Az Egyesült Államokban a szövetségi fellebbviteli bíróság arra kötelezte az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségét (EPA), hogy újból vizsgálja meg, hogy a glifozát, a Bayer AG Roundup gyomirtójának hatóanyaga jelent-e indokolatlan kockázatot az emberekre és a környezetre.
Az Egyesült Államok 9. körzeti fellebbviteli bírósága 3:0 arányú határozatában egyetértett több környezetvédelmi, mezőgazdasági munkások és élelmiszer-biztonsági jogvédő csoporttal abban, hogy az EPA nem vette megfelelően figyelembe, hogy a glifozát rákot okoz-e és veszélyezteti-e a veszélyeztetett fajokat.
Az olyan csoportok, mint a Természeti Erőforrások Védelmi Tanácsa, az Élelmiszerbiztonsági Központ és a mezőgazdasági munkásokat képviselő Vidéki Koalíció, felrótták az ügynökségnek a glifozát gumibélyegzését annak ellenére, hogy az állítólagosan árt a mezőgazdaságnak, a permetezés során kitett gazdáknak, valamint a vadon élő állatoknak, például a Monarch pillangónak.
Michelle Friedland körbíró azt írta a kaliforniai pasadenai fellebbviteli bíróságnak, hogy az EPA nem indokolta megfelelően megállapításait, miszerint a glifozát nem veszélyezteti az emberi egészséget, és valószínűtlen, hogy rákkeltő lenne az emberekre. Kifogásolta az ügynökség jóváhagyási folyamatának egyes szempontjait is.
A Bayer Roundupot gyártó Monsanto egysége ellenezte az EPA újbóli engedélyezését megkérdőjelező csoportokat. A döntés nem akadályozza meg az embereket a Roundup vagy hasonló termékek használatában. Az EPA szóvivője azt mondta, hogy az ügynökség felülvizsgálja a döntést.
Bayer elmondta, hogy az EPA több mint 40 éves tudományos tapasztalatok birtokában „szigorú értékelését” végzett, és úgy véli, hogy az ügynökség továbbra is arra a következtetésre jut, hogy a glifozát alapú gyomirtó szerek biztonságosak és nem rákkeltőek.
George Kimbrell, a Vidéki Koalíciót képviselő Élelmiszerbiztonsági Központ jogi igazgatója egy interjúban a döntést „történelmi győzelemnek nevezte a mezőgazdasági dolgozók, a lakosság és a veszélyeztetett fajok számára”. A Bayer perek tízezreivel áll szemben, amelyek szerint a Roundup rákot és más betegségeket okoz.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága várhatóan hamarosan dönt arról, hogy tárgyalja-e a német cég fellebbezését, amelyben Edwin Hardemannek, a Roundup egyik felhasználójának 25 millió dolláros kártérítést kell fizetnie, aki a rákbetegségéért a gyomirtóit tette felelőssé.