Növényvédelmi előrejelzés

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

Agrofórum Online

Május első napjait a fokozatos felmelegedés jellemezte. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 16-20 Celsius fok körül mozogtak, éjszaka viszont gyakran lecsökkent a hőmérséklet 5-6 fok körüli szintre. Ennél magasabb csak borult és szeles éjszakákon alakult ki. Néhány milliméter eső szinte mindenhol esett, de a folyamatosan fújó szél ezt a kevés csapadékot is felszárította. A hiányzó csapadék országos szinten legalább egy havi mennyiségnek felel meg.

Országszerte megkezdődött a májusi cserebogár imágók rajzása. Ebben az évben a Kárpát medencében honos 7 törzs közül a VII. törzs rajzása figyelhető meg. Ennek elterjedési területe elsősorban a hajdúsági, nyírségi tájegységek, Somogy és Baranya megyék, illetve kis foltokban a Balatontól északra eső területek. Vannak az országban olyan körzetek, ahol minden évben megfigyelhető a májusi cserebogár rajzása, itt átfedik egymást az egyes törzsek. A bogarak elsősorban az erdei fák és a gyümölcsfélék lombozatával táplálkoznak, tojásaikat viszont a környező talajokba rakják le. A kikelt pajorok három éves fejlődésük során igen nagy károkat képesek okozni a növények gyökérzetének megrágásával, ezért a bogarak peterakását kell megelőzni a védekezés során.

Májusi cserebogarak

Almásainkban az ország középső részein intenzíven megkezdődött az almamoly imágók rajzása. A gyümölcsösökben kihelyezett feromon csapdákkal figyeljünk a rajzás alakulására, hogy optimális időpontban kezdődjön a védekezés. A korábbi évek tapasztalatai alapján elhúzódó rajzásra kell felkészülni, a 2 nemzedék repülését igen nehéz elkülöníteni. Ugyanakkor a levélaknázó molyok rajzása alacsony szintű egyelőre.

Alma feromoncsapda

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására. A tömeges rajzás a melegebb tájegységekben jellemző, ez a fellendülés másutt még várat magára.

A betegségek terjedésének a viszonylag száraz időjárás szab gátat. A varasodás fertőzés csak kis ütemben fertőz, az almafalisztharmat viszont intenzíven fertőz, már nemcsak primer, hanem másodlagos megbetegedés is látható.

A csonthéjasok virág-és hajtásfertőző moníliájának hervadási tünetei a napokban már nemcsak a kajszin és őszibarackon, hanem a meggyen és a cseresznyén is megfigyelhetők, pedig nagyobb eső és tartós vízborítás az utóbbi időben nem alakult ki.

Meggy monília fertőzése

Fajtától és területi elhelyezkedéstől függően igen változóan alakul a szőlő fejlődése. A fakadó rügyek mellett helyenként már 2-3 leveles tőkéket is megfigyelhetünk. A tarka szőlőmoly lepkék repülése minden szőlőtermesztő körzetben megkezdődött, de a rajzás felfutása még várat magára.

Tarka szőlőmoly lepke
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A fagykárok harmadával csökkenthetik a francia bortermelést

2021. április 25. 06:38

Az idei fagykár Franciaország 2021-es bortermelését 28-32 százalékkal csökkentheti az utóbbi évek átlagmennyiségéhez képest.

Elfogadta az Országgyűlés az új bortörvényt - csökken az adminisztráció

2020. december 26. 04:36

A törvény célja a magyarországi szőlő-bor ágazat hatékonyságának, fenntarthatóságának és jövedelmezőségének javítása.

Vesszőérés és jelentősége a szőlő-szaporítóanyag termesztésben

2018. október 2. 10:56

A szőlőtőkén fejlődő hajtások jó beérése vesszővé, minden évben kétszeresen fontos, hiszen a vesszők a téli rügyeket hordozzák és táplálják, továbbá maguk a vesszők a tőke ivartalan szaporító képletei.

A hagyományos bor- és szőlőkultúra megőrzése és újjáélesztése rekreációs eszközök segítségével

2023. január 31. 06:36

Hazánkban még számos lehetőséget rejtő, komplex turisztikai termék a borturizmus, ennek felélesztését vagy megteremtését leginkább rekreációs útvonal kijelölésével érhetjük el.