémák válságkezelő jellegű azonnali megoldását jelentik, hanem a termelők és feldolgozók likviditási helyzetének javítására irányulnak a függőben lévő támogatások gyors mozgósítása, vagy a megvalósítási határidők meghosszabbítása révén. Ezen intézkedések foganatosítása létkérdés a termelési folyamatok zavartalansága és a zöldség-gyümölcs szektorban működő vállalkozások gazdálkodása szempontjából. Kiemelendő, hogy ezen intézkedéseknek plusz forrásigénye nincs” Dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeB alelnökével, a FruitVeB Veszélyhelyzeti Akciócsoport által megfogalmazott akciótervről beszélgettünk.

A jelenleg futó Vidékfejlesztési Program projektjeit milyen mértékben befolyásolja a kialakult járványügyi helyzet?

A futó VP projektek kapcsán, számos olyan esetet ismerünk, ahol a járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések problémákat eredményeznek, illetve fognak eredményezni a határidőre történő befejezés tekintetében. A határok lezárása és a járványügyi korlátozó intézkedések a gyártó üzemek és a kivitelező cégek működését korlátozzák – elsősorban az inputanyagok, gyümölcsfa-oltványok, eszközök, gépek, berendezések behozatala, másrészt a munkavégzés terén. Ez értelemszerűen akadályozza a beruházókat abban, hogy határidőre elkészüljenek egyes projektekkel. További problémát jelent, hogy a fizikai befejezést követően a kifizetési kérelmek összeállításánál a szükséges dokumentációk beszerzése a kötelező vagy önkéntes karanténok és az otthoni munkavégzés miatt meg fog hosszabbodni.

Mi a megoldási javaslatuk a kialakult helyzetre?

Az, hogy a jelenleg futó, de végleges kifizetési kérelemmel még nem rendelkező projektekre vonatkozóan kapjanak a beruházók határidő hosszabbításokat, mind a fizikai befejezés, mind a kifizetési kérelem benyújtása vonatkozásában. Tekintettel arra, hogy a járvány lefolyása miatt várhatóan több hónapig fennáll a korlátozott munkavégzés problémája, ezért legalább 6 hónapos hosszabbítást javaslunk. Ez a határidő természetesen tovább hosszabbodhat a veszélyhelyzet időtartamától függően. Az előirt határidők meghosszabbításának lehetősége mint intézmény jelenleg is működik, a kimentési kérelem formájában, a pályázók eddig is kérhettek a projektek zárására 24 hónapon túli hosszabbítást.

Mivel rendeletben, közleményben, illetve határozatban nem meghatározott a hosszabbítás időtartama, vagyis a beruházó egyéni igény szerint kér meghosszabbítást, ezért a MÁK, illetve illetékes szervek adminisztratív leterheltségének elkerülése érdekében a következő javaslatokat tesszük:  Közlemény kiadását arról, hogy a veszélyhelyzetre való tekintettel minden futó VP-s fejlesztési, beruházási projekt kivitelezési határideje automatikusan 6 hónappal meghosszabbodik. Egyes esetekben, az erősen biológiai határidőkhöz és ezáltal meghatározott kivitelezési terminusokhoz kötött beruházásoknál, mint pl. az ültetvénytelepítésnél, legyen lehetőség akár 12 hónapos hosszabbításra is, amit a beruházó a szokásos eljárásban kimentési kérelem formájában kér. Abban az esetben, ha fenti „automatizmus” nem járható út, akkor javasoljuk, hogy – a veszélyhelyzetre tekintettel – az ügyfelek részéről benyújtott kimentési kérelmek, illetve 12 hónapos határidő hosszabbítások, automatikusan elfogadásra kerüljenek.

Támogatások kifizetésének gyorsítása

Az igényelt támogatások kifizetésével kapcsolatosan milyen problémákkal néz szembe az ágazat?

A kertészeti vállalkozások folyamatos működésének, illetve a likviditás megtartásának egyik eszköze az igényelt támogatások időbeni kifizetése. A pályázatos projektek kifizetéseinél hátráltató tényezők fognak fellépni a kormányhivatalok és a MÁK esetleges leállása, vagy részleges működése esetén. Tudomásunk szerint, a projektek záró kifizetését megelőzően helyszíni ellenőrzés lefolytatása kötelező, mely a napokban a vírushelyzet miatt felfüggesztésre került.

A VP beruházási projektek jelentős része, megközelítőleg 50%-a, az elmúlt év végén került, és 2020-ban kerül elszámolásra, ezért a válsághelyzet nélkül is csúszás lépett fel a támogatások feldolgozásában és folyósításában. A kifizetési kérelmek sok projekt esetében már 6 hónapja benyújtásra kerültek, de nagyon lassú a kifizetési kérelmek ügyintézése. Most, a feldolgozásuk esetleges leállása, vagy a helyszíni ellenőrzés hiánya miatt akár újabb 6 hónapra meghosszabbodhat a kifizetés. Ez az érintett vállalkozásoknál egyértelműen további likviditási gondokat okozna, egyszerűen fellép a fizetésképtelenség, vagy egy esetleges áthidaló hitel esetén hitelképtelenné vállnak a túlhitelezettség miatt.

Elképzelésük szerint, mi lenne ebből a helyzetből a megfelelő kiút?

