Agrárgazdaság

Megdöbbentő: az állattenyésztés nyeli el az uniós agrártámogatások 82 százalékát

Agrofórum Online

Az állattartás és a takarmány-előállítás szívja fel az uniós mezőgazdasági támogatások bő négyötödét. Mindez azért is fájó, mert az ágazati termékek tizede az EU-n kívüli piacokon köt ki.

Egy friss tanulmány szerint az uniós mezőgazdasági támogatások 82 százaléka az állattenyésztésbe áramlik, főleg a takarmány-előállítás szívja fel ezt a rettentő mennyiségű pénzt. Valóban így van ez? Ezt a kérdést tette fel a német Agrarheute szaklap is az elemző cikkében.

A legnagyobb mezőgazdasági vállalkozások a bevételeik közel felét a közvetlen kifizetésekből és egyéb támogatásokból szerzik Németországban. Már ez is meghökkentő adat, de az még inkább, amit az előző bekezdésben említettünk az állattenyésztés „irtózatos” mértékű támogatása kapcsán, amelyre a Nature Food folyóirat tanulmánya mutatott rá.

Ezek a számok is jól kifejezik, milyen őrületes a támogatások módja a mezőgazdaságban

– jelentette ki mindenféle szépítés nélkül az írás.

A tanulmány elítéli, hogy a környezetszennyező állattartás ilyen aránytalan mértékű támogatásban részesül a közösség részéről. A talajainkra, a levegő- és vízminőségre gyakorolt negatív hatása ráadásul alaposan „megtorpedózza” az EU-s klímacélokat, szinte lehetetlenné téve azok teljesítését.

A globális élelmiszertermelés az üvegházhatást okozó gázok egyharmadáért felelős. Az uniós KAP a jelenlegi formájában így komoly visszahúzó erőt jelent a fenntartható gazdálkodás megvalósításában. A megoldás a növényi alapú alternatívák elterjesztése lehetne az állati eredetű élelmiszerek helyett.

A tét nagy, hiszen a tanulmány is megemlíti, hogy az állattenyésztésbe áramló támogatás az évi 57 milliárd eurót is meghaladja. És ez csak a közvetlen kifizetéseket takarja, például a takarmány-előállításra fordított összegek nincsenek is benne. A szarvasmarha ágazatban például a 0,71 euró/kg támogatás 1,42-re dagadt, miután a takarmánytermelést is beleszámították.

Az eredményeket még az sem igazán kérdőjelezi meg, hogy a kutatók kissé régi, 2013-as adatokkal dolgoztak, ugyanis a helyzet a 2020-as évek elejére sem változott lényegileg. Gondot jelent, hogy az állattartás révén létrejövő, magasabb hozzáadott értéket képviselő termékek (sajt, sertéshús stb.) 12 százaléka exportra kerül, elsősorban Oroszországba, Kínába és az Egyesült Államokba jut.

(Fotó: JackieLou DL/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország egyelőre leállítja a búzaszállításokat Szíriába

2024. december 20. 14:10

Oroszország felfüggesztette a Szíriába irányuló búzakivitelt az új kormánnyal kapcsolatos bizonytalanságok és a kifizetések késedelme miatt.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Szinte tökéletesek az adonyi Angus tenyészbikák - Fajtaelőnyök és tartástechnológia

2019. május 9. 04:36

2018-ban 93 százalékos vemhesülést értek el az adonyi Angus marhák. Összesen 19 tenyészbika dolgozott az előző idényben, amelyek közül négy állat 100 százalékos eredményt produkált.

Állattenyésztés Képgaléria Videó

NAK: előtérbe kell helyezni a magyar sertéshúst

2020. szeptember 19. 08:39

A magyar piac egyensúlya megőrzésének lehetséges lépéseit vitatták meg sertéságazati szereplők a NAK által szervezett csütörtöki eseményen.

Új vizsgálatok a szivacsos agyvelőbántalom kiszűrésére

2020. november 5. 06:33

Megjelent az Európai Bizottság 2020/1593 rendelete a juh- és kecskefélék fertőző szivacsos agyvelőbántalmai pozitív eseteinek további vizsgálatának módosításáról.

AM: a kaszálási korlátozások feloldását kéri hazánk Brüsszeltől

2022. július 11. 10:07

Az aszályhelyzet miatt az Agrárminisztérium az Európai Bizottsághoz fordul az agrár-környezetgazdálkodási programban résztvevők érdekében.