Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hosszú hatástartamú, felszívódó hatású gombaölő szer a napraforgó legfontosabb szár és levélbetegségei ellen – Amistar Sun

Syngenta

2020-ban a napraforgó termesztését a rendkívül szélsőséges időjárás befolyásolta. Az április-május rendkívüli szárazságát a nyár rendkívüli csapadékossága követte. Ezek a tényezők nagyban befolyásolták a kórokozók dominancia viszonyait, a fertőzés mértékét illetve a védekezések lehetőségét.

A legfontosabb kórokozók közül az alternária és a fómás levél- és szárfoltosság a csapadékos, párás mikroklíma miatt jelentős fertőzöttséget tudott elérni. A fehérpenészes szár- és tányérrothadás csak későn indult meg. Összességében azonban az alternária és a fóma, kiegészülve egyes helyeken a fehérpenésszel és a rozsdával jelentős fertőzéssel voltak jelen a napraforgó állományokban.

Kezeletlen kontroll 2020. augusztus 26. – Komárom-Szőny

A fertőzést tetézte, hogy a rendkívüli csapadékok miatt nem vagy csak késve lehetett védekezni.

A Syngenta portfóliójában az Amistar Sun* készítmény hatékonyan alkalmazható ilyen körülmények között is. A készítményben lévő mindkét hatóanyag (azoxistrobin és difenokonazol) klasszikus felszívódó hatású, mind transzlaminárisan, mind a xilemben mozognak, magas vízoldékonyságuk miatt a növény minden részébe eljutnak. Jelentős zöldítő hatásuk is van. Így a készítmény megvédi a később fejlődő leveleket és hajtásokat 3-4 hét időtartamig.

Amistar Sun 1,0 lha hatása a napraforgóra 2020. augusztus 26. – Komárom-Szőny

A készítmény hatékony a legfontosabb levél-, szár- és tányérbetegségek ellen. Kimagasló hatékonyságú az alternáriás levél-, szár- és tányérfoltosság, a fómás levél- és szárfoltosság, diaportés szárkorhadás, a fehérpenészes szár- és tányérrothadás, rozsda ellen. Ezek a tulajdonságok az egyik leghatékonyabb preventív gombaölő szerré teszik az Amistar Sun*-t napraforgóban.

A cég 2017-2020 közötti fejlesztési kísérleteiben az Amistar Sun* kezelés plusz 580 kg/ha terméshozamot eredményezett átlagban.

Javasolt növényvédelmi technológia:

Az első és legfontosabb Amistar Sun* kijuttatását a kultúrnövény 6-8 levélpáros állapotában (általában május vége-június eleje) javasoljuk kijuttatni 0,8-1,0 l/ha dózisban 250-400 l/ha lémennyiséggel. Ezzel a már korábban fertőző alternária ellen is védettséget biztosítunk, de kihasználva a hatóanyagok felszívódó tulajdonságát a később megjelenő betegségek ellen is hatékonyan védjük az új leveleket és hajtásokat. Ekkor a kezelés kombinálható – ha szükséges – a levéltetvek ellen Judo 1,2 l/ha dózisával és bór tartalmú levéltrágyával.

A második kezelést a csillagbimbós állapot végén célszerű elvégezni, ami általában június végén-július, elején van. Ekkor célszerű bórtartalmú levéltrágyával kombinálni a kezelést, és ha szükséges, tau-fluvalinát tartalmú Monospel** rovarölő szerrel a poloskák ellen. A kezeléssel megelőzzük azt az időszakot (virágzás), amely a méhek által leginkább látogatott periódus, így az esetleges méhpusztulás gyakorlatilag elkerülhető. Ügyeljünk a jó permetléfedettségre, ezért fúvókaválasztásnál célszerű a kettős réses típusok mellett dönteni.

*Az Amistar Sun gombaölő szer azonos a 02.5/2452/5/2008. MgSzHK számon engedélyezett Amistar Top gombaölő szerrel.
** A Monospel 24 EW azonos a 02.5/2322/2/2007. MgSzHK számon engedélyezett Klartan 24 EW rovarölő permetezőszerrel.

Papp Zoltán
Kukorica és napraforgó növényvédőszer-kampánymenedzser
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Trichoderma készítmények a növényápolásban

2024. november 21. 09:40

Részei a talaj (és a rizoszféra) természetes mikroközösségeinek, a szerves anyagok és tápanyagok széles körét képesek hasznosítani.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

Csúcsgenetika az Express® technológiában is – SUMAN HTS

2020. február 3. 07:55

A Syngenta az idei évben az Express® toleráns szegmensét újítja meg a Suman HTS hibriddel, mely a méltán elismert NK Kondi hibridünk Express® toleráns változata.

Újult erővel folytatódik a 6 tonna program

2023. május 8. 16:12

Bár a tavalyi év komoly kihívások elé állította a termelőinket, a 6 tonna program szempontjából mégis sikeresnek mondható, hiszen nagyon jó lehetőséget biztosított tapsztalataink bővítésére.

Alapozza meg a sikeres és nyereséges repcetermesztést ősszel a Syngenta Toprex és Magnello termékeivel

2020. augusztus 25. 11:01

Magyarországon az őszi káposztarepce vetésterülete évről-évre azonos szinten mozog (kb.: 300 ezer ha). A termelők mondhatni szeretik ezt a növényt, tisztában vannak az igényeivel, egyre magasabb, intenzívebb technológiai szinten termesztik.

Ötezer rászoruló családnak segített idén az Élelmiszerlavina program

2018. november 9. 05:27

A résztvevő önkormányzatok, civil szervezetek és oktatási intézmények földterületein burgonyát, cukkinit, fejes salátát, káposztát, paradicsomot, paprikát, uborkát, sárgarépát, vöröshagymát, valamint zöldborsót termeltek, amelyet aztán szétosztottak a környéken élő nehéz sorsú családok, idős és beteg emberek körében.