A kifizetési kérelmek feldolgozásának könnyítése és gyorsítása, továbbá helyszíni ellenőrzések nélküli kifizetések teljesítése. A helyszíni ellenőrök belső ellenőrzéseket végezhetnek a benyújtott dokumentációk alapján. Ez lehetséges is, mivel a kérelmek elbírálásához a szükséges összes műszaki tartalom becsatolásra kerül a kifizetési kérelmekben (felmérési napló, építési napló, minőségi tanúsítványok stb.). Hiánypótlás keretében kötelezni lehet az ügyfelet fotódokumentáció benyújtására, mellyel igazolni tudja a projekt fizikai megvalósulását.

Milyen egyéb, a Vidékfejlesztési Program beruházási, fejlesztési projektjeihez kapcsolódó javaslatuk fogalmazódott meg?

A vállalkozások működését – a jelenlegi gazdasági helyzetben – érdemi plusz forrásigény nélkül nagy mértékben segítené az, ha a függőben lévő kifogások elbírálását felgyorsítanák. Továbbá, ha az olyan ok miatti kifogások, melyeknél az elutasítás oka gazdaságilag és szakmailag méltányolható, részesüljenek – a veszélyhelyzetre tekintettel méltányosságból – pozitív elbírálásban, hogy minél több fejlesztés megvalósítását segítsük. Ez egyrészt jelentős rövid távú likviditási segítséget jelent az – elutasítás alatt álló – projekteket már megvalósító vállalkozásoknak, másrészt hosszabb távon a fejlesztések megvalósítása révén hozzájárulunk az élelmiszerellátás biztonságának fokozásához. Az „elszabaduló” HUF-EUR árfolyam szintén komoly gondot jelent, hiszen jelentősen drágítja a beruházásokat. Emiatt szükséges lenne valamilyen lehetőség, az árfolyamváltozás miatti plusz költségek kompenzálására.

A Vidékfejlesztési Programban futó agrár-környezetgazdálkodási programhoz kapcsolódó támogatások kifizetésének gyorsítása

Kifizetés tekintetében, mi a helyzet az AKG programmal?

Az AKG-programban a gyümölcsültetvények esetében számos kifizetés, értve ez alatt még a 2018. évre vonatkozó kifizetések teljesítését is, jelentős időbeli elmaradásban van a kivágás-újratelepítés, vagy a kisebb területváltozások lekezelése miatt. Halaszthatatlan immár az, hogy a kivágás-újratelepítés, vagy területváltozás ügykezelése miatt „bent ragadt”, 2018. évre vonatkozó kifizetéseket azonnal teljesítsék, mégpedig az ügyfél által igényelt teljes összeg vonatkozásában. Az azonnali, és teljes összegű kifizetésben, mely magában rejti annak lehetőségét, hogy kisebb összegekhez jogosulatlanul jut az ügyfél, érdemi kockázat nincs, mert a most esetlegesen jogtalanul kifizetett összegek majd levonhatók lesznek a 2020. évi
– vélhetően 2021. I. félévében fizetendő – AKG-támogatásokból.

A járványügyi helyzetből és a veszélyhelyzeti intézkedésekből eredő problémák miatt egyes esetekben nehézségbe ütközik a 2019. őszi vagy 2020. tavaszi ültetvénykivágások utáni 2020. tavaszi újratelepítés, jóllehet az újratelepítés elmaradása az AKG-programban jelentős támogatásmegvonást eredményez. Hiszen az újratelepítést az ügyfélnek eredendően a 2021. évi egységes kérelem benyújtásáig kellene megvalósítania.

Milyen megoldási javaslatot kínálnak erre a problémára?

A fenti esetben – a veszélyhelyzetre tekintettel – az ügyfél kapjon az újratelepítésre 12 hónapos haladékot, vagyis a 2019. őszén vagy 2020. tavaszán kivágott ültetvényt ne 2020. tavaszán kelljen újratelepítenie, hanem ezt szankció és támogatásmegvonás nélkül megtehesse 2021. tavaszáig, ami jelentős részben segíti a vállalkozás likviditását.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fekete retek: epeproblémákkal nem javallott!

2024. november 5. 13:10

A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Édesburgonyából is készíthetünk szeszes italt

2024. október 30. 06:40

A Juranggae 60% rizst és 40% lila édesburgonyát tartalmaz, és hagyományos lepárlási módszerrel készítik, mesterséges adalékanyagok nélkül.

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

2024. október 29. 17:10

Megtörtént a facsemete kiválasztása, és most hazavisszük az ültetésre kiszemelt növényt. Ahogy az egészséges facsemete kiválasztása sem egyszerű művelet, úgy a fa gyökérzetét befogadó ültetőgödör kialakítása is körültekintést igényel. Videónkban Sipos József szaktanácsadó javaslatait mutatjuk be nézőinknek.

Elég a talajnedvesség a nyári növények fejlődéséhez?

2023. május 16. 15:15

A következő napok esői biztosíthatják a nyári növények fejlődéséhez szükséges nedvességet a talaj felső rétegében.

Továbbképzés és határszemle-sorozat indul kertészek és szőlészek számára

2023. március 7. 16:35

A következő hetekben nyolc időpontban és helyszínen rendezik meg a LUCZA KERTÉSZ PRAKTIKUM szőlő-gyümölcs továbbképzést és határszemle-sorozatot.

Támadnak a csigák! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. március 7. 07:10

A minden hőmérsékleti rekordot megdöntő február után ugyan kissé csökken a nappali és éjszakai hőmérséklet, de továbbra is melegebb várható a március elején megszokottnál.

Újabb 80 milliárd forintra lehet pályázni

2020. május 28. 13:38

Az elnyerhető támogatás maximális összege az eddigi 500 millió forint helyett 2 milliárd forint lesz, a pályázatokat a Vidékfejlesztési Programból finanszírozzák.