Agrárközélet

4,7 millió tonna lehet az idei búzatermés

MTI

Idén mintegy 4,7 millió tonna őszi búza termett, a belföldi felhasználás általában 2,5-3 millió tonnát tesz ki, így bőven jut exportra is - mondta az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára csütörtökön az aratási koordinációs bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatón, Budapesten.

Tarpataki Tamás közölte, hogy gyakorlatilag befejeződtek a nyári aratási munkák, becslések szerint várhatóan mintegy 7,5 millió tonna lesz a nyári gabonatermés.

Az őszi búza aratása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) adatai alapján 97 százalékos készültségen áll, ezen kultúra vetésterülete idén közel 900 ezer hektárt, termésátlaga pedig hektáronként 5,28 tonnát tesz ki.

Az őszi káposztarepce és árpa aratása befejeződött: 311 ezer hektáron vetettek repcét, amely jelentősen megszenvedte az időjárást, így az össztermés mintegy 781 ezer tonna. Az őszi árpa vetésterülete 238 ezer hektár volt idén, abból 1,335 millió tonnát takarítottak be – tette hozzá.

Tarpataki Tamás elmondta: a hosszan tartó tavaszi vízhiányos időjárás leginkább az őszi káposztarepcére fejtett ki negatív hatást, a növény hozama hektáronként 2,5 tonna, amely 18 százalékos visszaesés tavalyhoz képest, az össztermés pedig 10-12 százalékkal lehet kevesebb 2019-hez képest.

Kiemelte: viszonylag korán jelentették be a tartósan vízhiányos állapotot, és ennek megfelelően a kárbejelentések is jelentős növekedést mutatnak a tavalyi értékekhez képest. 2019-ben ezen időszakban 139 ezer hektárra jelentettek aszálykárt, idén ez 312 ezer hektár.

Nehézséget, fennakadást okozott betakarításban a csapadék, ugyanakkor a tavaszi vetésű növényeknek kedvezett, azok jó állapotban vannak, a kukorica és a napraforgó is szépen fejlődik – jegyezte meg.

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint pozitív meglepetést okozott az őszi árpa termésátlaga, minősége azonban gyengébb, mivel alacsonyabb a fehérjetartalma. A repce az elmúlt időszak leggyengébb termését hozta 2,5 tonnás termésátlagával.

Az elnök kérdésre válaszolva elmondta: 1,2 millió tonna búzát a malomipar hasznosít az országban, 800 ezer tonnát használnak takarmányozásra, 300 ezer tonnát vetőmagelőállításra, 200 ezer tonna pedig ipari felhasználásra megy, az export árualap idén 2 millió tonnát tehet ki.

Közölte: az őszi árpára tonnánként 43-47 ezer forint körül van kereslet, a búza stabilan 50 ezer forint felett van, a malmi búza 54-55 ezer forint körüli áron, az őszi káposztarepce pedig 125-135 ezer forintos áron mozog. A nyugat-európai terméskiesés miatt lehet áremelkedés a piacon, Magyarországon mindig a világpiaci árak határozzák meg a gabonaárakat.

A világpiacon egyértelműen nem a termések és a várható készletek, terméseredmények és felhasználás határozzák meg az árakat, hanem a globalizációs hatások, például komoly félelem van a koronavírus-járvány második hullámával kapcsolatban, amely hatást gyakorolhat a búza árakra.

Tarpataki Tamás hozzátette, hogy a koronavírus-járvány közvetlenül nem érintette a gabonatermesztést, nagyobb gondot az aszály okozott. A szállításra azonban hatással volt a járvány, ezért jelentős olajkészletek halmozódtak fel az olajtermelőknél, amelynek következtében csökkent az olaj ára. Ez a szállítási költségeknek kedvezett, ami fontos tényező egy olyan elhelyezkedésű ország esetében, mint Magyarország.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Idén is június végén kezdődhet az aratás

2019. június 14. 08:33

Tavaly a rendkívül meleg időjárás miatt több mint egy héttel korábban kezdődött az aratás, idén ez nem valószínű.

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.

Kezdődik a repcefénybogarak kártétele

2025. március 29. 08:10

Az őszi káposztarepce esetében az állati károsítók okozzák növényvédelmi szempontból a legnagyobb problémát.