Magyarországon az őszi káposztarepce vetésterülete évről-évre azonos szinten mozog (kb.: 300 ezer ha). A termelők mondhatni szeretik ezt a növényt, tisztában vannak az igényeivel, egyre magasabb, intenzívebb technológiai szinten termesztik. Szükség is van erre, hiszen a növénynemesítés sem pihen, így egyre nagyobb genetikai terméspotenciállal rendelkező hibridek kerülnek köztermesztésbe, amelyeket nyereségesen csak komplex technológiai szemlélettel lehet termeszteni.
A termesztési technológia szerves részét képezi a növényvédelem is. Jelen cikk keretében két fungicid és regulátor hatással is rendelkező készítményünket ajánljuk figyelmükbe, melyek használatával sikeresen vehetjük fel a küzdelmet a kórokozókkal szemben és állományunkat megfelelően felkészíthetjük a téli időszakra.
A mai, piacon elérhető hibridek magas genetikai terméspotenciáljuk mellett igen intenzív kezdeti növekedéssel is rendelkeznek. Regulátor készítmény alkalmazása nélkül termesztésük elképzelhetetlen, hiszen senki sem szeretné, hogy repcéje a megszokottól korábban induljon szárba, nagymértékben növelve ezzel az állomány téli kifagyásának kockázatát. A növények 10-12 leveles állapotukban és legalább 10-12 mm gyökérnyak átmérővel mehetnek biztonsággal a téli hónapokba. A növekedés-szabályozás vagy regulátorozás mellett ugyanakkor az is fontos, hogy az adott készítmény a már ősszel esetlegesen fertőző fómás levélfoltosság- és szárrák (Phoma lingam, teleomorph: Leptosphaeria maculans) ellen is védelmet nyújtson. A Syngenta kínálatában a Toprex nevű készítményünk az előbb említett kritériumoknak minden tekintetben megfelel. Kezelést követően a növények haragos zöld színt vesznek fel, megbízhatóan rövidül a szik feletti szárrész, zömökebb, rövidebb és télállóbb leveleket nevel az állomány, kialakul a kívánatos tőlevélrózsás állapot (1. ábra). Paklobutrazol hatóanyagát a növények nem csak levélen keresztül, hanem gyökereikkel is képesek felvenni, így fokozódik a termék hatékonysága mind szárazabb, mind csapadékosabb évjárat esetében. Optimális kijuttatása a repce 4-6 leveles fenológiai állapotában van, dózisát igazítsuk az állomány fejlettségéhez, kisebb lombozat esetén 0.3 l/ha, jobban fejlett állományban alkamazzuk a felső, 0.5 l/ha-os dózisban. Egy tenyészidőszakban egyszer használható!
A repceállományokban már ősszel felléphet a fómás levélfoltosság- és szárrák, amelyet a repce egyik jelentős betegségeként tartunk számon (2. ábra). A fertőzések létrejöttéhez optimális a 15 Celsius fok körüli hőmérséklet és csapadékos időjárás. A leveleken kezdetben fehér foltok jelennek meg, majd ezekben a foltokban megtalálhatóak a fekete, pontszerű képletek is, amelyek a gomba ivartalan termőtestei (piknídiumai).
A primer fertőzéseket fertőzött növényi maradványokról származó, ivaros úton keletkezett aszkospórák indítják el, ezek pszeudotéciumokban képződnek, a további fertőzésekért már a konídiumok felelősek. A foltokkal érintett levélrész idővel elhal, ki is eshet a bekövetkezett szöveti nekrózis miatt, csökkentve a fotoszintetizáló levélfelületet ezáltal a várható terméshozamot is.
A legjobb védekezés mindig a megelőzés, igaz ez a repce fómás betegségére is. A difenokonazol jelenleg az elérhető legjobb hatóanyag a repce ezen betegségével szemben. Preventív és kuratív hatással is rendelkezik, megtalálható mind a Toprex, mind a Magnello készítményünkben egyaránt (3. ábra). A Magnello-t elsősorban tavaszi regulátoros kezelésre ajánljuk, amikor fontos a termés nagy részét biztosító oldalelágazások képződésének segítése, de nyugodtan “bevethető” hosszú és meleg ősz esetében is második kezelésre Toprex után, amikor az időjárás és az adott hibrid intenzív növekedése miatt szükség van még egyszer beavatkozni a növények élettani folyamataiba a biztonságos áttelelés érdekében. A Magnello a difenokonazol mellett tebukonazol hatóanyagot tartalmaz, amely elsősorban a regulátor hatást biztosítja.
Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a Syngenta fungicid portfóliójában megtalálható, ismertetett termékek jelentősen megalapozzák a sikeres és nyereséges repcetermesztést, hiszen használatukat követően egészséges, erős, és optimális fejlettséggel rendelkező növényállomány mehet a télbe, így biztosak lehetünk benne, hogy a kezdeti, fontos lépéseket megtettük a kívánt terméshozam elérése érdekében.
Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, fungicidek
Syngenta Kft.