Agrárgazdaság

A repce ára is összeomlás előtt áll?

Agrofórum Online

Kisebb repcetermés várható az Európai Unióban idén, Ukrajna viszont készen fog állni az exportra. Az olcsó terményük keményen letörheti az árakat.

A csökkenő termőterület elvileg emelkedést is hozhat az őszi káposztarepce felvásárlási árában, ám egyéb folyamatok éppen ezzel ellentétesen hathatnak. A német Agrarheute mezőgazdasági oldal közelmúltbeli elemzése éppen a repceár összeomlását vizionálja.

Ezt az Európai Bizottság adataira alapozzák, amely szerint március legelején Ukrajnában mindössze 328 euróért kínálták a repce tonnáját, vagyis nagyjából 100 euróval olcsóbban, mint az unióbeli terményeket. Európában eddig idén 410 és 440 euró között ingadozott az ár, míg Kanadában és Ausztráliában március elején 435 euró volt tonnája.

Úgy tűnik, hogy a 2024-es európai repcetermés kisebb lesz a tavalyinál. Bár ez elvileg árfelhajtó lehetne, a hiány ugyanakkor bevonzza az olcsó ukrán terményt az európai piacra, ami nyilvánvalóan árcsökkenést idézhet elő.

A Strategie Grains elemzőcég az EU repcetermésére vonatkozó előrejelzését 18,3 millió tonnára csökkentette, ami közel 8 százalékos visszaesés 2023-hoz képest. Februárban még 18,4 millió tonnára számítottak, 2023-ban pedig 19,9 milliót jeleztek előre, vagyis a visszaesés még őket is jócskán meglepte.

Elsősorban Romániában és Lengyelországban fogták vissza magukat a gazdák, emiatt az EU még több importra szorul a tervezettnél. A hiányzó mennyiséget Ukrajnából és Ausztráliából fogja beszerezni, az előbbi országból meglehetősen nyomott áron.

Elemzők májusra 427 euró/tonna repceárral kalkulálnak, augusztusra pedig 425-tel, ami azért még nem jelent „összeomlást”, ahogy a sajtó hangoztatni szereti. Eddig idén az uniós országokba mintegy 3,8 millió tonna repce érkezett, ebből egyedül Németországba 960 ezer.

Kétharmada (körülbelül 2,6 millió tonna) import, legfőképpen a háborúzó Ukrajnából, míg 770 ezer tonna a távoli Ausztráliából került az EU-ba. Moldova, Szerbia és Kanada szintén szállított kisebb mennyiségeket.

Ukrajna arra számít, hogy az Unióból jelentős igény mutatkozik majd az új repcetermésükre is. A tavalyi nagy részét már értékesítették, így az árujuk jelenleg nem befolyásolja a piacokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Új generációs repcék: DYNAMIC

2022. július 8. 10:46

Kiemelkedő termőképességű hibrid a RAPOOL-tól.

Az ellátási problémákra fókuszáltak a kereskedők

2023. június 10. 09:49

Továbbra is vevői fölény jellemezte a terménypiacokat, így a hét alapvetően zöldben, azaz áremelkedést hozó mutatókkal fejeződött be.

Két és fél éves mélypontról drágult a kukorica

2023. július 7. 23:16

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Hat hetes csúcson is járt a szójabab árjegyzése

2020. március 4. 07:47

A szójabab ára a tonnánkénti 332,25 dolláros szintre került, de korábban ennél magasabb szinten is kötöttek üzletet.