Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Erő és harmónia újratöltve: 2021-ben megérkezik az új Laudis Smart® kukorica technológiai csomag

Agrofórum Online

A növényvédő szer forgalmazásban a „csomagszemlélet” már nem újdonság. A gyűjtőcsomagok összetételének kialakítását többféle elv vezérelheti, közös bennük, hogy a felhasználó igényein és a számára nyújtott előnyön alapulnak.

Egy-egy kultúrában több növényvédelmi feladathoz kell hatékony megoldást biztosító készítmény, így ezek együttes ajánlása kézenfekvő rendezési elv a csomag kialakításakor. Erre példa a BAYER új technológiai csomagja, a LAUDIS SMART®, amely 7,5 ha kukorica magról kelő egy- és kétszikű gyomok elleni posztemergens gyomirtásra, valamint 5 ha kukorica (vagy más, okiratban engedélyezett kultúra) kórokozók és rovarok elleni védelmére szolgál.

  1. Biztonságos kukorica gyomirtás: LAUDIS®

A BAYER a kezelt területeket tekintve Magyarországon 15 éve piacvezető* a kukorica gyomirtásban. Ez az eredmény nagyban a sokoldalú LAUDIS® egyedülálló hatékonyságának és szelektivitásának köszönhető. Méltán lett a magyar termelők első számú kukorica gyomirtószere, hiszen biztonságosan felhasználható takarmány-, siló-, hibrid-, popcorn-, waxy- és csemegekukoricában egyaránt. A jól ismert és jól bevált LAUDIS® évek óta eredményesen segíti a gazdálkodókat abban, hogy még kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá tegyék kukorica termesztésüket.

A LAUDIS® tembotrion hatóanyaga szinte azonnal kifejti hatását, a megcélzott gyomnövények kifehérednek és elpusztulnak. Egyedi összetételének köszönhetően gyorsan felszívódik, a kezelést követő 1 órán belül teljesen esőállóvá válik. Az izoxadifen-etil széfener jóvoltából a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási körülmények között is biztonságosan alkalmazható. Ennek hiányában a napfény UV sugárzásának hatására a növényi klorofill elbomlik, a növények kifehérednek és elpusztulnak A LAUDIS® hatékony a magról kelő egy- és kétszikű gyomok széles köre ellen.

Érzékeny egyszikűek: kakaslábfű, muhar-félék, cirok-félék magról kelt egyedei, cérnaköles, vadköles (Panicum miliaceum).

Érzékeny kétszikűek: parlagfű, disznóparéj-félék, libatop-félék, szerbtövisfélék, csattanó maszlag, fekete csucsor, mezei acat, selyemmályva, vadkender, árvakelésű napraforgó, keserűfű-félék.

Részleges hatás: ugari szulákpohánka, mezei árvácska, sövényszulák, tarackbúza, évelő fenyércirok.

Dózisa: gyomosodástól függően 1,75 – 2,25 l/ha

  1. Egészséges kukorica állomány: PROPULSE®

Az elmúlt években a PROPULSE® sikeresen bizonyította, hogy az olajos növényekben (repce, napraforgó) a legfontosabb betegségek ellen megbízható védelmet ad, mindig lehet rá számítani.

Az intenzív kukorica termesztésben már helyett kapott a gombaölő szeres védekezés is. Jó hír, hogy a PROPULSE® hatékonyan alkalmazható a takarmány-, csemege-, és vetőmag kukoricában a szármegnyúlás kezdetétől (BBCH 30) a virágzás végéig (BBCH 69) különböző levélbetegségek, illetve a lombozatot és a csövet támadó, termésveszteséget okozó betegségek ellen.

A PROPULSE® kedvező élettani hatással is segíti a termesztők munkáját. A protiokonazol hatóanyag növeli a klorofill B tartalmat és így a zöldítés mellett nagyobb fotoszintézis aktivitást eredményez a kezelt növényekben. A fluopiram a növények hőstresszét csökkenti. A hőstresszben lévő növényben bezárult légzőnyílásai és az így kialakult relatív széndioxid hiány miatt szabadgyökök képződnek, amik romboló hatásúak a növény belső enzimrendszerére. A fluopiram segíti a fotorendszerben elnyelődő, de energiájukat cukorképződéshez felhasználni nem képes elektronok lekötését így védi a növényt az oxidatív stressztől. Emellett csökkenti a növények hőmérsékletét, ami szintén fotoszintézis aktivitás növekedést eredményez. A készítmény a betegségeket megelőző és gyógyító hatása mellett tehát kedvező, termést növelő élettani hatásokkal is rendelkezik.

Dózisa: 0,8 – 1,0 l/ha

  1. Kártevők elleni védelem: DECIS MEGA®

 A DECIS MEGA® – mely több, mint 40 növénykultúrában felhasználható – kukoricában és csemegekukoricában a szemfejlődés időszakában (BBCH 75) a kukoricamoly fiatal hernyói elleni védekezésre alkalmazható. A készítmény a repülő imágók ellen is hatékony, használatával már a kukoricamoly tojásrakását is megelőzhetjük.

Dózisa: 0,2 l/ha

A technológiai csomag összetétele:

3 x 5 liter LAUDIS®

1 x 5 liter PROPULSE®

1 x 1 liter DECIS MEGA®

A LAUDIS SMART® minden összetevője II. forgalmazási kategóriába tartozik.

Aki szeretné, hogy továbbra is jó kezekben legyen a kukoricája, válassza a BAYER jól bevált növényvédelmi megoldásait, válassza a LAUDIS SMART® CSOMAGOT!

Bővebb információk: agro.bayer.co.hu/Laudis Smart

 

*Kleffmann piackutatások eredményei 2005-2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

A csapadékos nyarak vámszedője: a blumeriellás levélfoltosság

2023. augusztus 30. 06:40

A csonthéjas gyümölcsfajok közül a cseresznyét és a meggyet veszélyeztető blumeriellás levélfoltosság elhatalmasodása esetén a fertőzött fák augusztusban akár a teljes lombtömegüket elveszíthetik.

A borsó-aknázólégy

2019. január 19. 05:38

Az inváziós kártevők sorozatban ezúttal a borsó-aknázólégy földrajzi elterjedését, biológiáját, tápnövénykörét és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

Sivatagi baktériummal az aszály ellen

2022. szeptember 28. 13:01

A BIOVÉD által fejlesztett és gyártott titaN mikrobiológiai készítmény 2022-ben debütált az IKR Agrár portfóliójában, és már az első évben sokezer hektáron a magyar növénytermesztési piacon.