Agrárgazdaság

Az EU júliustól vámot vet ki az orosz és fehérorosz gabonára

Agrofórum Online

A vám 95 euró (mintegy 37 ezer forintnyi összeg) tonnánként a gabonafélék esetében és 50 százalékos az olajos magvak esetében. A vámtarifák a répapéppelletekre és a szárított takarmányborsóra is vonatkoznak. Az Európai Unió kereskedelmi minisztereinek megállapodása az Európai Bizottság március 22-i javaslata nyomán született. Az intézkedés hamar kivívta az oroszok rosszallását.

„Az EU új üzeneteit még elemezni kell. Ideológiájuk azonban egyértelmű – mindenből ki akarják szorítani Oroszországot” – mondta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője egy heti tájékoztatón.

A cél leállítani az orosz importot

Vincent Van Peteghem, az EU soros elnöki tisztét betöltő Belgium pénzügyminisztere elmondta, hogy az új vámok célja az Oroszországból és Fehéroroszországból az EU-ba irányuló gabonaimport „gyakorlati” leállítása.

„Ezek az intézkedések megakadályozzák az EU gabonapiacának destabilizálódását, leállítják az Ukrajna területén termelt, illegálisan eltulajdonított gabona oroszországi exportját. Továbbá megakadályozzák, hogy Oroszország az EU-ba irányuló exportból származó bevételeit az Ukrajna elleni agressziós háború finanszírozására használja fel” – tette hozzá Vincent Van Peteghem.

Az uniós piac 1 százalékáról van szó

Oroszország 2023-ban 4,2 millió tonna gabonát, olajos magvakat és azokból származó termékeket exportált az EU-ba, 1,3 milliárd euró értékben. Ez az EU piacának körülbelül 1 százalékát tette ki.

A bizottság szerint fennáll annak a veszélye, hogy az import növekedhet, mivel az oroszországi teljes búzaexport a szokásos 35 millió tonnáról 50 millió tonnára emelkedett – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Az uniós miniszterek szerint a vámok emelése miatt nem sérül a globális élelmezésbiztonság, mivel nem érinti a termékek tranzitját az EU területén keresztül harmadik országokba.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

7-12 százalékkal drágul a kenyér Oroszországban

2021. július 21. 08:10

Több orosz kenyérgyártó is közölte a kiskereskedelmi láncokkal, hogy a magasabb termelési költségek és az állami támogatás korlátozott hatása miatt augusztustól 7-12%-kal kívánják emelni az árakat - jelentette a Kommersant napilap az iparági forrásokra hivatkozva.

Románia is ellenőrzi a Duna menti csatornák mélységét

2023. március 13. 08:22

Ukrajna és Románia megállapodott abban, hogy megvizsgálják a Duna partján fekvő csatornák mélységét, amelyeket Kijev mezőgazdasági áruk exportálására használ a forgalom növelése érdekében.

Elkészült a 30 000. Rostselmash Acros kombájn

2022. január 14. 08:54

Az Acros szalmarázóládás kombájn gyártása 2007-ben kezdődött. Az elmúlt 15 évben a folyamatos fejlesztés mellett számos érdekesség is kapcsolódott ehhez a típushoz.

Oroszország rekordméretű búzaexportra számít a háború fojtogató szorításában is

2023. augusztus 28. 13:10

A gabona terén is bősz háború zajlik Oroszország és Ukrajna között. Az előbbi tavaly után ismét rekordközeli termést vár búzából, míg utóbbinak néhány kelet-európai állam behozatali tilalmával is meg kell küzdenie.