Emelkedtek az orosz búzaexport árai a múlt héten a párizsi magasabb búzaárakat követve – közölték elemzők, hozzátéve, hogy az ország exportja a szezonális tényezők miatt tovább lassul.
A fekete-tengeri kikötőkből származó, 12,5%-os fehérjetartalmú búza ára 395-405 dollár volt a múlt hét végén tonnánként, 10 dollárral magasabb, mint egy héttel korábban – közölte a Sovecon mezőgazdasági tanácsadó cég. Az IKAR, egy másik tanácsadó cég azt közölte, hogy az ár 20 dollárral 410 dollárra emelkedett tonnánként. A tanácsadó cég az állami exportkvóta kimerülése miatt 800 ezer tonnára várja Oroszország májusi búzaexportját, ami az áprilisi 2,2 millió tonnához képest csökken. A belföldi piacon az árak a rubel erősödése, az exportőrök és a fogyasztók visszafogott kereslete, valamint a gabonakészleteiket az új termés előtt felszámoló gazdálkodók növekvő kínálata miatt csökkentek.
A tavaszi vetéssel 16,8 millió hektáron végeztek május 17-ig, szemben az egy évvel ezelőtti 17,0 millió hektárral, mivel az oroszországi Volga-vidéken kezdett elmaradni a vetés – közölte a Sovecon. Bőséges esőzések várhatók ezen a héten Oroszország számos búzatermelő régiójában, köztük a közelmúltban száraz déli rosztovi régióban.
A Kreml az élelmiszerválságról
A Kreml közben közölte, hogy a Nyugat globális élelmiszerválságot váltott ki azzal, hogy a modern történelem legszigorúbb szankcióit vetette ki Oroszország ellen az ukrajnai háború miatt. A háború – és a Nyugat büntetésként tett kísérlete Oroszország elszigetelésére – a gabona, az étolaj, a műtrágya és az energia árát is növelte.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár múlt héten kijelentette, hogy intenzív kapcsolatban áll Oroszországgal, Ukrajnával, Törökországgal, az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval annak érdekében, hogy a globális élelmiszerválság súlyosbodásával helyreállítsa az ukrajnai gabonaexportot.
Vlagyimir Putyin orosz elnök – közölte a Kreml – egyetértett az ENSZ értékelésével, miszerint a világ élelmiszerválsággal néz szembe, amely éhínséget okozhat. „Oroszország mindig is meglehetősen megbízható gabonaexportőr volt” – emelte ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. „Nem mi vagyunk a probléma forrása. A világ éhezéséhez vezető probléma forrásai azok, akik szankciókat vezettek be ellenünk, és maguk a szankciók.” Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzaellátásának közel egyharmadát adja.
1,5 millió tonna lehet az ukrán export
Ukrajna gabonaexportja májusban elérheti az 1,5 millió tonnát, szemben az áprilisi mintegy 1 millió tonnával – mondta Roman Slaston, az Ukrán Agrár Üzleti Klub Szövetség főigazgatója. A közeljövőben a mennyiség havi 3 millió tonnára történő növelése a cél. Az export növekedését a gabonaexport alternatív útvonalainak kialakításával magyarázta.