Agrárgazdaság

Megdöbbentő: az állattenyésztés nyeli el az uniós agrártámogatások 82 százalékát

Agrofórum Online

Az állattartás és a takarmány-előállítás szívja fel az uniós mezőgazdasági támogatások bő négyötödét. Mindez azért is fájó, mert az ágazati termékek tizede az EU-n kívüli piacokon köt ki.

Egy friss tanulmány szerint az uniós mezőgazdasági támogatások 82 százaléka az állattenyésztésbe áramlik, főleg a takarmány-előállítás szívja fel ezt a rettentő mennyiségű pénzt. Valóban így van ez? Ezt a kérdést tette fel a német Agrarheute szaklap is az elemző cikkében.

A legnagyobb mezőgazdasági vállalkozások a bevételeik közel felét a közvetlen kifizetésekből és egyéb támogatásokból szerzik Németországban. Már ez is meghökkentő adat, de az még inkább, amit az előző bekezdésben említettünk az állattenyésztés „irtózatos” mértékű támogatása kapcsán, amelyre a Nature Food folyóirat tanulmánya mutatott rá.

Ezek a számok is jól kifejezik, milyen őrületes a támogatások módja a mezőgazdaságban

– jelentette ki mindenféle szépítés nélkül az írás.

A tanulmány elítéli, hogy a környezetszennyező állattartás ilyen aránytalan mértékű támogatásban részesül a közösség részéről. A talajainkra, a levegő- és vízminőségre gyakorolt negatív hatása ráadásul alaposan „megtorpedózza” az EU-s klímacélokat, szinte lehetetlenné téve azok teljesítését.

A globális élelmiszertermelés az üvegházhatást okozó gázok egyharmadáért felelős. Az uniós KAP a jelenlegi formájában így komoly visszahúzó erőt jelent a fenntartható gazdálkodás megvalósításában. A megoldás a növényi alapú alternatívák elterjesztése lehetne az állati eredetű élelmiszerek helyett.

A tét nagy, hiszen a tanulmány is megemlíti, hogy az állattenyésztésbe áramló támogatás az évi 57 milliárd eurót is meghaladja. És ez csak a közvetlen kifizetéseket takarja, például a takarmány-előállításra fordított összegek nincsenek is benne. A szarvasmarha ágazatban például a 0,71 euró/kg támogatás 1,42-re dagadt, miután a takarmánytermelést is beleszámították.

Az eredményeket még az sem igazán kérdőjelezi meg, hogy a kutatók kissé régi, 2013-as adatokkal dolgoztak, ugyanis a helyzet a 2020-as évek elejére sem változott lényegileg. Gondot jelent, hogy az állattartás révén létrejövő, magasabb hozzáadott értéket képviselő termékek (sajt, sertéshús stb.) 12 százaléka exportra kerül, elsősorban Oroszországba, Kínába és az Egyesült Államokba jut.

(Fotó: JackieLou DL/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

A metánkibocsátás miatt bírálják az állattenyésztési ágazatot

2022. február 19. 05:36

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az ember által előidézett metánkibocsátás 44%-áért az állattenyésztés a felelős.

Minden cseppjében családi vállalkozás

2020. január 10. 06:36

Az egykor egy tehénnel induló „vállalkozás” ma már mintegy 160 állatot számláló állománnyal rendelkezik, és a DARASSA TEJ Kft. termékei is felkerültek a hazai élelmiszerláncok polcaira.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.

Újabb szarvasmarhatelepen azonosítottak gümőkór-fertőzöttséget

2022. július 12. 09:34

Újabb szarvasmarhatelepen azonosítottak gümőkór-fertőzöttséget, ezúttal Komárom-Esztergom megyében.