Agrárgazdaság

Az ukrán gabonaexport 28,2 millió tonnánál tart a szezonban

Agrofórum Online

Ukrajna gabonaexportja a 2022/23-as gazdálkodási szezonban, amely júniusig tart, 29,2 százalékkal, 28,2 millió tonnára esett vissza, az orosz invázió okozta kisebb betakarítás és logisztikai nehézségek, valamint a mezőgazdaság helyzete és a termésviszonyok miatt a kijevi szakminisztérium adatai szerint.

A mennyiség mintegy 10,1 millió tonna búzát, 16,2 millió tonna kukoricát és 1,9 millió tonna árpát tartalmazott. Az export az előző szezon azonos szakaszában 39,9 millió tonna volt. A kijevi tárca tájékoztatása szerint az eddigi februári gabonaexport, február 8-án elérte az 1,26 millió tonnát, szemben a tavalyi év azonos időszakának 1,43 millió tonnájával.

Az ukrajnai orosz invázió okozta, csaknem hat hónapos blokád után július végén három ukrán fekete-tengeri kikötőből oldották fel a szállítási korlátozásokat a Moszkva és Kijev között az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodás értelmében.

A globális gabonatermesztő és -exportőr Ukrajna gabonatermelése valószínűleg körülbelül 51 millió tonnára esett tiszta tömegben 2022-ben a 2021-es rekord 86 millió tonnáról – számolt be a Reuters hírügynökség. A tisztviselők a visszaesést az ország keleti, északi és déli régióiban regisztrálták számottevően.

Moszkva szerint az EU nem teljesíti az ígéreteit

Oroszország azt közölte, hogy a fekete-tengeri gabonaegyezmény keretében az orosz export blokkolásának feloldására irányuló munka nem kielégítő, és azzal vádolta az Európai Uniót, hogy nem tartja be ígéreteit – jelentette a TASS hírügynökség.

Alekszandr Grusko orosz külügyminiszter-helyettes megjegyzései a Moszkva és Kijev között kötött ENSZ-megállapodásra utalnak, amely az ukrajnai háború miatt a fekete-tengeri kikötőkben visszatartott gabonaexport felszabadítását célozta. Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly azt mondta, hogy Oroszországot és a fejlődő világot „becsapta” az ukrán gabonaexport-megállapodás, és megígérte, hogy felülvizsgálja annak feltételeit, ami azzal is járhat, hogy korlátozza a szállítmányokat. Ez a fogadó országokban jelenthet problémákat.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Kína egyre több amerikai szójababot vásárol

2020. június 4. 08:02

Az előző két naphoz hasonlóan szerdán sem volt határozott iránya a kereskedésnek a párizsi árutőzsdén. A repce és a malmi búza drágult, ám a takarmánybúza és a kukorica kurzusa csökkent a következő határidőre.

Lehúzták a kukorica árát a jó amerikai terméskilátások

2024. augusztus 7. 07:10

Európában a malmi búza és a kukorica drágult, ám a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

A határidős búza árfolyama emelkedik az export erősödésével

2023. december 1. 09:10

Vegyesen teljesítettek a terményárak a csütörtöki kereskedés során. Chicagóban a búza 2,2 százalékkal, a kukorica pedig 1,6 százalékkal drágult, miközben a szójabab 0,3 százalékkal, a repce pedig 0,8 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza és a kukorica drágult, míg a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.