Kína fölényesen vezeti a burgonyatermelő országok ranglistáját India és Oroszország előtt. Az Európai Unió tagállami közül Németország áll a legelőkelőbb helyen, hatodikak a globális listán. A közép-kelet európai régióból Lengyelország is bekerült a TOP 10-be, igaz csak a tizedik helyen. Magyarországon 344 ezert tonna burgonyát termesztettek, a hazai termés a hatvanas évek óta folyamatosan csökken.
Éves 91,82 millió tonnás terméssel világelső Kína a burgonyatermesztésben. India 50,19 millió tonnás eredménnyel követi a legnépesebb országot a listán. Oroszország 22,07 millió tonnás betakarított burgonyamennyiséggel áll a harmadik helyen – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A negyedik helyen szintén kelet-európai ország, Ukrajna következik 20,27 millió tonnával. Az Egyesült Államok áll az ötödik helyen, ott 19,18 millió tonnás termést regisztráltak.
A TOP 10 mezőnyének második felét a legjobb eredményt felmutató európai uniós tagállam, Németország nyitja 10,6 millió tonnával. Banglades 9,7 millió tonnás termése a hetedik helyre volt elég. Franciaország nyolcadik helyéhez 8,56 millió tonnás betakarításra volt szükség. Hollandia 6,96 millió tonnával következik a sorban a kilencedik helyen. A TOP 10-es listát egy régiós állam, Lengyelország zárja 6,48 millió tonnával.
Magyarországon a FAO adatai szerint 2019-ben 344 ezer tonna burgonyát termesztettek. Ez a mennyiség igaz, hogy 16 tonnával magasabb a 2018-as 328 ezer tonnánál, de így is beleillik a hatvanas évek óta folyamatosan csökkenő trendbe. A 2018-as adat egyébként az 1961 óta rendelkezésre álló adatsor mélypontját is jelenti egyben. Az 1966-os 2,91 millió tonnás termés számít ebben az időszakban rekordnak, utána két év alatt 1,63 millió tonnára csökkent a magyarországi termés, ami 1969-re 2,01 millió tonnára növekedett, de utána néhány éves időszaki emelkedésekkel folyamatos a csökkenés.
A burgonya termesztésére vonatkozó legkorábbi magyarországi adat egyébként a Vértes-hegységben található Vérteskozmáról származik. A helyi jószágkormányzó 1745. szeptember 28-i levelében egy vitás ügyben grundbeer néven említi a burgonyát, amelyet a térségbe betelepült németek honosítottak meg.
Kiemelt kép: Unsplash