Agrárgazdaság

Az EU fokozza az ukrán gabonaszállítások ellenőrzését

Agrofórum Online

Az EU fokozni fogja annak ellenőrzését, hogy a szállítók betartják-e a megállapodásokat, miközben gabonát szállítanak ki Ukrajnából. Ezzel próbálják kezelni a tiltakozó gazdálkodók aggodalmait – mondta az EU közlekedési biztosa.

A gazdálkodók Európa-szerte tiltakoztak számos érdeksérelem, köztük az Ukrajna által kiváltott tisztességtelen verseny miatt. Sokan, különösen Ukrajna szomszédos országaiban nehézségeket okoznak az EU lépései, amelyek a „szolidaritási sávok” megnyitására, a vámok elengedésére és más intézkedések bevezetésére irányulnak, hogy segítsék Kijev gabonáját piacra juttatni, miközben megpróbálja megakadályozni az orosz inváziót.

Megállapodások végrehajtása

Lengyelországban a gazdálkodók februárban országos tiltakozásba kezdtek, elzárták az ukrajnai határokat, és megzavarták a kikötők és az utak forgalmát.

„A határok lezárása soha nem jó ötlet” – mondta Adina Valean közlekedésért felelős európai biztos a Reutersnek adott interjúban.

„Amíg a megállapodásokat megfelelően hajtják végre, addig nem lehetnek problémák, és a végrehajtás megerősítésén dolgozunk – tette hozzá. – Más szavakkal, ellenőriznünk kell, hogy az üzemeltetők ne lépjék túl a megállapodásokat, hogy csak kétoldalú műveleteket végezhessenek, azaz legyen joguk áthaladni.”

Szolidaritási sávok

Valean szerint az uniós országok is profitáltak a kereskedelemből. Az Ukrajnába irányuló közúti export Lengyelországból, Romániából és Szlovákiából kétszámjegyű növekedést mutatott, ami meghaladta az Ukrajnából ezekbe az országokba érkező áruk növekedését – tette hozzá.

„Ez azt mutatja, hogy a határmenti országok számára is van nyereséges szegmens” – mondta a közlekedésért felelős európai biztos.

Valean szerint Ukrajna több mint 64 millió tonna gabonát, olajos magvakat és kapcsolódó termékeket exportált a szolidaritási sávokon keresztül a 2022. májusi létrehozásuktól egészen januárig.

Románia

Csak januárban hárommillió tonna gabonát érintett a megállapodás, ebből nagyjából 2,04 millió tonna Románián keresztül haladt.

„A gabona közúton, vasúton és uszályon érkezik Romániába a Dunán keresztül. Miközben a romániai konstancai fekete-tengeri kikötőn keresztül lelassult a tranzit januárban, a dél-európai országokba irányuló közúti és vasúti export az EU által finanszírozott vasúti beruházások következtében felgyorsult” – mondta Valean.

De továbbra is a dunai tranzit volt a legjelentősebb, havonta minimum 1,2–1,5 millió tonna gabona, és további 0,5–0,7 millió tonna egyéb termék, például üzemanyag került Ukrajnába.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Rekordmagas marhahúsárak, tovább szűkülő kínálat az EU-ban

2024. november 14. 16:10

Az EU marhahús-előállítása és az állomány 2024-ben és 2025-ben tovább csökken. Az árak ugyan magasak – más a probléma.

Kalászosok télen

2021. január 19. 12:18

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét.

Romlanak a búza keresleti kilátásai

2020. június 17. 04:38

A párizsi árutőzsdén kicsit javult a hangulat az előző naphoz képest. A repce és a kukorica drágult, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa tovább csökkent.

Az EU búzaexportőreinek borúsak az új szezonnal kapcsolatos kilátásai

2023. július 3. 10:08

Az orosz búza jelenti a fő veszélyt az EU exportértékesítésére a következő hetekben és hónapokban.

Az ukrán gabonaszállító hajók gyorsabb ellenőrzésére szólított fel az ENSZ

2022. október 12. 08:03

Csaknem száz gabonával megrakott hajó közeledik Isztambul felé, ezért az ukrajnai exportot felügyelő ENSZ-tisztviselő arra kéri Oroszországot és más feleket, hogy fejezzék be a kimenő hajók "teljes körű" ellenőrzését a lemaradás csökkentése érdekében.