Május első napjait a fokozatos felmelegedés jellemezte. A nappali hőmérsékleti maximumok általában 16-20 Celsius fok körül mozogtak, éjszaka viszont gyakran lecsökkent a hőmérséklet 5-6 fok körüli szintre. Ennél magasabb csak borult és szeles éjszakákon alakult ki. Néhány milliméter eső szinte mindenhol esett, de a folyamatosan fújó szél ezt a kevés csapadékot is felszárította. A hiányzó csapadék országos szinten legalább egy havi mennyiségnek felel meg.
Országszerte megkezdődött a májusi cserebogár imágók rajzása. Ebben az évben a Kárpát medencében honos 7 törzs közül a VII. törzs rajzása figyelhető meg. Ennek elterjedési területe elsősorban a hajdúsági, nyírségi tájegységek, Somogy és Baranya megyék, illetve kis foltokban a Balatontól északra eső területek. Vannak az országban olyan körzetek, ahol minden évben megfigyelhető a májusi cserebogár rajzása, itt átfedik egymást az egyes törzsek. A bogarak elsősorban az erdei fák és a gyümölcsfélék lombozatával táplálkoznak, tojásaikat viszont a környező talajokba rakják le. A kikelt pajorok három éves fejlődésük során igen nagy károkat képesek okozni a növények gyökérzetének megrágásával, ezért a bogarak peterakását kell megelőzni a védekezés során.
Almásainkban az ország középső részein intenzíven megkezdődött az almamoly imágók rajzása. A gyümölcsösökben kihelyezett feromon csapdákkal figyeljünk a rajzás alakulására, hogy optimális időpontban kezdődjön a védekezés. A korábbi évek tapasztalatai alapján elhúzódó rajzásra kell felkészülni, a 2 nemzedék repülését igen nehéz elkülöníteni. Ugyanakkor a levélaknázó molyok rajzása alacsony szintű egyelőre.
A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására. A tömeges rajzás a melegebb tájegységekben jellemző, ez a fellendülés másutt még várat magára.
A betegségek terjedésének a viszonylag száraz időjárás szab gátat. A varasodás fertőzés csak kis ütemben fertőz, az almafalisztharmat viszont intenzíven fertőz, már nemcsak primer, hanem másodlagos megbetegedés is látható.
A csonthéjasok virág-és hajtásfertőző moníliájának hervadási tünetei a napokban már nemcsak a kajszin és őszibarackon, hanem a meggyen és a cseresznyén is megfigyelhetők, pedig nagyobb eső és tartós vízborítás az utóbbi időben nem alakult ki.
Fajtától és területi elhelyezkedéstől függően igen változóan alakul a szőlő fejlődése. A fakadó rügyek mellett helyenként már 2-3 leveles tőkéket is megfigyelhetünk. A tarka szőlőmoly lepkék repülése minden szőlőtermesztő körzetben megkezdődött, de a rajzás felfutása még várat magára.