A 2022 elején bevezetett élelmiszerár-stopot többszöri hosszabbítás után 2023. augusztus 1-jén vezeti ki a magyar kormányzat. Már látjuk, milyen mértékben ugrik meg az egyes termékek ára.
Sokáig élt az ideiglenes jelleggel bevezetett élelmiszerár-stop Magyarországon, hiszen az eleinte hangoztatott 3 hónap helyett végül másfél éven keresztül vásárolhattuk hatósági áron a kristálycukrot, búzafinomlisztet, finomított napraforgó-étolajat, házi sertéscombot, csirkemellet, csirke far-hátat, csirkehátat, csirkefart, csirkeszárnyvéget, valamint a 2,8% zsírtartalmú UHT-tehéntejet (később pedig a tyúktojást és az étkezési burgonyát) a boltokban.
A szabályozás szerint a fenti termékek ára nem lehet magasabb a 2021. október 15. napi árnál (a tojásé és krumplié a 2022. szeptember 30. napi árnál). Ezektől a régi áraktól kell tehát néhány héten belül elbúcsúznunk, az rtl.hu oldal pedig Raskó György agrárközgazdászt, mezőgazdasági vállalkozót kérte meg arra, hogy „tippelje meg”, mennyivel drágulnak meg az árstop eltörlése után az érintett élelmiszerek.
A szakember szerint harmadával drágulhat az étolaj, míg a sertéscomb és a csirkemell kilónként 500–600 forinttal, mivel ennyivel alacsonyabb a másfél éve befagyasztott ár a beszerzési árnál. A cukornál a 30–40 százalékos drágulásnál is magasabbat várhatunk, és a burgonya sem lesz már soha olyan olcsó, mint az árstop előtti időszakban. A tojás várhatóan nem drágul, miután a takarmány feleannyiba kerül, mint tavaly, és az UHT-tejnél sem várható jelentős áremelkedés.
A nagyobb üzletláncokat továbbra is kötelezik arra, hogy „kötelező akciókat” tartsanak az élelmiszerár-stop hatálya alá tartozó termékeknél, vagyis a bruttó beszerzési árnál 15 százalékkal olcsóbban kell azokat árusítaniuk. A kisboltok viszont többet kérhetnek, mert rájuk nem vonatkozik az új szabályozás, náluk 15–20 százalékos drágulást jósol Raskó György.
Az ársapkák kivezetése alighanem növelheti majd némileg az inflációt, amely még júniusban is 20 százalék fölötti volt. A vendéglátóhelyeket az árstop eltörlése aligha rengeti meg, hiszen ők már az olajért például másfélszer annyit fizettek eddig is, mint a háztartások.
Az élelmiszerek hónapok óta Magyarországon drágulnak a legjobban az Európai Unióban. Az Eurostat legutolsó adatai szerint tavalyhoz képest 34,1 százalékkal emelkedtek az árak májusra, több mint kétszeresével, mint a többi tagállamban átlagosan – emlékeztet az rtl.hu.
(Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt)