Július elején jelentősen csökkentek a tejtermékek exportárai, aminek makrogazdasági okai is vannak. Az elemzők azonban továbbra is optimisták, ugyanis az árakat továbbra is nagyon szűk kínálat határozza meg.
A Global Dairy Trade globális kereskedelmi platformon a tej ára meredeken esett nemrég, és ez a hetedik egymás utáni csökkenést jelentette az elmúlt nyolc aukción. A globális tejkereskedelmi árindex 4,1%-ot esett. A tejtermékek exportárai néhány héttel korábban rekordszintre emelkedtek a szűk kínálat és az erős kereslet hatására. Az index áprilisban az elmúlt kilenc év legmagasabb szintjére kúszott fel.
A piac azonban most új kihívásokkal néz szembe: ezek közé tartozik a legnagyobb importőr, Kína lezárása, valamint az orosz-ukrán konfliktus, amelyek hatalmas hatással vannak a kereskedelemre és a keresletre. „Jelenleg lassulni látszik a tejtermékek iránti kereslet” – mondta Amy Castleton, az NZX elemzőcég vezető elemzője.
Castleton kifejtette, hogy a július jellemzően csendes időszak a tejpiacon, az északi féltekén a nyári szünet, a déli féltekén pedig a tél van erre hatással. Megjegyezte továbbá, hogy gyakorlatilag az aukción felajánlott mennyiséget végül eladták, de csak az árak zuhanása után.
Az elemző szerint a magas infláció és az emelkedő jegybanki kamatok jelentős hatással vannak a legtöbb gazdaságra, és nem kedveznek a keresletnek egy olyan termék iránt, amelyet egyesek luxusnak tekintenek.
A globális tejárak határozzák meg azt az árat, amelyet a Fonterra és az európai tejüzemek fizetnek a gazdáknak a tejért. Castleton eközben azt mondta, hogy az alacsony globális tejkínálat továbbra is támogatja a nyersanyagárakat. „Még nem látok bizonyítékot arra, hogy a kereslet összeomlana, miközben rengeteg bizonyíték van arra, hogy a globális tejkínálat valószínűleg nem fog sokat növekedni az év hátralévő részében.”
Elemzők szerint az árak összességében még mindig nagyon-nagyon magasak, és még ha van is egy kis lefelé mutató kockázat az előrejelzésekben, akkor is a 2022/23-as szezon lehet az eddigi legerősebb szezon.
Az európai tejtermelők a költségektől és a szabályozásoktól szenvednek közben. A magas árak ellenére az EU tejtermelése elmarad az előző évitől. Áprilisban a három legnagyobb EU-termelő, Németország, Franciaország és Hollandia (valamint az Egyesült Királyság) termelése 1-2,5 százalékkal kevesebb volt, mint egy évvel korábban – írt a német agrarheute mezőgazdasági szakportál.
A nagyobb lengyelországi termelés csak részben tudta ellensúlyozni ezeket az erős visszaeséseket, így az európai termelés összességében 0,5%-kal alacsonyabb a tavalyinál. A helyzet egyhamar nem fog megváltozni, a magas ráfordítási költségek és a megugró energiaárak komoly kihívást jelentenek az európai tejtermelők számára.