Növényvédelem

Konferenciát tartottak az idegenhonos inváziós fajokról

Agrofórum Online

Idegenhonos inváziós fajokkal kapcsolatos szakmai napot tartottak január 25-én a Földművelésügyi Minisztérium Darányi Ignác termében, főleg a természetvédelem és az erdészet részére, legalább is ezeket az egyenruhákat viselték a legtöbben. Hogy mennyi gazda volt, nem tudom.

A rendezvény jogszabályismertetéssel kezdődött, majd az eljárási folyamatokat ismertük meg, melyek bizony nem túl gyorsak, de hát a papírok útjai már csak ilyenek. Ami a hatósági, hivatali munka vége az az, hogy „inváziós hatóság” nincs, de a járási hivatalok el tudják látni a feladatokat. Három előadásról részletesebben:

Czirák Zoltán (FM, Természetmegőrzési főosztály)ismertette, hogy az ágazat valamennyi szereplője szembesül a betelepített és elszaporodott állománnyal és betegségeikkel, mint pl. a vadászatban a dám, a muflon, az üregi nyúl vagy éppen a kanadai lúd. A halászatban is történt „baleset”, számos olyan halfajt telepítettek be, amelyek korábban nem fordultak elő, de velük együtt jött jónéhány olyan faj (csúnyán fogalmazva: szeméthal), amelyek nemkívánatosak és nagyon elszaporodtak.

A mezőgazdaságban a búza, kukorica, a napraforgó, a zöldségnövények, de a barackfélék sem voltak őshonosak hazánkban. Szóba került még a juh, a házi tyúk, a pulyka, de szó esett a spanyol meztelencsigáról és a harlekinkaticáról is. De az erdészetben is pl. a vöröstölgy, a fehérakác vagy a zöldjuhar sem őshonos e vidéken. Nem kis hangsúlyt kapott a betelepített és köztermesztésbe, tenyésztésbe vont élő szervezeteket kísérő betegségek kérdése is.

De ugyanilyen kérdéseket vet fel a díszállatok tartásának a kérdése: a meguntakat, ha kidobják, megtelepedhetnek, szaporodhatnak és számosan teszik is (pl.csíkosmókus).

Bordács Sándor (NÉBIH) arról tájékoztatott, hogy az invazivitás vizsgálatára nincs megfelelő módszertan. Ma egy fajtabejelentést csak akkor utasíthatnak vissza, ha az tiltólistán szerepel. Magyarországon köztermesztésbe csak államilag elismert fajták kerülhetnek, de ha az adott fajta nem illeszthető be a meglévő kategóriákba, akkor dísznövényként lehet forgalmazni, ott pedig nincsenek előírások. Példaként említette, hogy brit szigeteken ma 45 000 dísznövény faj van, a kártevőikkel együtt. Ez mind őshonos? Az invazív kártevők elterjedésében éppen a dísznövények jelentik a legnagyobb problémát.

Gábriel Géza (NÉBIH) előadásában hangsúlyozta, hogy az invazív fajokat a kárküszöb alatt kell tartani, míg a karantén kártevőket tűzzel-vassal irtani kell (sic!). Invazív faj a kukoricabogár, a burgonyabogár, de a parlagfű is. Az ezen és hasonló károsítók elleni védekezés a növényvédelmi technológia részévé vált, ennek megfelelően kell ellenük felkészülni.

Összefoglalva néhány gondolatot idézve az elhangzottakból:
• Nagy ökológiai dilemma: mit kezdjünk az inváziós fajokkal (az emberi tevékenység eredménye)?
• A sérült ökológiai rendszert helyre kell állítani.
• A szennyező fizet elve.
• Az élet élni akar, egy terület őshonos listáját senki sem ismeri.
• Ha egy élőlény nem eléggé invazív, az kihal.
• EU rendelet van a küzdelemre, de delegált pénz nincs rá, a különböző operatív programokból lehet rá fordítani.

(Kopácsi János – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fertőz a rozsda: kritikus időszak a tüskétlen szedernek

2025. április 28. 08:10

A szeder sárgarozsdája most fertőz a leginkább – időben végzett, felszívódó szeres permetezéssel a termés is megmenthető.

Hatékony kukorica-gyomirtás minden körülmények között

2025. április 27. 13:10

Az elmúlt évek időjárási anomáliái folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.

Szeszélyes április: új lendületet kaptak a kórokozók és kártevők

2025. április 27. 08:10

Az áprilisi esők és meleg kedveztek a kórokozóknak – több kultúrában sürgőssé vált a növényvédelmi beavatkozás.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Integrált termesztés a kertészeti és szántóföldi kultúrákban

2018. december 10. 12:06

A technika napjainkban zajló robbanásszerű fejlődése következtében a mezőgazdaságban is nő a kutatás-fejlesztés súlya, fokozódik az igény arra, hogy új tudományos eredményeken alapuló technológiák váljanak elérhetővé.

Ellepték a kiskertet a burgonyabogarak

P. Gábor kérdése: Hogyan tudok védekezni a burgonyabogár ellen, ellepték a növényeimet?

Mi legyen a sok hamuval télen?

2022. december 4. 05:37

A tiszta fahamu foszfort, káliumot és egy jó adag nyomelemet is tartalmaz. A hamut a kertben nagy becsben tartják a biokertészek is.