Tápanyag-utánpótlás

Jutalmazzuk a megbízhatóságot, avagy megtérül a napraforgó műtrágyázása!

Agrofórum Online

Az elmúlt években a napraforgó volt az egyik legmegbízhatóbb növényünk, értve ez alatt az ökológiai stressztűrést, illetve a pénzügyi megtérülést. (Természetesen a kettő között szoros összefüggés van.)

 

A napraforgó technológiáját végig nézve azt látjuk,  hogy minden egyes elemben nagyon komoly fejlődés történt az elmúlt években. Magas termőképességű hibridek, sikeres gyomirtási technológiák, rendkívül hatékony fungicidek segítik a termelők munkáját.  Ebben a sorban helye van a megfelelő tápanyagellátásnak, az alaptrágyázástól a lombtrágyázásig.  A következőkben röviden megmutatjuk, hogy a Yara termékek és technológiák milyen pluszt adhatnak hozzá a napraforgó-technológiához és a sikeres termesztéséhez.

Alaptrágyázás

Az alaptrágyázás bír a legnagyobb hatással a termés mennyiségére, minőségére. Tudnunk kell, hogy a későbbiekben ezt már nem lehet pótolni, vagy mással helyettesíteni. Alaptrágyázásra a Yara NPK termékeit, a YaraMilaTM termékcsaládot javasoljuk.  A melegen granulált, komplex termékek kielégítik a legmagasabb igényeket. A magas hatóanyag-tartalom mellett kiváló fizikai tulajdonságok segítik a pontos és egyenletes kijuttatást, akár teljes felületre, akár vetéssel egy menetben történik.  A magas káliumtartalom mellett fontos kérdés a foszfor aránya. A YaraMilaTM 8-24-24 esetében ez az arány kiegyenlített, amit  talajaink egyre csökkenő foszfortartalma is indokol. Ha bátrabban nyúlunk a kálium-túlsúlyos termékekhez, akkor jöhet a YaraMilaTM 7-20-28, vagy a YaraMilaTM 9-12-25.  Mindhárom termék esetében a teljes felületre történő kijuttatáskor 300-350 kg/ha mennyiséget javaslunk, vetéssel egy menetben pedig 150-200 kilogrammot. A különböző összetételeket eltérő mezo- és mikroelem-kiegészítés kíséri. Fontos megemlíteni még a foszfor minőségét! A fent említett termékek foszfortartalma 85-90%-a víz-, a fennmaradó rész pedig citrátoldható.  Ez azt jelenti, hogy a jelentős része könnyen és gyorsan felvehető, valamint biztosak lehetünk benne, hogy az összes foszfor hasznosul. Külön szeretném megemlíteni a YaraMilaTM 14-14-21 összetételt, melynek makroelem aránya eltér az eddigiektől.  Itt hívnám fel a figyelmet a polyfoszfátot tartalmazó új termékünkre, a YaraMilaTM Actyva 18-11-13 használatára. A polyfoszfát forma miatt a csökkentett foszfor mennyiség is hatékonyan hasznosul (300-350 kg/ha). Pozitív hatással bír a többi elem felvételére is, a mikroelemek esetében ez 30-50% is lehet.

Mikro starterezés

A starterezés fogalma önmagában félreérthető lehet, ezért fontos kiemelni, hogy ez esetben mikrostarterezésről beszélünk. A YaraMilaTM NP Starter ideális arányban tartalmazza a gyökérképződés kezdeti időszakában szükség foszfort (47%), nitrogént (10,5%) és cinket (1,8%). Bár mikrogranulátumról van szó, természetesen a granulátumszórók igényének tökéletesen megfelel. Hideg tavaszokon jobb oldódásával, apróbb szemcseméretével segíti a növények gyorsabb, egyenletesebb fejlődését. Ilyenkor 10-15 kg/ha mennyiségben is kifejti pozitív hatását, a vegetáció későbbi időszakában viszont nagyobb mennyiségben sem ez a jó megoldás.

Fejtrágyázás

Általánosságban elmondható, hogy 60-90 kg/ha nitrogén hatóanyag elegendő. A számításkor vegyük figyelembe a tavaszi NPK nitrogéntartalmát. Lehetőség szerint használjunk kénes nitrogént, az olajos növények ezt fokozottan meghálálják. A YaraBelaTM Sulfan esetén 200-250 kg általában elegendő.

Lombtrágyázás

Bár a lombtrágyázás még nem aktuális a napraforgó esetében, előzetesen mégis megemlítenék két terméket, amelyek fontos pillérei lehetnek ennek a technológiai elemnek. A YaraVitaTM Brassitrel Pro növényspecifikus lombtrágya korai alkalmazása döntő lehet a növény fejlődése szempontjából. Mivel a napraforgó bórigénye jelentős, ezért később, a szármegnyúlás időszakában érdemes YaraVitaTM Bortracot kijuttatni.  A lombtrágyázás szerepéről, a technológiába való beillesztéséről később bővebben írunk.

Gyuris Kálmán
Yara Hungária Kft.
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Védelem gombafertőzések ellen = nagyobb biztonságban a termés

2021. június 28. 10:12

A napraforgó betegségekre fogékony növény, sokféle kórokozó támadhatja, s bár ezek egy részének előfordulása évjáratfüggő, gyakorlatilag a teljes tenyészidőszakban fennállhat a fertőzésveszély.

Veszélyek a napraforgóban

2021. június 28. 10:42

A napraforgó a hazai szántóföldi kapás kultúrák egyik „legbetegebb” növénye. Nem csak egyes kórokozók tudják drasztikusan csökkenteni a termést, hanem különböző állati károsítók egész hada áll készen arra, hogy kárt okozzon a növényben. Ha sorra vesszük az idei tavasz történéseit, akkor könnyedén rájöhetünk, hogy 2021 eddig nem éppen a napraforgó éve volt.

Nagyobb lehetett az idei napraforgó-termés Európában

2021. november 2. 06:47

A legfrissebb becslések szerint a többnyire ősszel betakarított napforgó-magtermés most 16,8 százalékkal haladja meg a 2020-as 9,95 millió tonnás termelést.

Csapadékos hétvégére számíthatunk

2019. augusztus 2. 10:14

Szombatig sokfelé kell esőre, záporokra, zivatarokra számítani, majd vasárnaptól csökken a csapadékhajlam.