Egyértelmű vevői fölény alakult ki az agrárpiacokon kedden. Európában a repce a hétfői számottevő drágulás után újabb 17 euróval került többe és az 560 eurós tonnánkénti árszinthez közelített napközben. A malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pozitívan zárt. Chicagóban a búza 1,1 százalékkal, a kukorica 2,6 százalékkal, a szójabab pedig 1,6 százalékkal került többe, mint előző nap. Érdekes, hogy a repce árszintje itt 0,1 százalékkal mérséklődött.
Az amerikai kukorica határidős árszintje kedden az elmúlt nyolc év csaknem legmagasabb szintjére emelkedett, a szójabab határideje pedig hétéves csúcshoz közeledett, mivel a készlet szűkülése támogatta a pénzpiacokat és vonzotta a spekulatív vásárlást – mondták elemzők.
A szántóföldi körülmények úgy alakultak, hogy a várható kukoricatermés csökkenthet Brazíliában, miközben a hideg időjárás a 2021-es amerikai növények fejlődését is nehezíti. A búza határidős ára határozott tendenciát követett, mivel a fagyos hőmérséklet az Egyesült Államok fő termőterületein a héten az őszi búza fejlődését fenyegette.
A közeli határidős ügyletek árszintje mindegyik piacon emelkedett, amit sokan az elmúlt hónapokhoz képesti amerikai készletcsökkenéssel magyaráztak.
„Ez minden bizonnyal megmutatkozott a piacokon, amelyeken az árak továbbra is magasütemben növekednek a kínálattal kapcsolatos hírek hatására” – mondta Terry Linn, a Linn & Associates elemzője.
A kapcsolódó növényi olaj és biodízel piacok feszültségei tovább erősítették a szójabab áremelkedését. A kereskedők ebben a hónapban két ukrán repce szállítmányt értékesítettek kanadai vásárlóknak, ami rendkívül szokatlan kereskedelmi ügylet – közölték piaci források. Brazília az év végéig felfüggesztette a szója, a kukorica, a szójaliszt és a szójaolaj behozatali vámját – közölte a dél-amerikai ország Mezőgazdasági Minisztériuma, miközben a helyi kormányzat az inflációt akarja megfékezni.
Európában egyértelmű volt az optimizmus a parketten. Párizsban egy tonna repce 547,5 eurót ért, ami 16,75 eurós ralit jelentett. Napközben 558,5 eurón is kötöttek üzletet a kereskedők. A malmi búza májusra 223 euróba került tonnánként, ez 6,5 eurós drágulás. A forgalom nem volt túl jelentős, 13 276 kontraktus jött létre erre a határidőre, szeptemberre viszont 25 558 üzletet kötöttek, erre a határidőre 3,25 eurós plusz után 210,25 euró/tonnás ár alakult ki. A kukorica 3,5 eurós drágulást követően tonnánként 226 euróba került. Londonban a takarmánybúza tonnánként 201,35 angolt fontba került, tegnap 2,15 angol fonttal emelkedett az árszint.