A vám 95 euró (mintegy 37 ezer forintnyi összeg) tonnánként a gabonafélék esetében és 50 százalékos az olajos magvak esetében. A vámtarifák a répapéppelletekre és a szárított takarmányborsóra is vonatkoznak. Az Európai Unió kereskedelmi minisztereinek megállapodása az Európai Bizottság március 22-i javaslata nyomán született. Az intézkedés hamar kivívta az oroszok rosszallását.
„Az EU új üzeneteit még elemezni kell. Ideológiájuk azonban egyértelmű – mindenből ki akarják szorítani Oroszországot” – mondta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője egy heti tájékoztatón.
A cél leállítani az orosz importot
Vincent Van Peteghem, az EU soros elnöki tisztét betöltő Belgium pénzügyminisztere elmondta, hogy az új vámok célja az Oroszországból és Fehéroroszországból az EU-ba irányuló gabonaimport „gyakorlati” leállítása.
„Ezek az intézkedések megakadályozzák az EU gabonapiacának destabilizálódását, leállítják az Ukrajna területén termelt, illegálisan eltulajdonított gabona oroszországi exportját. Továbbá megakadályozzák, hogy Oroszország az EU-ba irányuló exportból származó bevételeit az Ukrajna elleni agressziós háború finanszírozására használja fel” – tette hozzá Vincent Van Peteghem.
Az uniós piac 1 százalékáról van szó
Oroszország 2023-ban 4,2 millió tonna gabonát, olajos magvakat és azokból származó termékeket exportált az EU-ba, 1,3 milliárd euró értékben. Ez az EU piacának körülbelül 1 százalékát tette ki.
A bizottság szerint fennáll annak a veszélye, hogy az import növekedhet, mivel az oroszországi teljes búzaexport a szokásos 35 millió tonnáról 50 millió tonnára emelkedett – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Az uniós miniszterek szerint a vámok emelése miatt nem sérül a globális élelmezésbiztonság, mivel nem érinti a termékek tranzitját az EU területén keresztül harmadik országokba.
Fotó: Pixabay