Agrárgazdaság

Az EU júliustól vámot vet ki az orosz és fehérorosz gabonára

Agrofórum Online

A vám 95 euró (mintegy 37 ezer forintnyi összeg) tonnánként a gabonafélék esetében és 50 százalékos az olajos magvak esetében. A vámtarifák a répapéppelletekre és a szárított takarmányborsóra is vonatkoznak. Az Európai Unió kereskedelmi minisztereinek megállapodása az Európai Bizottság március 22-i javaslata nyomán született. Az intézkedés hamar kivívta az oroszok rosszallását.

„Az EU új üzeneteit még elemezni kell. Ideológiájuk azonban egyértelmű – mindenből ki akarják szorítani Oroszországot” – mondta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője egy heti tájékoztatón.

A cél leállítani az orosz importot

Vincent Van Peteghem, az EU soros elnöki tisztét betöltő Belgium pénzügyminisztere elmondta, hogy az új vámok célja az Oroszországból és Fehéroroszországból az EU-ba irányuló gabonaimport „gyakorlati” leállítása.

„Ezek az intézkedések megakadályozzák az EU gabonapiacának destabilizálódását, leállítják az Ukrajna területén termelt, illegálisan eltulajdonított gabona oroszországi exportját. Továbbá megakadályozzák, hogy Oroszország az EU-ba irányuló exportból származó bevételeit az Ukrajna elleni agressziós háború finanszírozására használja fel” – tette hozzá Vincent Van Peteghem.

Az uniós piac 1 százalékáról van szó

Oroszország 2023-ban 4,2 millió tonna gabonát, olajos magvakat és azokból származó termékeket exportált az EU-ba, 1,3 milliárd euró értékben. Ez az EU piacának körülbelül 1 százalékát tette ki.

A bizottság szerint fennáll annak a veszélye, hogy az import növekedhet, mivel az oroszországi teljes búzaexport a szokásos 35 millió tonnáról 50 millió tonnára emelkedett – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Az uniós miniszterek szerint a vámok emelése miatt nem sérül a globális élelmezésbiztonság, mivel nem érinti a termékek tranzitját az EU területén keresztül harmadik országokba.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A kakaó vezette a globális árupiaci áremelkedést tavaly

2025. január 30. 07:10

Nagy a baj a legkelendőbb élvezeti cikkekkel: a kakaó ára csaknem háromszorosára nőtt, az arabica kávé ára pedig 40 éves rekordot döntött.

Félmillió forint felett az átlagos agrárbér Magyarországon

2025. január 29. 10:10

Az előző év azonos időszakához képest novemberben a 10 százalékot is meghaladta a mezőgazdasági átlagbérek növekedése.

Oroszország 300 ezer tonna gabonát semmisített meg a kikötőkben

2023. október 14. 18:10

Ukrajna gabonaexportja eddig 25,8 százalékkal, 6,7 millió tonnára esett vissza 2023/24-ben. Oroszország július óta csaknem 300 ezer tonna gabonát semmisített meg az ukrán kikötői létesítmények és hajók elleni támadások során – közölte az ukrán kormány, hangsúlyozva, hogy a háború fenyegeti a globális élelmezésbiztonságot.

Olcsóbb lett az orosz búza az időjárási félelmek enyhülésével

2024. június 21. 10:10

Az orosz búza exportára jelentősen csökkent az egy héttel ezelőttihez képest. Az elemzők szerint enyhült a rossz időjárás negatív hatása.

Tovább csökkentek az orosz búza exportárai a múlt héten

2024. február 14. 09:10

Az orosz búza exportárai a múlt héten ismét visszaestek, de még nem értek el olyan szintet, hogy versenyképesnek legyenek tekinthetők más európai minőségű termékekkel - közölték az elemzők.

Guterres attól tart, hogy Oroszország júliusban kilép a gabonaegyezségből

2023. június 13. 07:34

Oroszország követelései között szerepel az ammóniaexport újraindítása az ukrajnai Pivdennyi kikötőbe vezető vezetéken keresztül, valamint az Orosz Mezőgazdasági Bank (Rosselkhozbank) visszakapcsolása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerhez.