6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Agrárgazdaság

Megdöbbentő: az állattenyésztés nyeli el az uniós agrártámogatások 82 százalékát

Agrofórum Online

Az állattartás és a takarmány-előállítás szívja fel az uniós mezőgazdasági támogatások bő négyötödét. Mindez azért is fájó, mert az ágazati termékek tizede az EU-n kívüli piacokon köt ki.

Egy friss tanulmány szerint az uniós mezőgazdasági támogatások 82 százaléka az állattenyésztésbe áramlik, főleg a takarmány-előállítás szívja fel ezt a rettentő mennyiségű pénzt. Valóban így van ez? Ezt a kérdést tette fel a német Agrarheute szaklap is az elemző cikkében.

A legnagyobb mezőgazdasági vállalkozások a bevételeik közel felét a közvetlen kifizetésekből és egyéb támogatásokból szerzik Németországban. Már ez is meghökkentő adat, de az még inkább, amit az előző bekezdésben említettünk az állattenyésztés „irtózatos” mértékű támogatása kapcsán, amelyre a Nature Food folyóirat tanulmánya mutatott rá.

Ezek a számok is jól kifejezik, milyen őrületes a támogatások módja a mezőgazdaságban

– jelentette ki mindenféle szépítés nélkül az írás.

A tanulmány elítéli, hogy a környezetszennyező állattartás ilyen aránytalan mértékű támogatásban részesül a közösség részéről. A talajainkra, a levegő- és vízminőségre gyakorolt negatív hatása ráadásul alaposan „megtorpedózza” az EU-s klímacélokat, szinte lehetetlenné téve azok teljesítését.

A globális élelmiszertermelés az üvegházhatást okozó gázok egyharmadáért felelős. Az uniós KAP a jelenlegi formájában így komoly visszahúzó erőt jelent a fenntartható gazdálkodás megvalósításában. A megoldás a növényi alapú alternatívák elterjesztése lehetne az állati eredetű élelmiszerek helyett.

A tét nagy, hiszen a tanulmány is megemlíti, hogy az állattenyésztésbe áramló támogatás az évi 57 milliárd eurót is meghaladja. És ez csak a közvetlen kifizetéseket takarja, például a takarmány-előállításra fordított összegek nincsenek is benne. A szarvasmarha ágazatban például a 0,71 euró/kg támogatás 1,42-re dagadt, miután a takarmánytermelést is beleszámították.

Az eredményeket még az sem igazán kérdőjelezi meg, hogy a kutatók kissé régi, 2013-as adatokkal dolgoztak, ugyanis a helyzet a 2020-as évek elejére sem változott lényegileg. Gondot jelent, hogy az állattartás révén létrejövő, magasabb hozzáadott értéket képviselő termékek (sajt, sertéshús stb.) 12 százaléka exportra kerül, elsősorban Oroszországba, Kínába és az Egyesült Államokba jut.

(Fotó: JackieLou DL/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A covid közepén sem voltak ilyen magasan az élelmiszerárak

2025. február 21. 07:10

Kellemetlenül érintett mindenkit a hír, hogy 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

Lépésről lépésre: így történhet a gazdaság átadása

2025. február 16. 08:10

Az agrárium egyik legégetőbb problémája a gazdálkodói réteg elöregedése. A generációváltás sikeres megvalósítását törvény is célozza.

Igazodjon el könnyen a földforgalmi szabályok között

2025. február 11. 13:10

A NAK honlapján elérhető a Földforgalmi törvény kiadvány, mely minden eddigi hatályos módosítást tartalmaz.

Betelt a pohár: árstop lépett életbe 70 árucikkre Horvátországban

2025. február 10. 16:10

A négyszáz négyzetméternél nagyobb üzletekben az ársapkás termékek számára külön részleget kell biztosítani.

Mintegy húszezer húsludat számolnak fel Bökönyön

2022. június 1. 13:49

Az érintett állomány felszámolása folyamatban van.

Gyengülő pénzügyi teljesítmény a mezőgazdaságban

2018. március 14. 08:24

Folyamatosan gyengül a hazai mezőgazdaság jövedelem termelése, és középtávon nem is várható, hogy ez a folyamat megforduljon.

Közeleg a tartási helyek adategyeztetésének határideje

2020. június 7. 10:47

Június 15-én lejár a több tartási hellyel rendelkező állattartók adategyeztetésének a meghosszabbított határideje.

A sőreháti pulykatelepen a legmodernebb technológiát használhatják

2022. augusztus 31. 14:40

Nagy István elmondta, a baromfiágazat a legversenyképesebb és egyben a legnagyobb koncentrációval rendelkező állattenyésztő ágazat hazánkban.