Ökológiai gazdálkodás

A méhek nem ismerik fel a szennyezett talajt

Agrofórum Online

Egy amerikai tanulmány szerint új bizonyítékok kerültek napvilágra az egyes vadméhfajokat károsító neonikotinoid hatóanyag-tartalmú növényvédő szereket illetően - olvasható a projects.sare.org oldalon.

Az USDA (Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) Fenntartható Mezőgazdaságkutatás és -oktatás project (SARE) szervezésében megvalósított kutatás adatai rámutattak, hogy az Osmia spp. egyes méhfajai különösen veszélyeztetettek a fészkelőhelyük kialakítása céljából használt neonikotinoidokkal szennyezett talajokkal történő érintkezés miatt. Bizonyos neonikotinoidok bomlástermékei a kezelést követően még hetekig, hónapokig kimutathatók a talajból 300-1200 ppm koncentrációban.

Az Osmia fajok gazdaságilag jelentős méhek, amelyek egyes kultúrákba történő betelepítése egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Ennek olyan szempontból van jelentősége, hogy amennyiben a növényvédőszerek használatának mértéke nem csökken, úgy a háziméhek teljesítménye a beporzási igények lefedése tekintetében várhatóan hanyatló tendenciát mutat majd.

A rovarok által fészeképítésre használt, neonikotinoid-származékkal szennyezett talajoknak, mint kockázati tényezőknek a vizsgálata három faliméh populáció megfigyelésével zajlott. A kutatók megfigyelték az inszekticid lárvákra gyakorolt hatását, és azt, hogy a faliméh nőstények képesek-e különbséget tenni a növényvédőszerrel szennyezett valamint attól mentes talajok között. A neoinkotinoidok hatóanyagcsoportjába tartozó, valamint a kísérlet során is alkalmazott, méhveszélyességi tekintetben magas kockázatú szer vizsgálata beöntözéses technológia kapcsán került értékelésre.

A neonikotinoid-származékkal szennyezett talajok kockázatának értékelése céljából az Osmia lignaria, vagyis faliméh poplulációból 120 nőstény egyedet választottak ki, amelyek számára a hatóanyagot különböző koncentrációban (< 1 ppb, 50 ppb, 390 ppb, 780 ppb) tartalmazó, valamint eltérő nedvességtartalmú (20% és 40%) talajt kínáltak fel fészeképítés céljából.

Az eredmények azt mutatták, hogy a méhek nem képesek különbséget tenni a szennyezett és szennyezetlen talajok között. Az rovarembriók kifejezetten alkalmazkodóképesnek bizonyultak a változó szerkoncentrációjú talajoknak való kitettség tekintetében, azonban a nőstényekre káros hatást gyakorolt a szermaradékok jelentléte. A project zárójelentése szerint a legmagasabb koncentrációs kitettség esetén 66%-kal esett vissza a fészkelési aktivitás, és a nőstények 40%-kal kevesebb sejtet alakítottak ki. 390 ppb tartalom esetén 42%-kal csökkent fészkelési aktivitás, legalacsonyabb koncentráció, 50 ppb esetén pedig megfigyelték, hogy az első nemzedék ivararánya a hím egyedek javára tolódott el, vagyis 50%-kal több hímivarú egyed fejlődött ki.

Míg a 20%-os talajnedvesség nem, addig érdekes módon a 40%-os talajnedvesség meglepően markáns hatást gyakorolt az elhullások mértékére, amikor is minden koncentrációcsoport esetén 50% felett alakult az elhulló egyedek száma.

Bár a tanulmány megfogalmaz néhány lehetőséget a probléma enyhítésére vonatkozóan, (például a kezelt területek mulcsozása a faliméhek távoltartása céljából), nyilvánvaló, hogy nincsen olyan hatóanyag-koncentráció, amely bizonyos mértékig ne befolyásolná a beporzók életciklusát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sokszínű sorköztakarás: védelem és élőhely egyszerre

2025. március 28. 08:10

Tavasszal egyre több hazai termelő használ olyan speciális magkeverékeket, amelyekből nyárra virágzó növénytakaró fejlődik ki.

Kitozán, ami nemcsak a diétásoknak segít, hanem a növényeknek is!

2025. február 17. 13:10

A kitozán egy poliszacharid, amelyet a rákfélék külső csontvázaiból nyernek, tehát elmondható, hogy természetes eredetű anyagról van szó.

Mennyire jövedelmező a hazai ökogazdálkodás?

2025. február 7. 11:10

Az ökológiai gazdálkodásról jelenleg nem tudjuk megmondani, hogy versenyképességben és jövedelemtermelő képességben milyen szinten áll.

A regeneratív mezőgazdaság forradalma

2024. november 29. 15:10

A regeneratív mezőgazdaság terjedésének egyik kulcsa a gazdálkodók közötti tudásátadás és tapasztalatcsere. Az EIT Food program keretében lehetőség van arra, hogy a gazdálkodók ne csak az elméleti ismereteket, hanem egymás gyakorlati tapasztalatait is megosszák.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.

Veszélyt jelent a méhekre a neonikotinoid hatóanyagcsoportú rovarirtó

2018. március 6. 14:08

2013-tól hazánkban is tilos a neonikotinoid hatóanyagokkal csávázott vetőmagok forgalmazása és felhasználása

Egy ellenanyag megvédheti a poszméheket a rovarölő szerektől

2024. október 3. 13:10

A tudósok kifejlesztettek egy „ellenanyagot” a méhek számára a rovarirtó szerek ellen – és az első tanulmány szerint úgy tűnik, hogy működik.

Hamarosan már csak üvegházakban lehet alkalmazni a neonikotinoid hatóanyagokat

2018. november 9. 17:25

Négy termék forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét visszavonták, további 21 készítmény engedélyéből pedig törölni kellett a szabadföldi felhasználásokat.